top of page

Masajda Uçucu Yağların Uygulanması


Masajda Uçucu Yağların Uygulanması

Masajda uçucu yağlar ile çalışılırken vücuda nasıl girdiklerini anlamakta fayda vardır. Bir masaj uygulamasında uçucu yağların kullanıldığı iki temel yol vardır; inhalasyon ve topikal uygulama.


Soluma ve koku alma sırasında, uçucu yağların uçucu molekülleri, burun geçişindeki duyu sinirleriyle temas eder. Buhar, koku alma siniri yoluyla beyne taşınan bir elektrik yüküne dönüştürülür. Ancak daha sonra limbik bölgeye iletilir ve hipotalamusa ulaşır. Burada hormon aktivitesini uyarmak için hipofiz bezine devam eder. Diğer moleküller beyin korteksine geçerek hafızayı, öğrenmeyi ve duygusal tepkileri uyaracaktır. Solunum sırasında burun mukozası ve akciğerlerdeki alveoller yoluyla kan dolaşımına hemen ulaşılır.

Uçucu yağların solunması, masaj odasında makine veya hava spreyleri yoluyla difüzyon yoluyla sağlanır. Ayrıca masaj sırasında kullanılan aromatik karışımın veya özün en doğrudan yoludur. Terapist veya diğer müşteriler inhalasyon yoluyla ortak alanlara yayılan esansları alacaktır. Bu nedenle, gerçek uçucu yağlar söz konusu olduğunda, beyin bir kez uçucu yağ molekülünün bilgisini tanıyıp ilettiğinde, koku alma duyusunun tatmin edildiğini ve kokunun algılanmasının durdurulabileceğini belirtmekte fayda var.

Müşteriler arasında bir hava temizleyici kullanılmadığı sürece, tedavi odası karışık bir koku karışımına dönüşebilir. Bu, spesifik aromatik işlemin saflığını bozacaktır. Örneğin, amaç bir müşteriyi rahatlatmaksa, ancak odada hala uyarıcı esanslar varsa, rahatlatıcı etki azalacaktır. Birikme aynı zamanda terapist için çok güçlü olabilir. Bu nedenlerle, çarşaflar değiştirilirken odadaki aromatik molekülleri temizlemek için bir hava temizleyici kullanmak çok iyi bir fikirdir. Uçucu yağların sürekli difüzyonu da bekleme odasında birikeceğinden, zaman ayarlı bir difüzör tercih edilir. Ortak alanlar için narenciye ve odunsu gibi ne çok yatıştırıcı ne de uyarıcı olmayan esanslar kullanmak en iyisidir.

Solunumdan farklı olarak, topikal uygulamada emilen uçucu yağların miktarı ve etkisi, şu anda tam ve doğru bir şekilde açıklanamamaktadır. Dermal penetrasyon, perkütan absorpsiyonun, sıvı formdaki uçucu yağın, vücudu istilacı organizmalardan korumak için donatılmış derinin ince dış tabakası olan stratum corneum'a girmesini gerektirdiği gerçeğiyle başlayarak daha zor bir yol sunar. Cilt yüzeyinin sadece yüzde 1'ini oluşturan kıl folikülleri, ekrin ve apokrin bezleri, stratum corneum'un hücrelerine ve keratin içeriğine göre daha kolay erişim sağlar. Böylece vücudun belirli bölgelerinin daha geçirgen olduğu söylenir; alın ve kafa derisi, ayak tabanları ve avuç içi, koltuk altları ve mukozalar.

Masaj

Aromaterapistlere göre, stratum corneum'un karmaşık biyolojik işlevlerine nüfuz edebiliyorsa, çeşitli şeyler meydana gelebilir. Bir potansiyel, uçucu yağ molekülünün, kutanöz enzimler tarafından metabolize edilebileceği cildin kendisinde kalmasıdır. Enzimlerin safrol, metil chavicol ve karvakrol gibi bazı bileşenleri potansiyel olarak zararlı maddelere dönüştürebileceği tahmin edilmektedir.

Diğer bir olasılık da özün deride kalması, stratum corneum'a veya deri altı yağına bağlanarak bir rezervuar oluşturması ve burada kılcal damarlara yavaşça salınabilmesidir. En iyi durum senaryosu, uçucu yağ bileşenlerinin tamamının veya bir kısmının kutanöz mikro sirkülasyona ulaşması ve tamamen emilmesidir.


Comentarios


bottom of page