top of page

Masaj ve Kilo Verme Hakkındaki Gerçekler


Masaj ve Kilo Verme Hakkındaki Gerçekler

Çoğumuz birkaç kilo vermek isteriz. Ama söylemesi yapmaktan daha kolay. Ne kadar çok diyet, egzersiz çılgınlığı ve bitkisel ilaç denesek de kilolar düşmüyor gibi görünüyor. Şekliniz, bedeniniz ve amacınız ne olursa olsun, kilo vermek zor bir uğraştır. Ve maalesef sihirli bir formül yoktur. Farklı insanlar için farklı yöntemler işe yarar.


Kilo verme rutininize eklemek için daha az bilinen bir yöntem masaj terapisidir. Evet, rahatlatıcı masajlar kilo vermeyi kolaylaştırabilir. Yağ kaybetmek için iki önemli şey yapmanız gerekir, iyi yemek yiyin ve egzersiz yapın. Ancak bu, masajın genel sağlık planınızda önemli bir rol oynayamayacağı anlamına gelmez. Peki masaj kilo vermenize nasıl yardımcı olabilir?

  • Kortizol Seviyelerini Azaltır

Fiziksel ve duygusal strese tepki olarak salınan kortizol hormonunun iştahı arttırdığı ve karın bölgesinde yağ birikmesine neden olduğu gösterilmiştir. Egzersiz, kortizol düzeylerini düşürmek için en iyi yöntem olsa da masajın, stresi hafifletmeye, iştahı azaltmaya ve karın bölgesindeki yağ birikimini azaltmaya yardımcı olan, hormonların dolaşımdaki düzeylerini azalttığı kanıtlanmıştır: bunların tümü bir kilo verme programını destekler.

  • Sindirim Fonksiyonunu Destekler

Sindirim ve boşaltım sistemleri, vücudunuzda kalan toksinlerden ve zehirlerden kurtulmanıza yardımcı olur. Masaj, karın ve sakrum bölgesine kan akışını, lenf ve sinir beslemesini iyileştirerek stresli bir sindirim sistemine ihtiyaç duyduğu yeniden başlatmayı sağlayabilir. Bu, vücudunuzun kendisini aşırı toksinlerden temizlemesine yardımcı olurken, tıkanıklıkların yerinden çıkarabileceği organları nazikçe yeniden düzenler. Sorunsuz işleyen bir sindirim sistemi, hedef kilonuza ulaşmak için çok önemlidir.

  • Stresi Azaltır

Kilo vermeye ve vücudunuzu değiştirmeye odaklanırken gevşemenin önemini unutmak kolaydır. Bununla birlikte, stresi kesmek önemli bir bileşendir, çünkü stres vücudunuzu daha önce belirttiğimiz gibi sizi acıktıran kortizol salgılamaya zorlar. Fazla yersiniz, kilo alırsınız ve vücudunuza zarar veren bir döngüye girersiniz.


Yoğun yaşamlarımızda stresin yaygınlığına rağmen, masaj bedeni ve zihni sakinleştirerek ve enerjinizi kilo vermeye odaklamanızı sağlayarak nasıl hissettiğinizde gerçek bir fark yaratabilir.


Seçtiğiniz masajın türü önemlidir. Geleneksel aromaterapi masajı, rahatlamak için bariz bir seçimdir ve esneme ve baskı noktalarıyla Tay yoga masajının da stresi azalttığı gösterilmiştir.


Masöz

  • Daha İyi Dolaşımı Teşvik Eder

Masaj terapisinin bir başka yararı da vücutta daha iyi dolaşımdır. Daha güçlü ve sağlıklı bir dolaşım sistemi, hücrelerinizin vücudun düzgün çalışması için ihtiyaç duydukları besinleri almasına yardımcı olur. Bu, kilo verme savaşının önemli bir parçasıdır çünkü iyi dolaşım olmadan doğru beslenme, hedeflerinize ulaşma yeteneğinizi zedeler. Dolaşım yoluyla doğru miktarda besin sağlanan kaslar daha iyi çalışabilir ve daha fazla kalori yakabilir.

  • Selülitle Savaşır

Kilo vermeye çalışan birçok insan aynı zamanda selülitle de uğraşmaktadır. Selülit, gamze gibi görünen ve kurtulması zor olan deri altı yağlarıdır. Çoğu durumda, kilo vermek onu ortadan kaldırmaz ve aslında daha da kötüleştirebilir. Ancak bu, masajın yardımcı olabileceği başka bir alandır.


Araştırmalar, selülitli vücut bölgelerini hedef alan bir masajın yağın parçalanmasına ve görünümünün azalmasına yardımcı olabileceğini bulmuşlardır. Derin doku masajı özellikle etkilidir ve düzenli seanslar cildinizin genel görünümünü iyileştirebilir.


Lenfatik drenaj masajı da iyi bir selülit gidericidir. Atıkları, toksinleri ve fazla sıvıyı vücuttan uzaklaştırmaya ve filtrelemeye yardımcı olan lenfatik sistemin işlevini iyileştirmeye çalışır. Vücuttaki iyi lenfatik dolaşım, lenf sıvısının katılaşmasını ve yağ hücrelerinde bulunan kolajen lifleri ile bağlanmasını önleyecektir.


Comentarios


bottom of page