top of page

Masajdan Sonra Ortaya Çıkan Yan Etkiler Nelerdir?


Masajdan Sonra Ortaya Çıkan Yan Etkiler Nelerdir?

Masajın çok güvenli bir terapi türü olduğuna dair yaygın bir önyargı vardır. Çok faydalı olmasına rağmen, bazen bir masajın altta yatan bazı yan etkileri vardır, ancak bunlar hafif veya önemsiz olabilir. Araştırmalar, bireylerin bir masaj yapıldıktan bir gün hatta haftalar sonra bir miktar ağrı ve rahatsızlık bildirme eğiliminde olduklarını açıkça göstermektedir. İstatistikler, yüz hastadan yaklaşık onunun masajdan hemen sonra ağrıdan şikayet ettiğini göstermektedir. Bir masajdan sonra birçok neden yan etkiye sebep olabilir.

  • Yoğun Masajlara Bağlı Duyusal Yaralanmalardan Ağrı

Yoğun masajlar ağrı hassasiyetini artırır. Bu, yüksek ağrı toleransını azaltır ve neden olunan ağrı ve bunun sonucunda oluşan hasar uzun vadeli bile olabilir. Duyusal yaralanmalar çok yaygındır çünkü çoğu terapist masaj ne kadar yoğun olursa sonuçların o kadar iyi olacağı konusunda büyük bir yanılgıya sahiptir. Bunun nedeni, profesyonel olmayan terapistlerin en kronik ağrıların ancak en iyi şekilde yoğun terapiyle giderilebileceğine ve rahatlatılabileceğine inanmalarıdır. Ne yazık ki, çoğu hasta çok küçük bir ağrı toleransına sahip olduğundan ve terapistleri bu gerçeğe yabancı olduğundan, bu yalnızca bir masajdan sonra ağrıya neden olur.

  • Rabdomiyoliz

Rabdomiyoliz, yaralı bir kastan çıkan proteinler nedeniyle bir masajdan sonra kas ezilme yaralanmasını yaratır. Kas ağrısı şiddetli hale gelir ve bu ciddi duruma yol açan kas sertliği ve şişmesi eşlik eder. Çoğu terapist, yoğun bir masaj seansından sonra sadece duyusal bir deneyim olarak durumu göz ardı eder. Ancak, hafiften ciddiye ciddi şekilde ağırlaşabilir, bu nedenle bu varsayım bir kenara bırakılmalıdır.

  • Migren ve Baş Ağrıları

Masaj tedavisi gören hastalarda baş ağrısı ve migren sık görülür. Çok zararsız veya zararsız bir baş veya boyun masajından doğabilirler. Ağrı çok şiddetli olabilir, bu nedenle ağrının olabildiğince çabuk azalmasını sağlamak için sorunun kontrol edilmesini sağlamak çok önemlidir.

  • Doğal Koşullarla Etkileşimler

Bir masaj, hastadaki diğer bazı doğal koşullar ve güvenlik açıkları nedeniyle ciddi bir reaksiyona neden olur. Bunlar, diğer tanımlanamayan kas rahatsızlıklarını ve hastanın aldığı ilaçlardan kaynaklanabilecek sorunları içerebilir. Bu, muhtemelen kollar ve boyun gibi bazı bölgelerde şişmeye neden olabilir ve kontrol edilmezse dayanılmaz ağrılara neden olabilir.

  • Yorucu Germe Egzersizleri

Germe masajlarda çok yaygındır ve bir norm ve nispeten güvenli olarak algılanan bir şey olsa da bazen terapistler aşırıya kaçar ve hastalarından germe sırasında fazladan çaba sarf ederek çok fazla zorlamalarını isterler. Bu kesinlikle hastalar için ciddi bir acıya neden olur.

  • Lezyonlar ve Morluklar

Bunlara sinir lezyonlarından ve morluklardan kaynaklanan ağrılar dahildir. Tespit edilmemiş ve var olan kronik ağrılar da bir masajla şiddetlenebilir. Sinir sistemi üzerindeki stres, acil bakım uygulanmazsa çok fazla acıya neden olabilir.

  • Omurga Sorunları

Omurga sorunları, omurgada yatan zayıflık ve kırılganlıktan kaynaklanabilir. Bu nedenle bir masaj, üst servikal omurganın kırılganlığı ve savunmasızlığı nedeniyle omurilik yaralanmasına neden olabilir. Bu kesinlikle masajdan sonra ağrıya neden olacaktır.


Masaj

  • Sinir Yaralanmaları

Sinirler, şiddetli baskı ve strese karşı çok toleranslı olabildikleri için, kendi başlarına savunmasız değildirler. Bununla birlikte, masöz yanlış bir şekilde iterse, masajdan hemen sonra günler ve hatta haftalar boyunca birçok akut ağrı ve rahatsızlığa neden olacak şekilde bir siniri incitebilir.

  • Kırıklar

Kırıklar nadir olabilir, ancak bazı hastalarda olma eğilimindedir. Bir örnek, aksi takdirde zayıf ve kırılgan bir femurun kırılmasıdır. Bu, bir masajdan sonra çok şiddetli ağrıya neden olabilir.


Bu makaledeki bilgilere göre, duyusal yaralanmalar, kırıklar, sinir yaralanmaları ve diğer durumlarla karşılaşırsanız, bir masaj kesinlikle çok fazla ağrıya neden olabilir. Bu nedenle, terapistinizin, masajın yan etkilerini olduğu gibi size yaşatmamasını sağlamak çok önemlidir.


コメント


bottom of page