top of page

Masajda Vücudun Dili

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


Masajda-Vücudun-Dili

Sağlıklı yaşam, hayat devamlı genç kalmak ve güzellik, insanların sahip olabilmek adına çırpındığı değerlerdir. Ne var ki, sağlıklı, dinç olmanın değerini çok kez dolaylı yoldan, rahatsızlandığımızda, hastalandığımızda daha iyi anlarız. Hastalanan birey, hastalığın dışarıdan geldiğini ve rastlantı sonucu kendisini bulunduğunu düşünür. Yaşam, hayat koşullarına, streslere, gerginliğe ve zorlanmalara organizmanın tinsel ve bedensel bir dizi olumsuz olan belirliler ile yanıt verdiğinin bilincinde de olursak, hastalıkları, rahatsızlıkları bir düşman gibi görmeyip, rastlantı olmadıklarının farkına da varırız. Vücut, beden içerde bir şeylerin yolunda gitmediğini anlatmaya çalışmaktadır. Örneğin, dost ve arkadaşlarımızla beraber bulunduğumuz bir eğlencede, görünürde hiç bir sebep yokken birden bire mide veya baş ağrısı başlayabilir.


Daha önce hiç bir yakınma yokken ve o an sadece eğlenmeyi düşünürken, vücudumuzdan, bedenimizden olumsuz bir tepki gelmiştir. Çevrede gelişen olaylar anımsandığında, oradaki birisiyle aramızda arzulanmayan bir olay geçmiş veya rahatsız edici bir konudan da söz edilmiş olabilir. O an için olayın üstünde durmamış, veya durmak istememişizdir. Ama vücudunuz, bedeniniz, içerden dışarı haber göndererek bazı şeylerin yolunda gitmediğini haber vermektedir.


Farkında olmadan organizmanın iç düzeni sarsılmış bulunmaktadır. Sırtta oluşan ağrının uzun süre öne eğik oturmaktan, beldeki ağrının ise uzun süre hareketsiz ayakta durmaktan kaynaklanmış olduğundan düşünmemiş olabiliriz. Ama organizma, bir şeylerin yanlış yapıldığını, kendi dili ile anlatmaktadır. Bu sebeplere, sağlıklı yaşayabilmemiz adına, vücudumuz ile tanışıp, onun dilinden anlamamız gerekir. Ne demek istediğini anlamaya çalışırsak, iç dünyamızdan daha fazla masaj almayı öğrenmek ile kalmaz, ufak bir ağrının, veya hastalığın, rahatsızlığın anlamını daha iyi kavrarız. Bir şekilde hastalık ile kurulan bağlantı, hatalı tutumumuzu değerlendirme olanağı sağlar. Kurulan ilişki, olayı çözümlememizin, dinlenebilmemizin gereğini işaret ederek, yeniden sağlığımıza, dinçliğimize kavuşmamız adına önlemler almamızı anımsatır.


Fakat geçici önlemler ile, örneğin ağrı kesici kullanarak ağrının durdurulması ile hastalık, rahatsızlık iyileşmiş olmaz ve her an tekrarlanabilir. Gerekli olan, ağrının gerçek sebebinin araştırılması, derinlemesine giderek kökünden tedavisini sağlanarak yeniden tekrarının önlenmesidir. Masaj ile vücut, beden sağlığı, dinçliği sağlanabilir. Yalnızca bedenen değil, ruhende psikolojik açıdan da masaj çok etki yararlar sunmakta. Alternatif tıpta da önerilerek, sıkça kullanılan masajı uzman terapistler, masörler ile alarak sağlığınızı ve dinçliğinizi koruyabilirsiniz.


2 Comments


Guest
Sep 27, 2021

Bilgilendirici

Like

Guest
Sep 21, 2021

kısaca çok iyi özetlenmiş gerçekten iyi bir yazı olmuş

Like
bottom of page