top of page

Masajın Sağlığınız İçin Mükemmel Olmasının 5 Nedeni


Masajın Sağlığınız İçin Mükemmel Olmasının 5 Nedeni

İş yerinde yoğun bir haftanın ardından rahatlatıcı bir masaj yaptırma fikrinden kim hoşlanmaz ki? Sadece düşünce bile sizi rahatlatıcı bir ruh haline sokar. Peki masajın basit bir rahatlamadan daha fazla faydası olduğunu biliyor muydunuz? Bu nedenlerden dolayı, giderek daha fazla insan düzenli masaj seanslarını tercih ediyor olabilir. Zevk alacağınız bir masaj yaptırmanın faydaları olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. İyi bir masajın sağlıkla ilgili bazı faydaları:

  • Masaj Eklem ve Kas Ağrılarına İyi Gelir

Kronik eklem ağrınız varsa, rahatlamak için düzenli olarak masaj yaptırmayı düşünmelisiniz. Bu, fibromiyalji gibi kronik ağrı yaşayanlar için geçerlidir. Hamileyseniz, doktorunuza danışmanız en iyisidir, ancak genel olarak herhangi bir sorun olmamalıdır.


Ağrıyan kaslar, muhtemelen zaten bildiğiniz gibi, bir masajla iyileşir. Birçok insan, kronik sırt ağrısı gibi kas ağrıları söz konusu olduğunda, masaj terapisinin diğer yaklaşımlar kadar etkili olabileceği konusunda hemfikirdir.

  • Migren ve Baş Ağrılarını Giderebilir

Migren ve baş ağrısı hastaları, düzenli olarak yaşadıkları bir şeyse, bir epizod yaşamanın ne kadar güçten düşürücü olduğunu anlayabilirler. Masajlar, baş ağrısının yoğunluğunu ve hatta sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir. Aslında, sadece bir masaj terapisi seansından bile, baş ağrısı çekenler, baş ağrısını hafifletebilir.

  • Uykuyu İyileştirmeye Yardımcı Olur

Masaj derin ve rahatlatıcı bir uykuyu teşvik eder, bu da bazı yaralanmalar veya sağlık durumları nedeniyle rahat uyuyamayanlar için çok önemlidir. Uykusuzluk çeken insanlar için masaj yaptırmak sinir sistemini yavaşlatmaya, ağrı için nörotransmitterleri azaltmaya ve daha kaliteli uykuya izin vermeye yardımcı olabilir. Ayrıca saatlerce ağlayan bebekler için de etkilidir. Yapılan araştırmalar, bebeklerin masaj yapıldığında daha fazla uyuduklarını ve daha az ağladıklarını göstermiştir.

  • Anksiyeteyi, Depresyonu ve Daha Fazlasını Rahatlatıyor

2005 yılında meme kanseri teşhisi konan kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada, haftada üç kez masaj yaptıranların daha az depresif ve daha az öfkeli oldukları görüldü. Masaj, zihni ve bedeni etkili bir şekilde rahatlatabilir ve bu da stres seviyelerinin azalmasına neden olur. Ayrıca masaj sırasında vücudun (sizi sakinleştiren) parasempatik tepkisinin arttığını söylemiştir. Daha da iyisi, masajın kaygıyı azaltmadaki etkilerinin uzun süreli bile olabilmesidir.


Evde Masaj

  • Yaptığınız Tüm Oturuşların Kötü Etkilerini Tersine Çevirmeye Yardımcı Olur

Birçok insan, genellikle bel ağrısı veya boyun ve omuzlarda ağrı olarak kendini gösteren postüral stresle uğraşır. Bu duruş stresi, genellikle saatlerce oturan masa başı çalışanlarda daha yaygındır. Neyse ki, masaj etkilerini tersine çevirebilir. İyi bir masaj terapistine düzenli ziyaretler, çok uzun süre oturmaktan kaynaklanan ağrılardan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

  • Yorgunlukla Mücadele Eder

Yoğun bir çalışma haftası ve yetersiz uyku geceleri vücudun hızla yorulmasına neden olabilir. Yeşim taşı masajı gibi masajlar dolaşımın artmasına ve iltihaplı dokuların rahatlamasına yardımcı olabilir. Ayrıca, bir araştırma, haftalık olarak İsveç masajı alan meme kanserinden kurtulanların, yaşadıkları yorgunlukta önemli bir azalma bildirdiklerini gösterdi.


Masaj yaptırmak sadece kendinizi şımartmak için yaptığınız lüks bir şey değildir. Bununla birlikte gelen sağlık yararları, masajların vücudunuz ve zihniniz için rutin bakım önlemlerinizin bir parçası olması gerektiğini kanıtlıyor.


Comments


bottom of page