top of page

Masaj ve İyileştirici Faydaları


Masaj ve İyileştirici Faydaları

Masaj kelimesini duyunca insanın aklına dinginlik ve huzur geliyor ama ayaklardan başa kadar yaygın olarak masajın kullanılan birçok çeşidi vardır. Masaj tekniğinin en rahatlatıcı ve enerji verici şekli olan Thai masajı ile yorgunluktan anında kurtulmanıza, rahatlamanıza ve kas ağrılarınızı hafifletmenize yardımcı olabilir.


Thai masajı yaklaşık 2500 yıl önce Hindistan'da ortaya çıktı ve daha sonra Tayland dahil Asya'nın diğer bölgelerine yayıldı. Thai masajı, 'Tıbbın Babası' olarak kabul edilen Jivaka Kumar Bhaccha adlı bir doktor tarafından geliştirildi. Yüzyıllar boyunca, Budist rahipler tapınaklarda ruhsal şifa için masaj uygulamışlardır ve bu masaj, vücudumuzun yaşam güçleri tarafından yönetildiği teorisine dayanmaktadır; bu, birçok hastalığa yol açabilecek bir dengesizliktir. Thai masajının amacı bu güçleri dengelemek ve dolaylı olarak iyileşme sürecine yardımcı olmaktır.


Thai masajı, diğer masaj yöntemlerinden farklı olarak yağ gerektirmez ve yerdeki yastıklı bir mat üzerinde yapılır. Mindere sırt üstü uzanmanız istenecek, ardından vücudunuzdaki enerji hatlarını takip ederek elleri, dizleri, bacakları ve ayakları ile bacaklardan başlayıp vücut bölgelerine doğru hareket ederek hafif vuruşlar yapacaklardır.


Thai masajı genellikle ayda bir 1-2 saatlik seanslarla yapılır ancak hastanın durumu kötüyse ayda 2-3 kez yapılabilir. Thai masajı, diğer masaj tekniklerinde olduğu gibi kıyafetlerin çıkarılmasını gerektirmez ve kan dolaşımı, hareketliliğin iyileştirilmesi, enerji seviyesinin artması, derin gevşeme, kas ağrılarının ve spazmlarının azaltılması, stres, sinirleri yatıştırma gibi birçok sağlık yararı ile ilişkilidir. Yorgunluğu giderir, toksinleri, baş ağrılarını, migreni, siyatiği ve daha birçok rahatsızlığın iyileşmesine yardımcı olur.


Kalp problemleri, tansiyon, osteoporoz, hemofili, flebit, lenf kanseri veya herhangi bir cilt hastalığı olan kişiler Thai masajı yaptırmaktan kaçınmalıdır. Bir masajdan rahatlama ve huzur bulmak için kaplıcalara veya spor salonlarına giden birçok kişi vardır. Derin doku masajı, stresi ve kaslardaki kronik ağrıyı azaltmaya yardımcı olduğu için sporcular ve yorucu egzersiz yapanlar arasında çok popülerdir. Masajın bu versiyonu, vücuttaki oksijen ve besin akışını engelleyen stresli kasları uyarır. Kasılmış alan üzerinde yavaş, derin ve uzun süreli basınç darbeleri içerir. Bu, yara dokusunu parçalar, kasları gevşetir ve hareketliliği artırır. Derin bir doku masajı yaptırmak, düğümlerin çözülmesine ve kastaki derinden tutulan gerginliğin çözülmesine yardımcı olacaktır.


Masöz

Derin kas ve tendon katmanlarında toksin birikmesi, kasların iltihaplanmasına neden olabilir ve bu da günlük yaşamınızda rahatsızlıklara neden olur ve günlük rutininizi kısıtlayabilir. Ağır egzersizler, yanlış duruş, uzun süre oturmaktan kaynaklanan bazı kas ağrıları boyun, omuz ve sırt ağrısına katkıda bulunabilir. Normal masajdan daha fazla basınç kullanımını içeren bu rahatsızlıklardan kurtulmak için derin masaj teknikleri kullanılır.


Derin doku masajı yöntemlerinden biri, daha fazla direnç kalmayana kadar sürdürülen doğrudan ağrılı alan üzerine uygulanan basıncı gerektirir. Derin doku masajı için eller, dirsekler ve parmakların kullanılması etkilenen bölgeye gerektiği kadar baskı uygulanması, sonunda kasın gevşetilmesi ve esneklik kazandırılması yaygındır. Bu derin kas masajı, en çok gergin olan bölgelere daha fazla zaman verildiği için zaman alıcı bir işlemdir.


Comments


bottom of page