top of page

Masajın Faydaları Nelerdir?


Masajın Faydaları

Masajın Faydaları Nelerdir?


Kas ve kemik ağrılarının azaltılması için kullanılan masajın faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Masajın faydalarından en önemlisi, stres hücrelerini azaltarak strese bağlı hastalıkların oluşmasını engellemesidir.


Masaj uygulandığında vücut rahatlar ve stresten kurtulur. Günümüzde tıp dünyasının üzerinde anlaştığı ve kesin olarak düşündüğü konulardan birisi de, birçok hastalığın ortaya çıkma sebebinin stres olduğu kesinleşmiştir.


Masajın faydaları arasında stresi azaltmak en önemlilerinden bir tanesidir. Kanser gibi ciddi ölüm riski olan hastalıkların ortaya çıkmasında da stresin önemli bir sebep olduğu düşünülmektedir. Stresin vücut üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır, bu etkilerin bazıları geçici bazıları ise kalıcıdır. Kalp ritminin hızlanması ve tansiyonun yükselmesi gibi durumlar geçici olarak örneklendirilebilir. Kalıcı etkiler ise, saç dökülmesi ve beyazlamasına örnek olabilir.


Büyükşehirlerde yaşayanların gündelik hayatın temposu nedeniyle gün içerisinde onlarca hatta yüzlerce stresli duruma maruz kaldığını düşünebiliriz. Bu etkilerden kaçabilmek için düzenli bir hayatın içerisinde bulunmanın önemi kesinlikle kabul edilmelidir. Strese maruz kalan kişilerde dikkat dağınıklığı oluşması sebebiyle kaza riskinin arttığı da söylenmektedir. Uzun süre araç kullanan veya dikkat gerektiren işlerde çalışanların stresten korunması çok önemlidir.


Masaj


Düzenli masaj uygulaması yaptıran kişilerde stresin geçici etkileri kolaylıkla azaltılabilir hatta yok edilebilir. Masaj, vücudun rahatlamasını ve stresin vücuda salgılanmasını durdurur. Bu sayede ciltte görülen yaşlanma belirtileri de ortadan kalkar. Masajın faydalarından bir diğeri de dolaşım sistemini uyararak kan akışını hızlandırır ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir.


Kan dolaşımının artması, cilt ve deri dokusundaki yaralanmaların daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Özellikle sporculara yapılan spor masajında, kanama bittikten sonra yaralanmaların iyileştirilmesi hedeflenmektedir. Kan akışının artması ile damarlar genişler, dolaşım sistemi çok daha hızlı çalışır.


Masaj sayesinde artan kan akışı sayesinde kirli kan kalbe hızlıca ulaşır ve kendini temizleyerek yeniden vücuda pompalanır. Kanın temizlenmesi, organların görevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesine de yardımcı olur. Organların sağlıklı çalışması durumunda da vücut direnci artar. Regl ağrısı ya da romatizma gibi dönemsel problemlerin de tedavi edilmesi için masaj ideal bir terapidir.


Masaj, kas ağrılarında, sindirim sistemi problemlerinde ve migren gibi kronik ağrılarda da oldukça etkili sonuçlar yaratır. Besinlerdeki bazı kimyasal maddeler sindirilemez ve zaman içerisinde bu zararlı maddeler birikir. Toksinlerden kurtulmadığınızda vücutta ödem, yağlanma ve cilt bozuklukları gibi sorunlar ortaya çıkar. Masajın faydalarından diğer biri de toksinlerden ve ödemden kurtulmayı hızlandırmasıdır.


Dolaşım sistemi hızlandığında vücuttaki diğer tüm sistemler daha aktif bir şekilde çalışmaya başlar. Bu sayede vücut daha sağlıklı şekilde görevini yerine getirir. Toksinlerden ve ödemden kurtulmak, kilo verme sürecini de hızlandırır. Kan dolaşımının hızlanması ciltte yaşlanma belirtisi olarak görülen lekelenme problemlerinin de azalmasını sağlar. Vücuttaki herhangi bir bölgede hızlıca temiz kan dolaşımı olduğunda dokular yenilenir ve yaşlanma etkileri azalır.

Commentaires


bottom of page