top of page

Masajda Kullanılan 5 Temel Yağ


Masajda Kullanılan 5 Temel Yağ

Masajda Kullanılan 5 Temel Yağ


Masajda kullanılan yağlar aromaterapi sağlar, böylece bu yağların güzel kokuları sayesinde zihninizde ve vücudunuzda olumlu durumlar meydana gelir..


Masaj yağlarıyla karıştırılmış veya bir difüzör içinde esansiyel yağlar kullanılan masajların, aromaterapi içermeyenlere göre daha etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bazı özel araştırmalar, uçucu yağların diğer rahatsızlıkların yanı sıra menopoz belirtilerini ve adet kramplarının ağrısını hafifletmeye yardımcı olabileceğini kanıtlamaktadır.


Masaj yağların farklı kullanım alanları mevcuttur. Örneğin;

  • Sakinleştirici etkiye sahip; papatya, lavanta, sığla ve sardunya yağı.

  • Canlandırıcı etkiye sahip; ylang-ylang, adaçayı, gül ve nane yağı.

  • Enerji verici etkiye sahip; biberiye yağı.

  • Tıkanıklığı giderici etkiye sahip; okaliptüs, çam ve çay ağacı yağı.

İşte yaygın olarak kullanılan 5 temel masaj yağı ve özellikleri;


  • Buhur

Bu değerli masaj yağı, antik çağlardan beri genellikle rahatlamak için kullanılır. Bu yağ, lavanta ile iyi uyum sağlar. Lavanta yağı ile birleştirilmek istenmez ise, kendi karışık aromasının tadını da tek başına çıkarabilirsiniz. Solunum yolu ile ilgili bir problem yaşıyorsanız, nefes almayı rahatlatır, öksürüğü yatıştırır, anti-inflamatuar ve antidepresan özelliklere sahiptir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir, stres ve endişeyi azaltır.

  • Sardunya

Çiçeğinden elde edilen bu masaj yağı, vücutta gerçekleşen rahatlatıcı ve gençleştirici etkileri ile bilinir. Güzel çiçeksi koku, rahatlatıcı etkiye katkıda bulunur ve masajınız esnasında sizi taze çiçeklerin olduğu bir bahçedeymiş gibi hissettirir. Geleneksel tıpta sardunya, dolaşımı iyileştirmek, sinir sistemi fonksiyonlarını yatıştırmak, vücut dokusunu düzenlemek ve cilde daha iyi bir ton görünümü vermek için kullanılır. Yani bu yağ, bir masaj için iyi bir tercih olabilir. Kadınlar için bu uçucu yağ özellikle adet ve menopoz sorunlarına da yardımcı olabilir.

  • Lavanta

Lavanta, yatıştırıcı bir atmosfer yaratan taze ve tatlı aroması nedeniyle en popüler uçucu yağlardan biridir. Çok yönlü bir yağ olarak bilinir. Adaptojenik veya dengeleyici bir yağdır, yani vücudun ihtiyaç duyduğu şeyi yapar. Vücudunuzun strese uyum sağlamasına yardımcı olur, bu nedenle masaj uygulamalarında yaygın olarak kullanılır. Lavanta ayrıca ağrı kesici, uyku düzenleyici, vücutta dayanıklılık ve enerji seviyelerini arttırmada da etkilidir.


Masaj

  • Kişniş

Kişniş bitkisinden elde edilen bu yağ, tatlı ve sıcak bir uçucu yağ olup, rahatlatıcı ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Bu masaj yağı ayrıca sağlıklı sindirim ve dolaşım sistemlerinin desteklenmesine de yardımcı olur. Bazı araştırmalar bu yağın, hem kaslarda hem de boğazda öksürüğe neden olan krampları hafifletmeye yardımcı olabileceğini ortaya çıkarmıştır. Bir masaj seansı yaptıracağınız zaman bu yağın olup olmadığını mutlaka sorun.

  • Bergamot

Bergamot, stresi azaltmak ve cildi yatıştırmak için yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Hoş ve baharatlı bir narenciye aromasına sahiptir, çünkü bu masaj yağı o lezzeti hissetmenizi sağlar. Depresyon duygularını hafifletmek, ruh halini iyileştirmek, endişeli ve olumsuz duyguların önüne geçmeye yardımcı olmak için kullanılan çok yönlü bir uçucu yağdır. Hem canlandırıcı hem de sakinleştirici özelliği nedeniyle benzersizdir, bu nedenle masaj seansından sonra gençleşmiş ve tazelenmiş hissedebilirsiniz.

Comments


bottom of page