top of page

Masajın Potansiyel Yan Etkileri Nelerdir?


Bir Masajın Potansiyel Yan Etkileri Nelerdir?


Yıllar boyunca, masaj terapileri çeşitli sağlık durumlarını tedavi etmek için kullanıldı ve birçok doktor masajı terapi için tavsiye etti. Bir masajın faydalarından bazıları, kronik sırt ve boyun ağrısını hafifletmek, kas yapışmalarını ve spazmlarını azaltmak, diğerleri arasında rahatlamanıza yardımcı olmaktır. Bununla birlikte, bu faydalar, çok nadir durumlarda ortaya çıkan bazı komplikasyonlarla birlikte yan etkiler meydana gelebilir. Bu makale, masajın potansiyel yan etkilerini incelemektedir.


Masaj terapisinin bilinen pek çok faydasından dolayı, birçok kişi masaj terapisini bir kez deneyimledikten sonra tekrar gitmeye hazır olduğunu düşünmektedir. Bu yanlıştır, çünkü fiziksel bir sorununuz varsa, bir terapiden sonra her zaman iyileşmiş olarak yorumlanmamalıdır. Fiziksel bir sorununuz varsa her zaman tıbbi yardım almalısınız. Sorunun ciddiyetine bağlı olarak, ancak o zaman doktor sizi masaj terapisine yönlendirebilir veya tavsiye edebilir.


Morluklar nadir görülen yan etkilerdir ve çoğunlukla terapistler eğitimsiz olduğunda ve cildinizde kullanılacak yağ ve basınç hakkında hiçbir fikri olmadığında ortaya çıkar. Daha az yağ kullanımından da meydana gelebilir ve bu nedenle cilt ile sürtünmeye neden olabilirler. Morlukların, masaj terapistinin vücudunuza zarar vermekten bir adım uzakta olduğunun ilk uyarısı olduğu konusunda bilgilendirilmeli ve cildinizde biraz kaşıntı hissettiğinizde durmalarını söylemelisiniz.


Bazı insanlar, osteoporoz olarak bilinen nadir bir durum olan zayıflamış kemiklerden muzdariptir. Diğer insanlar da kazalar nedeniyle zarar görmüş kemiklerle masaj terapilerine giderler. Bu tür kişiler masaj terapilerinden fayda sağlamak yerine daha fazla yaralanırlar ve artan basınç nedeniyle kemikleri kırılabilir ve bu durumda hasta ömür boyu iş göremez hale gelebilir. Kırık kemik risklerinden kaçınmak için, herhangi bir probleminiz varsa masaj terapistine mutlaka bildirmelisiniz.


Kasların uzun süre aşırı kullanımı ve kullanılmaması ve masajla ortaya çıkan ani manipülasyonu nedeniyle, kaslar masajdan sonraki ilk 36 saat boyunca ağrı hissetme eğiliminde olabilir. Bu süre zarfında, hafif ağrı ve yorgunluk da yaşayabilirsiniz. Bu tür ağrılar bir süredir masaj yaptırmamış kişilerde ortaya çıksa da masajdan sonra 36 saatten fazla devam ederse terapiste geri bildirmelisiniz. Uzmanlar, vücudun daha fazla enerji toplaması için bu süre içinde dinlenmenizi tavsiye etmektedir.


Evde Masaj

Çoğu masaj, sürtünmeyi azaltmak ve kasların iyileşme sürecini hızlandırmak için bazı esansiyel yağlar kullanılarak yapılır, çünkü bu yağlar bazıları iyileştirici özelliklere sahiptir. Bu yağlar bazen alerjik olabilir ve komplikasyonlara yol açabilir. Bu tür alerjik reaksiyonlardan kaçınmak için masajdan önce altta yatan tüm sağlık koşullarını açıklamanız gerekir.


Açık yaralar, kan pıhtıları, kanser tümörleri, zayıf kemikler, hamile kadınlar, sinir sorunları ve bazen diyabet gibi çeşitli sağlık sorunları olan kişilerde masaj tedavisi uygulandığında, nadir görülen komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Hamile bir kadına masaj yapılırsa ve çok fazla baskı uygulanırsa, doğumu tetikleyebilir. Bir masaj sırasında, fasyanın serbest kalması nedeniyle enerji seviyeleri yükselir; bunun diyabetli bir birey üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Bu tür komplikasyonlardan kaçınmak için mevcut sağlık koşullarınız konusunda dürüst olun.


Bu yan etkilerin çoğu, kaslarınızı yanlış şekilde manipüle eden veya yanlış miktarda baskı uygulayan eğitimsiz masaj terapistlerinin bir sonucudur. Ayrıca, vücudunuzu asla riske atmamalısınız. Profesyonel olmayan bir masaj terapistinin eline düşmemek için terapistin müşteri incelemelerini ve puanlarını kontrol ettiğinizden emin olun.


Comments


bottom of page