top of page

Masajın Faydaları


Masajın Faydaları

Masajın Bilinmeyen Faydaları


Masaj, kasların gevşemesini sağlar ve ağrı hissinin azalmasına yardımcı olur. Stresi azaltan masaj uygulaması, kasların gerginliğini ortadan kaldırmayı sağlar. Bölgesel enerji blokajları, kas ağrıları, yanlış hareket sebebiyle yaşanan tutulmalar masaj yardımı ile yok olur.


Masajın rahatlatıcı etkisi bilinse de aslında birçok fayda da sağlıyor. Hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan iyi gelen masajı hayatınızın bir düzeni haline getirebilirsiniz.

İnsanın nasıl hissettiğini belirlemesine yardımcı olan, mutluluğun kaynağı olan hormonlarımız masaj sayesinde beslenir. Boynunuz veya sırtınız kasıldığında yaptırmak istediğiniz masaj, aslında ruhunuzu da dinlendirir. Yapılan araştırmalara göre masaj, vücuda serotonin, dopamin ve oksitosin salgılar. Masaj sayesinde kendinizi daha mutlu hissetmeniz mümkün.


Masaj seansı sonrasında vücutta stres hormonu olarak da bilinen kortizol oranı düşer. Yapılan araştırmalar kişilerde mutsuzluk ve depresyon hislerinin oranının da masajla düştüğünü ortaya koyar.


Düzenli masaj uygulandığında, vücuttaki kan hücrelerinin sayısı artar ve vücudun bağışıklık sistemi güçlenir. Hastalıklara karşı güçlü bir savunma sistemi anlamına gelir ve masajın gündelik rutin içinde yer alması gerektiğini kanıtlar.


Steril ortamda, uzman kişiler tarafından ve doğru teknikle yapılan masajların cilt yüzeyini de yenilemeye yardımcı olduğu bilinir. Özellikle Uzak Doğu’da kadınlar, yüzyıllardır cilt ürünlerini masajla beraber cilde yedirir. Daha az kırışıklık ve pürüzsüz bir cildin sırrının masaj olduğu söylenirken, vücuttaki yara izlerinin de iyileşmesine yardımcı olduğu araştırmalarda belirtilmiştir. Masaj ile tetiklenen cilt, daha fazla kolajen salgılanarak yenilenir. Aromaterapi adı verilen ve özel karışım yağlarla birlikte uygulanan masajda, yağların da besleyici etkisi cildi yenilemeye yardımcı olur.


Masaj sonrasında uygulama yaptıran kişilerin “yorgunluğuma iyi geldi” cümlesine şahit olmuşsunuzdur. Bilim insanları da, masajın yorgunluk üzerinde gerçekleşen pozitif etkisini onaylamıştır. Kasların zorlanması ile oluşan yorgunluk, masaj ile azaltılır. Masaj hareketlerinde uygulanan, basınç ve ovalama hareketleri kaslardaki ağrının dağılmasına yardımcı olarak bölgesel yorgunluk hissini de azaltır.


Masaj


Masajın duruş bozukluklarında ve omurga sağlığına olan etkisi de konuşulmaktadır. Uzman terapistler tarafından yapılan masaj, duruşun düzelmesine ve daha düzgün durmaya yardımcı olur. İskelet ve kas sistemini hedef alan masaj hareketleri, düzenli seanslarla sonuç verir. Özellikle duruş düzelmesi için uygulanan spor çalışmalarında oluşan egzersiz sonrası ağrılar da masajla hafifletilir.


Yapılan araştırmalar, masajın sindirim sistemine ve hazım sorunlarına da iyi geldiğini gösterir. Karın ağrısında azalma ve tuvalet problemleri görülen semptomlarda rahatlama meydana gelir.


Masaj yapılan bölgedeki kan akışı hızlandırılarak metabolizmayı hızlandırır. Ciltteki hücresel metabolizma masajla beraber aktif hale gelir. Özel masaj teknikleri sayesinde selülit gibi cilt sorunlarında da masaj kullanılabilir. Uzun süreli masaj yaptırılarak gözle görülür sonuçlar elde edilebilir. Uzman masaj terapistlerinin kullandığı masaj teknikleri ve bazı teknik cihazlar yardımı ile de kadınlar, masajla selülitleri gidermektedir.


Ödem atmanın en kolay yollarından biri de masaj yaptırmak olarak görülür. Masaj yapılan bölgede etki görüldüğü gibi masaj, sinir sistemi yolu ile bütün vücudu etkiler.

Masaj, bölgesel incelmeye de yardımcı olur. Uzman masaj terapistleri, kaslara uyguladıkları özel tekniklerle kan dolaşımını hızlandırarak incelmeye destek verir. Ritmik ve döngüsel hareketlerle uygulanan masaj, profesyonel terapistler ve belirli makinalar yardımı ile de uygulanabilir.


Sizlerde yukarıda belirtilen faydalardan yararlanmak için, uzman masaj terapistlerimizle bir randevu oluşturmak istemez misiniz?


Comentários


bottom of page