top of page

Masajın 6 Temel Tekniği


Masajın-6-Temel-Tekniği

Eflöraj Tekniği


Eflöraj tekniği, yüzeysel ve derin olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Tek farklı olan yönü uygulamalardaki basınç farklılıklarıdır. Basınç değişiklikleri kullanılan vücut alanlarına göre değişmektedir. Yüzeysel sıvazlamada uygulanan baskı az, hareketler yumuşak ve hız da sabittir. Yüzeysel friksiyon sıvazlama tekniği ile beraber kullanılır, derin sıvazlamada ise basınç, baskı fazla olduğu için etki de fazla olup uyarıcıdır. Güçsüz olan kasların uyarılmasında karın iç organların aktivitesini de arttırmada kullanılabilir. Eflöraj tekniği, el masaj uygulamasının ilk ve son olan işlem basamağıdır. Bütün klasik el masaj uygulamaları eflöraj tekniği ile başlar ve biter.


Friksiyon Tekniği


Friksiyon tekniği, derin ve yüzeysel olmak üzere iki gruba ayrılır. Yüzeysel friksiyon sıvazlama tekniği ile beraber kullanılırken derin friksiyon yoğurma tekniği ardından kullanılır. Kaslarda ortaya çıkan ağrılı durumlarda, gergin alanların gevşetilmesinde vb parmak uçları ve baş parmak ile dairesel yönde yapılan basınçlı, derin hareketlerdir. Bu basınç, baskı dokunun yapısını bozmamalıdır. Dairesel friksiyonlar, kas ya da dokulara etkili oluncaya denk uygulanır. Dokular ve kaslar üstüne bazen yatay friksiyonlar yapılmaktadır. Yatay friksiyonlarda eller ritmik ve yumuşak olmalıdır.


Petrisaj Tekniği


Deri, deri altı ve kas dokularının bir el ile kaldırılıp kemik üstünde yuvarlanması ve serbest bırakılması biçiminde uygulanır. Bunun yanı sıra yoğurma hareketi kasların kavranıp kaldırılmasının ardından ellerin farklı yönlere itilmesi ya da deri altı dokularının işaret ve baş parmakları arasında tutulması ile sola ya da sağa oynatılarak çimdiklenir gibi yapılmasıdır.Yoğurma tekniği yapılırken hareketler yumuşak, yavaş ve ritmik bir şekilde olmalıdır. Kas doku tamamen kavranmalı, esnetilmesi ve kemiğe gelince bırakılmalıdır. Etkili bir yoğurma tekniği için yüzeysel dokuların ve derinin sıkıştırılmasından da kaçınılmalıdır. Uygulama aşamasında eller nazik ve gevşek bir şekilde olmalı, çalışılan alan üstünde eller yavaş olacak şekilde kaydırılmalıdır. Uygulama bölgesinin özelliğine ve büyüklüğüne göre yoğurmanın türleri vardır.


Presyon Tekniği


Presyon tekniği, baskı anlamına gelmektedir. Masaj uygulanan bölgeye el ayaları, parmak uçları ve el sırtı ile yapılan baskı, basınç hareketleridir. Presyon tekniği bölgesel ve kayıcı da olabilir. Kayıcı presyon geniş alanlarda, elin sırt kısımları ile yapılır. Parmak ile presyon uygulandığında kaslarda oluşan kramp çözülür. Bunun yanı sıra parmak ile yapılan presyon, sinirlerin iletim gücünü düzene sokarak ağrıların da giderilmesine katkı da bulunur.


Perküsyon Tekniği


Genel anlamda çarpma, vurma, baltalama ve darbe anlamına gelen bir manipülasyondur. Eller ile deri üstüne ritmik vurma hareketleri uygulanır. Perküsyon manipülasyonlarının genel olarak etkileri şunlardır;

  • Psikolojik bir rahatlama sağlar.

  • Kasları güçlendirir.

  • Kan dolaşımını hızlandırır.


Vibrasyon Tekniği


Tüm el ya da parmak uçlarının yardımı ile yapılan manipülasyondur. Eller, masaj uygulanacak cilt yüzeyine konur. Omuzdan ve dirsekten çok hızlı hareketler ile titreşim sağlanarak eller sabit ya da doku üstünde kaydırılarak uygulamaya devam edilir. Vibrasyon uygulamaları gergin kasları gevşetici, rahatlatıcı, karın içi organlardaki şişkinliği giderici bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda sert olan vibrasyonlar uyarıcı ve zindelik sunucudur. Titretme manipülasyonlarının içinde sarsma tekniği, masaj uygulanan bölgenin yukarı aşağı, içe dışa ya da bir yandan diğer yana hareket ettirilmesidir.

bottom of page