top of page

Masaj Yaptırmanız İçin 6 Neden


Masaj Yaptırmanız İçin 6 Neden

Masaj terapisi genellikle kişinin sadece rahatlamak veya belirli vücut ağrıları ve rahatsızlıklarının tedavisi için elde edebileceği bir lüks olarak düşünülür. Bununla birlikte, sağlık yararları için daha fazla insan onları düzenli olarak aldığından, talep ve popülaritesi artmaktadır.


Kendinizi bir masajla şımartmak için daha fazla neden arıyorsanız, bu makale tam size göre! Rahatlamaktan bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye kadar masaj terapisinin bu altı büyük avantajına hayır diyemeyeceksiniz.

  • Gevşeme

Her şeyin ötesinde, masaj terapisi rahatlamak için mükemmel bir yol olduğu için popülerdir. Terapist cildinize baskı yapmaya başladığında, sinir sisteminiz doğal olarak tepki olarak yavaşlamaya başlar, sizi bir rahatlama durumuna getirir ve ruh halinizi iyileştirir. Masajın sonunda vücudunuz bir bulutun üzerinde yüzüyormuş gibi hisseder ve zihniniz sakinleşir.


Masajın ayrıca vücudunuzdaki kilo alımını, baş ağrılarını, uykusuzluğu ve hatta sindirim problemlerini tetikleyen hormon olan kortizol seviyelerini düşürdüğü bilinmektedir. Stres azalır ve kaygı giderilir. Masajın rahatlama faydaları çok iyi bilinir ve tercih edilir.

  • Azaltılmış Stres Düzeyleri

Bir masaj seansı kortizol gibi stres hormonlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak düzenli masaj seansları alarak uzun süreli etkiler yaşayabilirsiniz. Uzun bir süre boyunca birden fazla seans yapmak düzenli olarak rahatlamanızı sağlayarak stresin vücut üzerindeki olumsuz etkilerini azaltır ve dengeyi bulmasını sağlar. Bu, kendinizi en iyi şekilde hissetmenizi sağlayacaktır.

  • Azaltılmış Kas Gerginliği

Masaj terapisi ayrıca ağrınızın kaynaklarını hedef almak için de çalışır. Terapistler tarafından kullanılan teknikler, etkilenen kasların gevşemesine ve bu bölgelere dolaşımı teşvik etmesine yardımcı olmak içindir, bu da sonuç olarak sertliği azaltabilir, şişmeyi azaltabilir ve esnekliği teşvik edebilir. Ek olarak, daha iyi hissetmenizi sağlamak için ağrı kesici hormonlar olan endorfin salınımını da indüklediği bilinmektedir.

  • Daha İyi Dolaşım

Bir seans sırasında vücudunuzun aldığı uygulamalı basınç, kanın vücudunuzun etkilenen veya yaralanan bölümlerinden geçmesine yardımcı olur. Ayrıca sıkma, döndürme ve çekme hareketleri de dokularda birikmiş olabilecek laktik asidi uzaklaştırarak ağrıyan kaslarınızı rahatlatır.

Sonuç olarak, vücudunuzdaki hasarlı veya sert kaslar, iyileşmeleri için ihtiyaç duydukları zengin kan akışını sağlayabilir ve ayrıca genel hareketinizi ve işlevinizi iyileştirebilirsiniz.


Masoz

  • Geliştirilmiş Duruş

Günümüzün yoğun yaşam tarzında, gününüzün önemli bir bölümünü bilgisayarınızın başında oturarak ve klavye başında yazarak geçiriyor olabilirsiniz. Kötü duruş ve rahat mobilyaların eksikliği ile uzun süreli oturma, en iyi performansınızı göstermenize ve boş zamanınızın tadını çıkarmanıza engel olan kronik sırt ağrısına yol açabilir.

İyi olan şey, masaj terapisinin sırt, boyun, kalçalar ve bacaklar gibi sorunlu bölgelerinizde işe yaramasıdır. Ayrıca, terapistinize yapacağınız düzenli bir ziyaret, bu vücut ağrılarının tekrarlanmasını önlemek ve gelecekte daha ciddi sorunları önlemek için duruşunuza dikkat etmeniz konusunda size ilham verebilir.

  • Daha Güçlü Bağışıklık Sistemi

Yüksek düzeyde stres, yetersiz beslenme ve uyku bozuklukları olan kişiler, hastalıklara ve yaralanmalara karşı daha hassastır. Daha önce de belirtildiği gibi masaj, stres seviyelerini, vücut ağrısını ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olarak uykuya dalmanıza ve daha iyi uykuda kalmanıza izin verir. Daha da iyisi, düzenli seanslar, vücudunuzu virüslere ve diğer patojenlere karşı koruyan bağışıklık sisteminizin doğal öldürücü hücrelerini de geliştirebilir.


Commentaires


bottom of page