top of page

Masajın Bilinmeyen Yararları


Masajın Bilinmeyen Yararları

Düzenli masaj yaptıran çoğu insan, bunu sağlıkları için son derece etkili bulmaktadır. Peki bu masaj terapisi neden bu kadar yararlıdır? Cevap aslında oldukça basittir. Masaj hem fiziksel hem de zihinsel sağlığımızı iyileştirmenin non-invaziv, ilaçsız ve etkili bir yöntemidir. İşte masaj terapisinin faydalarından bazıları.


Masaj Stresi Azaltır


Stres, küçük miktarlarda yararlı bir araç olabilir, ancak strese uzun süre maruz kalmak, genellikle genel sağlığımız ve refahımız üzerinde zararlı bir etkiye sahip olacaktır. Neyse ki, masajın yatıştırıcı hareketleri, herhangi bir stres veya endişe duygusunu ortadan kaldırabilen endorfin adı verilen iyi hissettiren kimyasallarımızın salınmasını teşvik eder. Bu yüzden birçok insan bir masaj terapisti ile rahatlatıcı bir seanstan sonra stresten arınmış hisseder.


Masaj Duruşu İyileştirir


Kötü duruş genellikle sırt ve boyun gerginliğinin artmasından sorumludur, oysa doğru vücut hizalaması aslında sindirim ve nefes alma kapasitemizi iyileştirmeye yardımcı olur. İyi haber şu ki, masaj, kasları gevşeterek ve kötü duruşun neden olduğu ağrı veya rahatsızlığın çoğunu hafifleterek kötü duruşu düzeltir. Masaj, nihayetinde vücudunuzun kendisini doğru ve doğal duruşunda yeniden konumlandırması için eğitmenize yardımcı olabilir.


Masaj Ağrıyı Giderir


Vücudumuz genellikle kendi kendini iyileştirebilir, ancak masaj, iyileşme sürecini hızlandırmak için bir araç olarak kullanılabilir. Herhangi bir sorunlu bölgeye odaklanarak, kan dolaşımını artırmak ve gergin kasları kademeli olarak gevşetmek için kullanılabilir. Bu, ister yaralanma, artrit ve diğer birçok durumdan kaynaklansın, her türlü ağrının hafifletilmesine, azaltılmasına ve hafifletilmesine yardımcı olur ve genellikle ağrı kesici ilaç ihtiyacını azaltır. Masaj ister hasarlı kaslardan, ister yapışıklıklardan veya yara dokusundan kaynaklansın, iltihabı etkili bir şekilde azaltabilir, özellikle ideal olan derin doku masajı gibi terapötik teknikler uygulanabilir.


Masaj Dayanıklılığı Artırır


Herhangi bir yaralanma türünden sonra rehabilitasyon genellikle son derece sinir bozucu olsa da fiziksel iyileşme ve iyileşmenin ana amacı esnekliği, gücü ve direnci arttırmaktır. Masaj, kasları gevşeterek ve dolaşım hareketini artırarak yaralanma tedavisi için neredeyse tüm standart prosedürleri desteklemek için kullanılabilir. Bu, vücudumuzdaki oksijen miktarını artırarak ve hasarlı doku için daha fazla besin sağlayarak esnekliği artırmaya yardımcı olur, bu da sonuçta yaralanmanın daha hızlı iyileşmesini sağlar.


Masaj

Masaj Depresyonu Giderir


Masajın faydaları tamamen vücutla ilgili değildir, ancak zihne de iyi gelebilir. Zihnimiz üzgün hissettiğinde, çoğu zaman bu duygulara o kadar çok tutunabiliriz ki, bunlar bedenimizi etkiler. Araştırmalar, duyguları canlandırarak ve mutlu duyguları artırarak ruh sağlığına fayda sağlayabileceğini, böylece depresyonun azaltılmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.


Sinir sistemine propriosepsiyon ve kinestetik girdi sağlayan masajın fiziksel deneyimi, daha dengeli bir duruma sıfırlanmasını sağlar. Başka bir insandan gelen bu terapötik dokunuş, genellikle çok hoş bir duygudur, endorfin salınımı nedeniyle, depresif düşüncelere neden olan ve katkıda bulunan olumsuz duyguları azaltır veya ortadan kaldırır.


Sonuç olarak masaj, genel mutluluğumuza katkıda bulunan hem fiziksel hem de zihinsel sorunlarımızı gidermeye yardımcı olabilir. Bu nedenle masajın faydaları küçümsenmemelidir.


Kommentare


bottom of page