top of page

Masaj ve Toparlanmaya Etkileri


Masaj-ve-Toparlanmaya-Etkileri

Toparlanma, spora özgü olan faaliyetler sonrasında organizmanın istirahat, dinlenme halindeki değerlere dönme süreci olarak değerlendirilir. Günümüzde bir çok spor dalında, alanında sporcular ya da spor ile ilgilenen bireyler yoğun antrenmanlar yapmak zorunda kalabilmektedirler. Antrenman ve toparlanma ilişkisi doğru bir şekilde ayarlanmadığı zaman da bireylerin performansında gözle görülebilir düzeylerde düşmeler oluşabilmekte, sürantrene durumu oluşarak, kişilerin antrenmanlardan ya da müsabakalardan belirli bir süre uzak kalması, hatta kişinin sporu bırakması sonucu oluşabilir. Yüklenme ve uyum sürecinin değerlendirilmesinde hem yüklenmenin öğeleri hem de istirahatin, dinlenmenin sonucu birlikteliği öne çıkar.


Toparlanma ne kadar doğru yapılabilir ise çok daha kaliteli sonuçlar ve yüksek düzeyli başarılar ortaya konulur. Doğru ve uygun toparlanma yönteminin uygulanması, yüklenme ile toparlanma arasındaki dengenin iyi sağlanmasına dair bilincinin yerleşmesi ve uygulamaya geçirilmesi hem kişinin sağlığı açısından hem de optimum performansa erişilmesi açısından oldukça önem taşımaktadır. Tam toparlanma gerçekleşmeden yapılan yüklenmeler sakatlanmalara, rahatsızlıklara ve gösterilen performansta düşmelere sebep olabilmektedir. Yapılan çalışmalar incelendiğinde toparlanmada etkili olan çok fazla sayıda yöntem yer almaktadır. Bu yöntemler arasında en yaygın kullanılanlardan ve uygulananlardan birisi de

spor masajı uygulamasıdır.


Masaj, yumuşak dokulara yapılan, organizma üstünde pek çok etkileri olan manipülatif tekniklerdir. Masaj uygulamasının, özellikle lokomotor sistem ve kardiyovasküler sisteme olmak ile beraber organizmayı oluşturan diğer sistemler ve yapılar üzerine de çok sayıda fizyolojik, mekanik ve psikolojik etkileri, faydaları mevcuttur. Bu çalışmanın asıl amacı, literatürde masaj ile masajın toparlanmaya olan etkilerinin değerlendirilmesi ile ilgili yapılmış çalışmaları inceleyerek bu konuyla ilgili bundan sonra yapılacak çalışmalara kaynak oluşturmaktır.


Spor masajı, spor aktiviteleri ile uğraşan ya da profesyonel olarak spor faaliyetleri ile yaşamını sürdüren bireyler için sıklık ile tercih edilen bir yöntemdir. Bir spor masajının, hem profesyonel sporculara hem de gündelik olarak egzersiz yapan herhangi bir insana sağlayabileceği çok sayıda yarar vardır. Bunlardan bazılar şunlardır;

  • Kasları gevşetir

  • Yorgunluk ile savaşır

  • Eklemlerin çevresindeki şişlikleri indirir

  • Vücut direncini ve esnekliği arttırır

  • Sirkülasyonu ve bağışıklık sistemini geliştirir. Bu sayede de vücut kendini daha hızlı yenileyebilir.

  • Kalp atışını yavaşlatarak, kan basıncını da düşürür

  • Ağır bir egzersiz yaptıktan sonra vücudun daha hızlı toparlanmasına katkıda bulunur

  • Kaslardaki gerginliği azaltır ve sakatlığın önüne geçmeye yardımcı olur.


Bunların dışında, spor masajı vücudu, bedeni okuyarak hassas dokunun ya da zayıf olan kasların olduğu noktayı görebilir ve bu alanları güçlendirerek hasarın oluşmasını engeller. Hatta bazı insanlar, yarışmalara katılan sporcuların sınırlarının da genişlediğine inanmaktadırlar.


Comments


bottom of page