top of page

Masaj vs Akupunktur vs Osteopati


Masaj vs Akupunktur vs Osteopati

Masaj terapisi, akupunktur ve osteopatinin çok ortak noktası vardır. Masaj almak isteyen müşterilerin çoğu, hangi hizmeti seçmeleri gerektiğini ve faydalarının neler olduğunu merak etmektedir. Birkaç önemli fark vardır, bu nedenle masaj almadan önce her hizmetin neler yapabileceğini bilmek iyidir.


Masaj Terapisi, Akupunktur ve Osteopati Nedir?


Bu hizmetlerin üçü de farklı teknikler ve araçlar kullanarak ağrı ve fiziksel rahatsızlıkların tedavisine adanmıştır.


Masaj terapisinde, vücudunuzun yumuşak dokusu aletler kullanılarak veya masaj terapistinin elleri, dirsekleri ve bazen diğer vücut bölümleri ile manuel olarak manipüle edilir.


Akupunkturda, akupunktur uzmanı enerjiyi geri kazanmak, dengeyi sağlamak ve iyileşmeyi desteklemek için vücudunuzdaki belirli noktalara çok ince iğneler sokar.


Osteopati çoğu insan için yenidir, bu yüzden nasıl çalıştığı hakkında en çok soruyu alır. Osteopati, masaj terapisine benzer, ancak daha geniş bir kapsamı ve tüm vücudu iyileştirme hedefi vardır. Kranial-sakral çalışma, fasyal çalışma ve visseral manipülasyon gibi spesifik teknikleri içerir. Osteopati, sistemler düzeyinde çalışma eğilimindedir; vücudunuzu oluşturan çeşitli kasları, organları, dokuları ve sıvı yollarını etkiler.


Masaj

Bu Tedaviler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

  • Masaj Terapisi Nedir?

Masajlar, farklı kişiler için farklı amaçlara hizmet eden çok yönlü bir hizmettir. İhtiyaçlarınızı mümkün olan en iyi şekilde karşılamak için birçok farklı masaj türü mevcuttur. Bunlar derin doku masajlarından (artrit veya donmuş omuz gibi sağlık durumlarını tedavi etmek için kullanılır) lenfatik drenaja (enerjiyi artıran ve bağışıklık sisteminizi güçlendiren) detoksifikasyon ve rahatlama için kullanılan hafif bir masaja kadar uzanır.

  • Nasıl Yardımcı Olur?

Masajlar genellikle vücudun belirli bir bölgesindeki ağrı gibi belirli bir sorunu çözmek veya genel rahatlama için kullanılır. Gevşemenin ötesinde, masajlar ayrıca dolaşımınızı iyileştirir, sinir sıkışmasını giderir, esnekliği artırır, zihinsel sağlığı iyileştirir ve ağrıları hafifletir. Spor masajları, motorlu taşıt kazaları masajları ve hamilelik masajları da dahil olmak üzere belirli sorun veya isteklere yardımcı olmak için tasarlanmış masajlar da vardır.

  • Akupunktur Nedir?

Akupunktur, 3000 yıl öncesine dayanan geleneksel bir Çin tıbbı şeklidir. İnce iğneler, vücudun akupunktur noktaları olarak adlandırılan belirli bölgelerine sokulur ve vücudunuzda meridyen çizgileri adı verilen çizgiler boyunca yerleştirilir. Bu, vücudunuz için doğal bir kendi kendini iyileştirme biçimini teşvik eder. Etkilerini en üst düzeye çıkarmak için akupunkturla birlikte bitkisel takviyeler kullanılabilir ve akupunktur uzmanınız bunları duruma göre önerecektir. Akupunktur uzmanları, tedavilerinin faydalarını en üst düzeye çıkarmak için genellikle çukurlaştırma, akort çatalları veya ısı tedavisi gibi araçlar kullanırlar.

  • Nasıl Yardımcı Olur?

Akupunktur, vücudun akupunktur noktalarını ve meridyen hatlarını uyararak, vücut fonksiyonlarınızı ve genel sağlığınızı çeşitli şekillerde iyileştirebilir. Akupunktur dolaşımınızı iyileştirebilir, iltihabı azaltabilir, stresi ve gerginliği azaltabilir ve sizi daha rahat bırakmak için ağrıyı azaltabilir.


Akupunktur, chi (veya qi) kavramına dayanır. Chi'niz yin ve yang yaşam güçlerinden oluşur ve eğer bunlar dengesizse, chi'niz bozulur ve vücudunuzu olumsuz etkiler. Uygun akupunktur noktalarını kullanarak ağrıyı azaltmak ve rahatlığı artırmak için chi'nizi yeniden dengeleyebilirsiniz.

  • Osteopati Nedir?

Osteopati, masaj terapisiyle pek çok ortak noktaya sahiptir, ancak bazı yönlerden farklıdır. Çok çeşitli farklı modaliteleri ve çok kapsamlı değerlendirmeleri ve testleri kapsar. Osteopati konusunda eğitimli masaj terapistleri daha geniş bir beceriye sahiptir. Osteopati ayrıca fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal olarak her düzeydeki şikayetleri tedavi etmeye daha fazla odaklanır. Osteopati, vücudunuzu oluşturan sistemlerin derinliklerine inerek, semptom düzeyinden ziyade nedensel düzeyde çalışmaya yardımcı olabilir.


Osteopati Kraniyosakral Terapi, Miyofasyal Gevşeme, Viseral Manipülasyon ve ayrıca Eklem Mobilizasyonları olarak adlandırılan yöntemlerin kullanımını içerir. Uygulayıcınız, her seansta vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tedavileri, bunları birleştirerek veya diğerlerinin üzerine vererek seçecektir.

  • Nasıl Yardımcı Olur?

Bir terapistin farklı etkiler elde etmek için kullanabileceği farklı osteopatik teknikler vardır. İç organ manipülasyonu, organlardaki veya iç organlardaki gerilimi azaltmak için karına masaj yapmayı içerir. Miyofasyal gevşetme, hasarlı fasyadaki ağrı ve sertliği hafifletir. Kranio-sakral terapi, refahı ve sağlığı iyileştirmeye odaklanır ve beyin omurilik sıvısını vücutta dolaştırmak için hafif bir dokunuş kullanır. Her osteopati şekli farklı faydalar sağlar ve seçeneklerinizi terapistinizle tartışmanız önemlidir.


Comments


bottom of page