top of page

Masajı Kök Hücre Tedavisi İle Birleştirme


Masajı Kök Hücre Tedavisi İle Birleştime

Kök hücre tedavisi sürekli olarak eklem onarımı, yüz germe ve beyin rehabilitasyonu için yeni tercih edilen bir tedavi çeşidi olarak kullanılmaktadır. Trombosit zenginleştirme, ozon tedavisi ve prolozon gibi enjektabllar, kök hücrelerle ilgili durumlara dahildir. İlk bakışta, kök hücre tedavisi eklemlerin rehabilitasyonu ve tedavisi için masaj terapisinin yerini alabilir gibi görünüyor. Ancak bu yöntemleri kullanan hekimlerin masajın sunabileceği desteğe de ihtiyaçları vardır.


Masaj terapistleri, tedavi ve rehabilitasyon planlamasında uygulamalarının önemini bilmelidir. Bu yeni tıbbi modaliteler, sağlık hizmeti sunum sisteminin önemli bir parçası olmak için yapısal veya terapötik çalışma eğitimi almış masaj terapistleri için harika bir fırsattır.


Fasya ve bağ dokusunu ve özellikle eklem çevresindeki ağrı ve disfonksiyonla ilişkisini anlamak zorunludur. Fasya kısıtlandığında ve yapışıklıklarla bağlantılı olduğunda, hidrasyonu sağlıklı seviyelerin altındadır. Yapışıklıkları, fasyayı ve diğer bağ dokuları gevşeten ve geren miyofasyal gevşetme tekniklerinin uygulanması, dokunun hidrasyonunu çok daha sağlıklı bir seviyeye getirir. Bu, kök hücre, trombosit zenginleştirme, prolozon ve hyaluronik asit enjekte edildiğinde aynı durumlar için geçerlidir.


Enjeksiyonlardan önce bağ dokusu ve fasya ile çalışan terapi uygulandığında, doku daha sağlıklı, daha rahat, daha hidratlı ve daha fazla sıvı değişimine izin veren modern enjeksiyonlara karşı daha duyarlı olacaktır. Yüz germe yaparken, uygulamalı terapi uygulamak, enjeksiyondan önce daha sağlıklı ve daha az kasılmış doku oluşturur.


Bu yöntem olumlu sonuçlar göstermiştir. Hasarlı doku ile çalışırken, rehabilitasyon açısından, yumuşak doku terapileri ile modern enjektabllar birleştirildiğinde, yine olumlu sonuçlarda artış olmaktadır. Modern enjekte edilebilirlerin çoğu, özellikle eklemlerin rehabilitasyonu için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, modern enjektablların uygulanmasından önce, çoğu zaman eklem dejenerasyonunun kaynağı olan yapısal dengesizliğin ele alınması gerekir. Eklemin dejenere olmasına neden olan yapısal dengesizlik hala mevcutsa, modern enjektablların olumlu sonuçları sınırlı olacaktır.


Evde Masaj

Daha büyük amaç, eklemdeki dokuyu yenileyerek eklemin ağrısız ve işlevsel olabilmesidir. Eğer yapısal denge iyileştirilmezse, dengesizlik hala iltihaplanma ve tahriş yaratmaya devam edecek ve modern enjektablın anti-inflamatuar yönü kaybolacaktır. Sonunda, modern enjektablların bileşenleri artık mevcut olmayacak, ancak tahriş ve iltihaplanma devam edecek ve müşteriler tekniğin işe yaramadığını hissedebilirler. Böylece miyofasyal gevşetme ve diğer yumuşak doku teknikleri kullanılarak yapısal dengenin sağlanması modern enjektablların etkinliğini artıracaktır.


Kök hücreler ayrıca travmatik beyin hasarı ve diğer beyin dejenerasyonu hastalıklarından rehabilitasyon için beyne enjekte edilebilmketedir. Kranial masaj terapisi, glifatik sistemden yararlanarak rehabilitasyon için beyne giden serebral omurilik sıvısı akışını artırabilir ve beyin omurilik sıvısının omurgadan doğal pompalanmasına da yardımcı olur. Doğal pompalanma son derece yararlıdır.


Dejeneratif beyin hastalıklarının çoğunda, glifatik sistem önemli ölçüde hasar görür ve engellenir. Amiloid beta ve tau içeren bu atık birikimi, sürekli dejenerasyona ve hastalığın ilerlemesine yol açar. Masaj terapistleri, eğitimlerini kranial terapileri ve yumuşak doku miyofasyal yapısal denge tekniklerini içerecek şekilde geliştirerek modern enjekte edilebilirlerin sağlık sistemine entegre olmaya hazır olacaktır.


Comments


bottom of page