top of page

Masajdan Sonra Yapmanız Gereken 7 Şeyİyi bir masaj, bedeninizi ve zihninizi tazeleyen hem fiziksel hem de duygusal faydalar sunar. İlk kez masaj yaptırmak sizi gerginleştirebilir, bu nedenle masaj salonuna girmeden önce tüm endişeleriniz hakkında masaj terapistinizle konuşmanız önemlidir. Mümkün olan en iyi deneyimi yaşayabilmeniz için seans boyunca rahat olmanızı sağlarlar. Masaj yaptırmak sadece ilk adımdır ancak sonrasında yapacağınız şey, bu hissin ne kadar süreceğini belirler. Bu makale, masaj yaptırdıktan sonra yapmanız gereken en önemli yedi şeyi ve bunların neden önemli olduğunu inceliyor.

  • Bolca Su İçmek

Bir masajdan sonra bol su içmek çok önemlidir çünkü masaj sırasında salınan doku atıklarının ve biriken sıvıların dışarı atılmasına yardımcı olur. Vücudunuzdaki toksinleri atma sürecini yavaşlattığı için alkol veya kahve gibi susuz kalan içeceklerden kaçının. Bir masajdan sonra su içmek, ertesi gün ağrı hissetmeme olasılığını da artırabilir. Kaslarınızdan çalıştırılan atık ürünleri dolaşıma atar.

  • Sıcak Bir Banyo Yapın

Rahatlatıcı bir masajın ardından banyo yapmak, seans sırasında masaj terapinizin kullandığı yağların temizlenmesine yardımcı olur. Muhtemelen kas gerilmeleri veya önceden var olan yaralanmalar nedeniyle belirli bölgelerde ağrı hisseden insanlar için sıcak su, vücut ısısını artırarak kaslarınızı gevşetmeye yardımcı olur, bu da sizi sadece fiziksel olarak değil zihinsel olarak da rahatlatır.

  • Dengeli Bir Diyet

Bir masajdan sonra sağlıklı bir diyet, vücudunuza bağışıklık sisteminizi güçlendiren temel vitamin ve mineralleri sağlar. Masaj, sinir sisteminizi uyarmaya yardımcı olsa da sonrasında ne tükettiğiniz de aynı derecede önemlidir. Sağlıklı bir diyet yemek, hastalık veya sağlık komplikasyonları alma şansınızı azaltır. Enerjinizi canlandırır ve masaj sonrası daha iyi uyumanızı sağlar. Dengeli bir diyette çok çeşitli meyve ve sebzeler, yağsız proteinler, tam tahıllar ve nişastalar bulunmalıdır.

  • Esneme Egzersizleri

Düzenli germe egzersizleri esnekliğinizi ve hareket açıklığınızı geliştirir. Masaj yaptıktan sonra kaslarınızı esnek tutmanın ve küçülmesini önlemenin en iyi yolu düzenli egzersiz yapmaktır. Yoğunluğu durumunuza göre değişebileceğinden doğru esneme egzersizleri için her zaman terapistinize danışabilirsiniz. Masaja gitmeden önce programınıza bağlı olarak bunu yaklaşık bir hafta veya daha uzun süre yapabilirsiniz. Tüm vücudunuza kan ve besin akışını iyileştirerek ağrıyan kasların iyileşme süresini hızlandırır.

  • Olumlu Düşünme Alışkanlığı

Stres, sık baş ağrılarının, sağlıksız beslenme alışkanlıklarının ve kötü yaşam tarzının başlıca nedenlerinden biridir. Bir masaj, kaslarınızı gevşetmeye ve rahatlamanıza yardımcı olur, ancak normal yaşam tarzınıza dönmeden önce sadece birkaç saat sürer. Mevcut yaşam durumunuz hakkında olumlu düşünme alışkanlığına yatırım yapmazsanız, masaj yaptırmanın sonuçlarını fark edemezsiniz. Genel sağlığınız üzerinde önemli bir etkisi olduğu için stres ve depresyonu azaltmaya yardımcı olan faaliyetlere odaklanmak önemlidir.  • Duruşunuzu İyileştirin

Sağlığınız ve görünümünüz ile yakından ilgili olduğu için masajdan sonra duruşunuzu korumanız önemlidir. Duruş, öncelikle kemiklerinizin ve kaslarınızın hizalanma şekliyle tanımlanır. Masaj gergin vücut kaslarını gevşetmeye yardımcı olsa da duruşunuz uyumak, oturmak, ayakta durmak ve ağırlık kaldırmak gibi çeşitli aktivitelerden etkilenebilir. Masajdan sonra kaslarınızı zorlamamak için iyi bir duruş uygulamak önemlidir.

  • Düzenli Masaj Planlayın

Ara sıra yapılan masaj sadece stresi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda tek seansta giderilemeyen rahatsızlıkları da giderir. Terapistinizle düzenli masaj planlamak, kronik kas ağrıları olan veya sağlıkları konusunda proaktif olan kişiler için uzun vadeli sağlık yararları sağlayabilir. Bir terapist, düzenli olarak geldiğinizde masaj tekniklerini ihtiyaçlarınıza göre uyarlayabilir.


Bir masajdan sonra hissedeceğiniz his, seansınızın uzunluğuna, kullanılan tekniklere ve en önemlisi masajın türüne bağlı olacaktır. Özellikle ilk kez masaj yaptırıyorsanız, hafif bir ağrı hissetmeniz yaygındır. Terapi seanslarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için masaj yaptıktan sonra yukarıdaki tüm ipuçlarını uygulamak önemlidir.


Comments


bottom of page