top of page

Masajda Vücudun Tanınması


Masajda-Vücudun-Tanınması

İnsan anatomisi hakkında gerekli bilgiye sahip olmadan, gerçek anlamda masaj uygulamak olanaksızdır. Terapist, en azından bütün vücut örtüsünün konturlarını, kasların biçimini ve öteki kaslar ile olan sınırlarını, her kasın başlangıç, bitiş yerlerini, bütün kas gruplarını, kasların tendona dönüşme alanlarını, faysalar ile kas dokusunu ayırt edebilmelidir. Sağlıklı olan dokunun niteliklerini, alt ve üst derilerin sertliklerini, esnekliklerini, bir biri üzerinde kaydırılabilme kapasitelerini, deri altı dokusunun, kasların, fasyaların ve tendonların gerginlik durumlarını, kemiklerin ve periostun palpasyon farklarını, eğriliklerini iyi derecede bilmesi gerekir. Sağlıklı derinin homojen ve parlak, canlı görünümü vardır. Çok hafif uyarma ile, örneğin hafif ovma ile bile kan dolaşımı artar ve kızarır. Belli bir doku iç basıncına sahiptir. Sağlıklı olan derinin çok esnek olan elastik lifleri, mekanik uyarılar ile kolayca esnerler. Gerilerek şekli bozulur ise, etkili gücün sona ermesinden sonra tekrardan eski biçimini alır.


Derinin esneme kapasitesi ve bunun fizyolojik olan etkileri masaj için bir ölçüdür. Sağlıklı bir vücut örtüsü üstünde hareket ettirilecek parmak uçlarına karşı düzenli bir direnç gösterir. Üst, alt deriler, deri altı dokusu o da kas ve fasyalar üstünde kaydırılabilir. Bu bahsedilen katmanlar arası kayganlık, hastalık, rahatsızlık devrelerine göre değişkenlik gösterir. Yağ dokusunun kalınlığı ve dağılımı, yaşa, cinse ve yaşam biçimine (beslenme, hareketlilik, meslek vb.) göre değişiklikler gösterir. Yeterli anatomi ve fizyolojik bilgiye sahip olan terapist, masaj seansına başlamadan önce uygulayacağı test palpasyonu ile deriye ilişkin yeterli derecede bilgi edinebilir. Kaslarda oluşan gerginlik belirtilerinin bilinmesi de önemlidir. Deneyim sahibi bir terapist, kaslardaki gerginliği hastanın omuz kuşağı ile bel, sırtının duruşundan anlayabilir ve de hangi kasların gergin olmuş olduğunu ilk bakışta anlayabilir. Kaslarda gerginlik belirtileri ise şöyle özetlenebilir;


Ağrı


Kural olarak, gergin kaslar masajda ağrılıdır. Ağrı, kas gruplarının gergin olmuş olduğunu gösteren önemli belirtilerdendir. Ağrı batıcı veya kunt nitelikte olabilir. Ellerin konulduğu yerde hasta ağrı hisseder ise, önce alandaki ağrısız bölge üstünde çalışıldıktan sonra, hafif hafif baskı uygulayarak ağrı merkezine doğru gelinmelidir. Bu şekilde çevredeki dokuların kas dolaşımı arttırılır, bu da aşırı ağrıdan kaçınılmış olacağı anlamına gelir.


Deri Reaksiyonu


Derinin göstereceği herhangi bir reaksiyonda, tedavi edilen bölgenin durumuna ilişkin bilgiler edinilir. Deri reaksiyonu kasın kasılma derecesine bağlı olarak değişir.


Kasların Niteliği


Gevşek kas göreceli olarak yumuşak ve esnektir. Parmaklar arasında ağrısızca kaldırılıp esnetilirken, yoğurulabilir ve friksiyon tekniği uygulanabilir. Gergin kaslarsa kalın bir kablo gibi ele sert olarak gelir ve sanki kemiklere masaj uygulanıyormuş hissini verebilir.


1 opmerking


Gast
28 sep. 2021

açıklayıcı

Like
bottom of page