top of page

Masaj Zihinsel Sağlığı İyileştirebilir


Masaj Zihinsel Sağlığı İyileştirebilir

Konsantrasyon ve düşünme, günlük yaşamda çalışanlar için çok önemlidir. Zor görevleri tamamlamak, beyin fırtınası yapmak, raporlar veya makaleler yazmak herhangi bir bireyin tipik iş gününün ayrılmaz bir parçası olabilir ve bu sorumlulukların tümü, optimum beyin fonksiyonu ve enerji gerektirir. Birçok kişi masajı genellikle gevşeme ile ilişkilendirirken, aynı zamanda beyin aktivitesini de desteklediğini biliyor muydunuz? Sandalye masajı veya masa masajı, stres atmaya ve verimli düşünmeyi teşvik etmeye ihtiyaç duyan bireylerin hem fiziksel hem de zihinsel sağlığını iyileştirmenin harika bir yoludur.


Masaj Sol Beyin Aktivitesini Uyarır


Son araştırmalar masajın, bireyin memnun, mutlu veya heyecanlı olduğunda en aktif olan beynin sol tarafındaki aktiviteyi uyardığını göstermiştir. Beynin sağ tarafı kişi üzgün, stresli veya depresif olduğunda sıklıkla aktive olur. Bireyler üzgün ve cesareti kırılmış olduklarında değil, mutlu ve motive olduklarında en iyi işlerini üretmede daha yeteneklidirler. Masaj, stresli çalışma ortamı için harika bir araçtır çünkü gelişmiş bir farkındalık durumu sağlar ve uyanıklığı artırır. Öğle yemeğinde yapılan 15 dakikalık bir sandalye masajı, güzel bir masajın ardından 24 saat kadar kısa bir süre içinde çalışanlara beyin gücünde gözle görülür bir artış sağlayabilir.


Masaj Hafızayı ve Konsantrasyonu İyileştirir


Masaj sadece verimli düşünmeyi teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda hafızayı da geliştirebilir. Gerilmiş boyun ve omuz kasları genellikle beyne giden dolaşımı sınırlar, bu da sonuç olarak hafızayı veya konsantrasyonu desteklemez. Ayrıca masaj gergin kasları gevşettiğinde stresi azaltır, bu da düşünmeye ve verimli çalışmaya fayda sağlar. Olumlu duygular tipik olarak daha iyi düşünme ve hafıza ile ilişkilidir, olumsuz duygular karamsar düşünme ve daha az konsantrasyon ile ilişkilidir. Tedavi edilmediğinde, kronik stres ve karamsar bakış açıları beyin hücrelerini yok edebilir ve yeni anıların oluşmasından ve geri getirilmesinden kısmen sorumlu olan beyin bölgesi olan hipokampusa zarar verebilir. Buna karşılık mutlu ve stressizken, beynin ön lobları aktive olur. Duygusal beyin kontrol altında ve olumlu olduğunda, dikkatinizi gerektiren iş, okul veya yaşam aktivitelerini daha iyi sürdürebilirsiniz. Gevşemek ve pozitif kalmak zihniniz için önemlidir ve masaj, zihinsel kapasitenizi formda tutmanın ve stresten kurtulmanızı sağlarken iyi çalışmanın harika bir yoludur.


Masaj

Masaj Stresi Azaltır ve Bağışıklık Sistemini Güçlendirir


Birçok insan masajı sadece bir gevşeme olarak görse de, bundan çok daha fazlası olarak bilinmelidir. Genel sağlığı destekler, bağışıklık sistemini güçlendirir, kasları gevşetir, beyin aktivitesini ve hafızayı destekler hatta bunlardan çok daha fazlasını yapar. Sağlığınızı optimize ederek ve masajla stres atarak günlük hayatı daha verimli ve kolay bir şekilde sürdürebilirsiniz. Masaj, stresi kesintiye uğratır ve vücudunuzu dengeli bir duruma getirmeye yardımcı olur, böylece zihninizdeki zihinsel stres bloğunu hafifletir, enerjiyi düşünmeye ve önemli görevleri tamamlamaya ayırmanıza izin verir.

Bình luận


bottom of page