top of page

Masajdan Terapisinden Sonra Ne Yapmalıyım?


Masajdan Terapisinden Sonra Ne Yapmalıyım

Masaj terapisi, fiziksel iyileşme ve rahatlama için harika bir seçenektir; ancak, ne kadar rahatlatıcı ve tedavi edici olursa olsun, bir masaj terapisti ile seansınızdan sonra biraz ağrı hissetmeniz olasıdır. Bu ağrı, kasları germenin ve manipüle etmenin normal ve geçici bir etkisidir.


Bir masajdan sonra ağrı hissediyorsanız veya sadece bunu önlemek istiyorsanız, masaj sonrası rahatsızlığı hafifletmek ve gerçekten harika hissetmek için iyileşmeyi hızlandırmak için birkaç ipucu verelim.

  • Dinlenin ve Bol Su İçin – Ağrı yaşadığınız masaj terapisinden sonra iyileşmenin ilk faktörü, kaslarınıza esneme ve yoğurma işlemlerinden kurtulma şansı vermektir. İyi bir iyileşme için hidrasyon şarttır, bu nedenle herhangi bir masajdan önce ve sonra bol su içtiğinizden emin olun. Kaslarınızı tekrar zorlamadan önce dinlenmek için bir veya iki gün geçirin.

  • Sıcak ve Soğuk Terapiyi Kullanın – Sıcak ve soğuk, doğru kullanıldığında önemli iyileşme yararları sağlar, çünkü ısı kasların gevşemesine ve gerilmesine yardımcı olurken, soğuk iltihabı azaltır. Masaj terapistinizle yaptığınız bir seanstan sonra ağrınız varsa, iltihaptan kaynaklanan ağrıları azaltmak için ağrıyan noktalarda 15 dakika buz paketleri kullanın veya soğuk bir duş alın. Sorun kas krampları veya sıkışması olduğunda, sıcak bir duş alarak ağrıyan bir bölge üzerinde sıcak kullanarak biraz rahatlayın. Kas gevşemesini ve iyileşmesini teşvik ederken rahatsızlığı azaltmak için ısı ve soğuğu aralıklı olarak da kullanabilirsiniz.

  • Esneme Hareketleri Yapın – Esneme hareketleri ağrıyı dağıtmaya yardımcı olacaktır. Bunu, esnek kalmak ve kas gevşemesini ve iyileşmesini desteklemek için kanın bölgeden akmasını sağlamak için seansınızdan sonra bazı yavaş, hafif esnemeler yaparak elde edin.

  • Yağlar ve Rahatlatıcı Kremler Uygulayın – Masaj terapisinden sonra geçici ağrı ile başa çıkmanın başka bir yolu, iltihaplanmayı azaltan veya vücudunuzdaki ağrı hissini azaltan kremlerdir. Esansiyel yağları banyoda veya ciltte kullanan aromaterapi, zerdeçal, kırmızı biber, zencefil ve kas gevşetici ve iltihabı azaltıcı özellikleri ile bilinen bazı şifalı otların ağızdan alınmasına yardımcı olabilir.


Masöz

Meditasyon veya Yoga – Bir masaj terapisti ile yapılan bir seanstan sonra hafif ağrı için, meditasyon yaparak veya belirli yoga pozisyonlarını uygulayarak bu ağrıyı gidermek için bazı zihinsel yöntemler deneyin. Meditasyon, beyni ağrıdan uzaklaştırabilir, vücudu gevşetir ve bu reseptörleri bir süreliğine kapatmaya yardımcı olabilir. Yoga, sertlik ve gerilmeden kaynaklanan ağrıyı azaltmak için kasları germek ve kas ve eklem esnekliğini korumak için nazik bir yol sunar.


Masajdan Sonra Geçici Ağrıyla Kolayca Mücadele Edin


Masaj terapisinden sonra vücudun biraz ağrıması normaldir ve genellikle endişe edilecek bir şey değildir. Masaj ağrısını hafifletmek ve daha hızlı çözmek için, hatta ertesi gün yeni gibi hissetmek için birkaç yardımcı ilaç kullanabilirsiniz. Vücudunuz masaj terapistinin yapacağı manipülasyon türüne alıştığında, bu seanslar daha da eğlenceli hale gelecektir çünkü geçici ağrı ve etkiler zamanla azalmaya başlar.


Kommentarer


bottom of page