top of page

Masajda Refleksolojiyi Kullanma Kılavuzu


Masajda Refleksolojiyi Kullanma Kılavuzu

Masaj seanslarınıza refleksoloji eklemek, keyifli bir masaj seansını derin gevşeme seanslarından birine yükseltebilir. Birçok masaj terapisti, refleksolojiyi yalnızca keyifli bir deneyim olduğu için değil, aynı zamanda belirli rahatlama ve sağlık sonuçlarıyla ilişkili olduğu için kullanır. Masaj seanslarınıza refleksolojiyi dahil ediyorsanız, genel sağlık için belirli bölgelere odaklanabilir veya tüm ayağa konsantre olabilirsiniz.


Refleksoloji Nedir?


Refleksoloji, vücuttaki ilgili organlar ve alanlar için iyileştirici sonuçlar yaratmak için ayaklardaki bireysel refleks noktalarına odaklanan bir ayak masajı türüdür. Her masaj türünde olduğu gibi ayaklara da farklı masaj teknikleri uygulanır. Bir refleksoloji seansı sırasında, masaj terapisti ayak topunu yoğurabilir, ayak parmaklarını çekebilir ve ayak kemerine baskı uygulayabilir.


Kan Akışını Arttırmak İçin Refleksolojiyi Kullanmak


Ayak masajları, stresli bireyler için harika bir duygudur ve profesyonel bir refleksolog ek sağlık yararları sağlayabilir. Refleksologlar, genel sağlık ve refahın ayaklardan başladığına ve vücutta yukarı doğru hareket ettiğine inanırlar. Kalbinize daha yakın olan üst ekstremiteler, bu güçlü organın yakınlığı nedeniyle tipik olarak daha iyi kan akışına sahiptir. Vücudunuzun dolaşımı iyi olan bölgeleri neredeyse her zaman daha hızlı iyileşir, daha hızlı büyür ve daha çabuk iyileşir.


Kalbinizden uzaktaki bacaklarınız ve ayaklarınız aynı düzeyde fayda görmez. Bu nedenle bacaklarda ve ayaklarda dolaşımı daha da bozan şeker hastaları, çabuk iyileşmeyecekleri ve kolayca kötüleşemeyecekleri için yaralanmaları önlemek için çok dikkatli davranmalıdırlar.


İyileşen sadece kan akışı değildir. Bir refleksoloji seansı, soğuk algınlığı ve küçük rahatsızlıkların şiddetini azaltabilen, enerji seviyelerini artırabilen ve strese yardımcı olan derin bir rahatlama sağlar. Refleksoloji müşterileri daha iyi lenf dolaşımının keyfini çıkarabilir, yaralanma seviyelerini azaltabilir ve cilt alerjileri, karaciğer fonksiyon bozukluğu ve baş ağrıları gibi kronik durumlardan kurtulabilir.


Evde Masaj

Masaj Uygulamasına Refleksolojiyi Dahil Etmek


Refleksoloji, bir masaj seansına dahil edilebilir veya müşteriler için bağımsız bir hizmet olarak sağlanabilir. Refleksoloji seansları, bu tip masajın uygun olup olmadığını değerlendirmek için hastanın sağlık geçmişi kontrolü ile başlamalıdır. İlk tartışma, refleksologun herhangi bir kilit alanın dikkat edilmesi gerekip gerekmediğini belirlemesine de yardımcı olacaktır.


Eğer öyleyse, refleksolog hastanın ayaklarında, hatta ellerinde ve kulaklarında karşılık gelen noktalar üzerinde çalışacaktır. Vücutta belirli sorunlu alanlar yoksa, refleksolog tüm vücudu güçlendirmek için tüm ayağa konsantre olabilir.


Deneyimli refleksologlar, refleksoloji seanslarından ne bekleyeceklerini bilmelerini sağlayarak hastaları hazırlayacaktır. Karıncalanma, hafiflik, sıcaklık ve vücutta hareket eden bir enerji hissi yaygındır. Hastalar ellerinde veya ayaklarında ter, üşüme, öksürük, susuzluk, kas veya organ gevşemesi veya kas kasılmaları hissedebilirler. Bunları seanstan önce konuşmak hastayı bu etkilere hazırlamaya yardımcı olur.


Refleksolog, ayağı daha sonra doğrudan baskıya hazırlamak için ayak bileği bölgesindeki bağları ve sinirleri gevşetebilir. Bundan sonra, ayaklara biraz losyon uygulayabilir ve gerekli baskı ve sıkma, hafif tokatlama veya hafif yoğurma ile ayakları birer birer gevşetmeye başlayabilirsiniz.


Masaj terapistleri, hastalara masaj sırasında toksinleri ve laktik asit birikimini atmak için sonrasında bol su içmelerini tavsiye etmelidir. Yaralanmalar, pıhtılar veya varisli damarlar gibi belirli ayak sorunları olan hastalar, refleksoloji almadan önce profesyonel tavsiye almalıdır.


Comentários


bottom of page