top of page

Masaj ve Osteopati Baş Ağrılarını Nasıl Hafifletebilir?


Masaj ve Osteopati Baş Ağrılarını Nasıl Hafifletebilir?

Baş ağrısı şikayetiyle gelen müşteriler için masaj terapistleri bu acıyı gidermek için ellerinden geleni yapmak isterler. Baş ağrıları bir istisna değildir. Çok yaygın bir rahatsızlık oldukları için, baş ağrılarını ve migrenlerini azaltmak isteyen kişiler sıklıkla masaj terapisi uygulamayı tercih ederler.


Masaj, kısa ve uzun vadede baş ağrısı ağrısının süresini, yoğunluğunu ve deneyimini azaltabilir. Masajın etkileri üzerine yapılan bir araştırmaya göre, kronik gerilim baş ağrıları, masaj terapisini aldıktan sonraki bir hafta içinde büyük ölçüde azaltılabilir. Baş ağrısı ve migrenden muzdarip olanlar da dahil olmak üzere, masaj terapisinin ve osteopatinin refahının tüm yönlerinde olumlu sonuçlar elde edilmiştir.


Baş Ağrısının Nedenlerini Bulma


Masaj tedavisine başlamadan önce, baş ağrısına neyin sebep olduğunu bilmek önemlidir. Ağrı birçok farklı kaynaktan gelebilir ve devam eden bir tedavi planı oluşturmak için semptomların temel nedenini tam olarak ele almak gerekir. Gün boyunca daha fazla su içmek, gözlerinize soğuk kompres uygulamak ve hatta baş ağrısı başladığında eve götürmek için kendi kendine masaj teknikleri gibi evde uygulanacak teknikler de önerilebilir.


Terapötik beden kavramları ile ilgilenen bir terapist büyük olasılıkla baş ağrılarınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için size ağrının türü, ağrının yeri, ne zaman ve nasıl ortaya çıktıkları hakkında birkaç temel soru soracaktır. Sorunun ne olduğunu anladıktan sonra, baş ağrılarını uzun vadede hafifletmeye yardımcı olmak için bir tedavi planı tamamen koordine edilebilir.


Baş Ağrısı ve Migren Nedenleri

  • Gerilim Baş Ağrıları

Gerilim baş ağrıları tipik olarak uzun süreli değildir ve reçetesiz satılan ilaçlarla tedavi edilebilir. Bununla birlikte, sık veya kronik olabilirler ve bu da günlük yaşamın önüne geçebilir. Çoğu durumda, kemik ve kas yanlış hizalamaları buna sebep olabilir.

  • Küme Baş Ağrıları

Küme baş ağrıları, saatler süren saldırılar şeklinde aylarca sürebilir. Bu baş ağrıları gözün arkasından başlayıp yayılma eğilimindedir.

  • Vasküler Baş Ağrıları

Eğer şiddetli bir baş ağrınız olduğunu söylediyseniz, bu muhtemelen kan damarlarının veya sinirlerin şişmesi veya oluşumundan kaynaklanan bir vasküler baş ağrısıdır.

  • Sinüs Baş Ağrıları

Devam eden sinüs sorunlarınız varsa, sinüslerinizde oluşan baskı ile gelen baş ağrılarının acısını bilirsiniz. Bu tür baş ağrıları burun ve elmacık kemikleri çevresinde başlama eğilimindedir.

  • Aura Migrenleri

Bu migrenler zayıflatıcı olabilir ve genellikle bulanık görüntüler, ışıklar veya nesnelerin etrafındaki ışığın auraları gibi görsel etkilerle gelirler. Migrene neyin neden olduğu belli değil, ancak stres seviyeleri, uyku seviyeleri, ışık seviyeleri ve belirli ilaç türlerinden etkilenebilirler.Baş Ağrıları İçin Masaj Terapisi ve Manuel Osteopati


Hem manuel osteopati hem de masaj terapisi teknikleri, baş ağrılarıyla ilişkili ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Baş ağrısını hafifletmek için iyi çalışan birkaç teknik şunları içerir:

  1. Derin Doku Masajı,

  2. İsveç Masajı,

  3. Kranyosakral Terapi,

  4. Gelişmiş Miyofasyal Gevşeme,

  5. Akupunktur.

Ayrıca baş ağrılarından ve diğer yaygın rahatsızlıklardan kaynaklanan ağrıların giderilmesine de yardımcı olabilir. Baş ağrısı nedenlerinizi değerlendirmek ve kişiselleştirilmiş bir tedavi planı başlatmak için terapistlerimizle iletişime geçebilirsiniz.


Comments


bottom of page