top of page

Masaj Yaptırmak İçin 15 Neden


Masaj Yaptırmak İçin 15 Neden

Masaj yaptırmak sağlık ve zindelik hedeflerinizi de olumlu yönde etkileyebilir. Masajın zihin ve vücut için olan faydalarını biliyoruz. Düzenli olarak masaj terapisi aldığınızda, en göz korkutucu kararların bile üstesinden gelmek için ihtiyaç duyduğunuz enerjiye sahip olma olasılığınız daha yüksektir. Spor salonuna giderken kendinizi harika hissettiğinizi, daha iyi ilişkilerden keyif aldığınızı ve mali durumunuza olumlu bir dönüş yaptığınızı hayal edin.


 1. Stresi azaltır – Masaj terapisi, bağışıklık, sindirim, üreme ve hücresel büyüme sistemlerinizi baskılayan bir stres hormonu olan kortizol seviyenizi azaltabilir.

 2. Kaygıyı azaltır – Araştırmacılar, masaj terapisinin, sağlıklı yetişkinlerden tıbbi hastalıkları olan çocuklara kadar her yaştan insanda kaygıyı yatıştırdığını bulmuşlardır. Endişeniz işten, travmadan, yaralanmadan, hamilelikten veya tamamen başka bir şeyden kaynaklansın, masaj yaptırmak semptomlarınızı azaltmaya yardımcı olabilir.

 3. Kronik hastalıkları önler – Birçok doktor, kronik hastalıklar için tamamlayıcı bir tedavi olarak masaj terapisini önerir. Örneğin, masaj terapisinin Parkinson hastaları üzerindeki olumlu etkilerini gözlemlenmiştir.

 4. Ağrıyı giderir – Araştırmalar, masaj terapisinin birçok rahatsızlığı, hastalığı ve yaralanması olan kişiler için ağrı kesici etki sağladığını göstermiştir. Bir çalışma, masaj tedavisinin akut bakım hastalarında ağrıyı azalttığını, duygusal dengelerini yeniden kazanmalarına yardımcı olduğunu ve iyileşmeyi desteklediğini belirlemiştir.

 5. İlaç ihtiyacını azaltır - Masaj terapisi, insanların ağrı kesici ilaçları kullanmaktan kaçınmasına veya azaltmasına yardımcı olabilir. Örneğin, hastalara haftada bir saat İsveç masajı yapıldıktan sonra masaj terapisi alan çalışma katılımcıları, yalnızca standart tedaviler alanlara kıyasla ağrılarında önemli bir azalma yaşadı.

 6. Mide bulantısını yatıştırır – Sık sık mide bulantısı yaşayanlar için masaj terapisi mide rahatsızlığını yatıştırmaya yardımcı olabilir. Bir çalışma, kemoterapiden önce ve sonra İsveç masajı alan kanser hastalarında bulantı ve kusmada önemli bir azalma olduğunu ortaya çıkardı.

 7. Uykuyu düzenler – Araştırmalar, düzenli masaj tedavisi gören kişilerin daha dinlendirici gecelerin ve enerjik günlerin tadını çıkarabileceğini göstermektedir. Örneğin, menopoz sonrası uykusuzluğu olan kadınlarda daha iyi uyku düzenleri ve daha iyi yaşam kalitesi gözlemlendi.

 8. Enerjinizi artırır – Kronik yorgunluk sendromunuz varsa veya sadece günlük bir desteğe ihtiyacınız varsa, masaj terapisini düşünmelisiniz.

 9. Depresyonu azaltır - Miami Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki bir ekip, standart tedavilere ek olarak masaj terapisi alan depresyonlu bir grup hamile kadın üzerinde çalıştı. Bu kadınlar önemli ruh hali artışları yaşadılar, daha az acı hissettiler ve daha sağlıklı bebekler doğurdular.

 10. Sindirimi iyileştirir - Masaj terapisinin sağlıklı sindirimi teşvik ettiği gösterilmiştir. Bir çalışmada araştırmacılar, masaj tedavisi gören kişilerin standart tedavi görenlere göre daha iyi sindirime sahip olduğunu, daha hızlı kilo aldığını ve daha iyi insülin seviyeleri gösterdiğini söylemektedir.

 11. Baş ağrılarını yatıştırır – Kronik olanlar da dahil olmak üzere birçok baş ağrısı türünden kurtulmak için masaj terapisini kullanabilirsiniz. Masaj terapisinin migren baş ağrılarında farmasötik olmayan etkili bir rahatlama sağladığı bilinmektedir. Bu hastaların kaygı düzeylerinde, kalp hızlarında ve kortizol düzeylerinde iyileşmeler gözlemlenmiştir.

 12. İyileşmeyi hızlandırır - Birçok doktor, yaralanma ve ameliyattan sonra hastalar için masaj terapisi önerir. Örneğin, göğüs cerrahisi hastalarında masaj tedavisinin ağrıyı azalttığını, hareketliliklerini artırdığını ve daha kolay nefes almalarına yardımcı olduğu söylenmektedir.

 13. Spor yaralanmalarını önler – Sporcular ağrı ve yumuşak doku hasarı için masaj terapisinden, özellikle spor masajından büyük ölçüde yararlanabilirler. Egzersizle ilişkili tekrarlayan kas kasılmalarından sonra masaj terapisi ile rahatlama sağlanabilir.

 14. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir – Masaj terapisi, kanser gibi bağışıklık sistemini baskılayan bir hastalığı olanlar için bile, beyaz kan hücrelerini ve vücudu enfeksiyondan uzak tutan hücreleri güçlendirebilir.

 15. Düşük kan basıncı sağlar - Masaj, birçok sağlık durumundan güvenli, farmasötik olmayan bir rahatlama sağlar. Haftada üç kez İsveç masajı tedavisi alan çalışma katılımcıları, diğerlerine göre önemli ölçüde daha düşük kan basıncına sahip olmuşlardır.


Evde Masaj

Yukarıda belirtilen masaj yaptırmak için 15 nedene ek olarak masaj terapisi, kalp atışını düzenleme, hafızayı iyileştirme ve obeziteyi azaltma gibi sağlık ve zindeliğin diğer taraflarına da yardımcı olabilir. İyileştirici ve ağrı azaltıcı etkileri nedeniyle doktorlar genellikle kalp hastalığı, diyabet, fibromiyalji ve kanser hastalarına masaj önermektedir. Masaj terapisi, olumsuz yan etki oranının düşük olması nedeniyle tıbbi tedavilere tamamlayıcı bir terapi olarak da çalışır.


Ancak, masaj terapisi herkes için uygun olmayabilir. Tıbbi bir durumun semptomlarını tedavi etmek için masaj terapisini kullanmayı düşünmeden önce doktorunuza danışın. Bazı hastalar, özellikle derin ven trombozu (kan pıhtıları) ve belirli cilt rahatsızlıkları olanlar, durumları düzelene kadar masaj tedavisinden kaçınmalıdır.

Comentarios


bottom of page