top of page

Masajın Vücuda Etkileri


Masajın Vücuda Etkileri

Masajın Fizyolojik Etkileri


Kasların arasında bulunan ve damarlardaki kan akışını hızlandırır ve kolaylaştırır.


  • Damarlar, sinirler ve hücresel yapıların uyarılmasından sonra hücresel etkileri hızlandırır.

  • Damarların içerisindeki dolaşımın hızlanmasıyla, dokular beslenir ve oksijen oranının yükselmesi sağlanır.

  • Damarlardaki kan akış döngüsünün artması ile vücuttaki toksinlerin dokulardan uzaklaştırılması hızlanır.

  • Deri üzerinde yapılan masajın etkisiyle gerginlik ve parlaklıkta artış meydana gelir.

  • Genel olarak yatıştırıcı ve sakinleştirici bir etki yaratır.

  • ·Nörolojik etkilerin fizyolojik bağlantılara olan etkisiyle mide, safra ve bağırsak fonksiyonlarına olumlu etkileri bulunur.


Masajın Genel Etkileri


Masaj esnasında kan dolaşımı hızlanır ve bu durum pek çok hastalığı düzelmesi içinde yeterli olabilir. Hızlanan kan dolaşımı ile organlar ve dokulardaki kan oranı artmakta ve kan akışı sayesinde taşınan oksijende artış görülmektedir. Oksijen tüm organizmaların ihtiyaç duyduğu bir besin kaynağı olarak görülür. Organ ve dokularla ilerleyen oksijen taşındığı bölgede biyolojik olayların artması ve bu reaksiyonlar sonrasında vücutta zararlı olan toksik maddelerin daha az oluşmasını sağlamaktadır.


Masaj esnasında elle yapılan baskı, lenf dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olur, bu da dokularda biriken bazı zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırmaya yarar. Cilt ve cilt altında biriken ödem ve zararlı maddeler biriktiği yerden uzaklaştırılmaktadır. Masaj bir nevi detoks vazifesi görmektedir.


Masajın bir diğer etkisi, masaj esnasında uzman ve profesyonel masaj terapistlerinin, masajı yaptıran kişinin bile hissedemeyeceği düzeyde belirli bölgelere yaptığı baskı sayesinde vücutta belirli hormonların salınmasını sağlar. Bu da pek çok rahatsızlığın azalmasına yardımcı olur. Akupunkturun tedavi yöntemine benzer etki ile yayılan bu hormonlar, belirlenen organda tedavi edici etki göstererek oluşan bazı rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olmaktadır.


Masöz


Tedavi Masajı (Rehabilitasyon Masajı)


Doktor tavsiyesiyle hastalara uygulanan masaj programıdır. Bu program hastalığın gidişatına ve tedavi olması gereken duruma göre el yardımıyla, ekipmanlarla veya elektrikli cihazlarla yapılmaktadır. Hastalığın çeşidine ve tedavi yapılması gereken alana göre masaj süresi 5 – 25 dakika arasındadır.


Kısa süreli masajlarda olumlu sonuç almak mümkün değildir. Aynı zamanda uzun ve basınçlı masajlarda zararlı olabilir. Terapi seansları hastalığın yerine göre farklılık gösterebilir. Tedavi masajlarının içeriklerini uzman bir doktor yazmalıdır. Uzman masaj terapistleri bu masajları rahatlıkla uygulayabilir.


Tedavi masaj reçetelerinde uzman doktor, tedavinin çeşidini, tedavi uygulama süresini, tedavi edilecek bölgeyi, tedavilerin haftada kaç gün uygulanacağını, elektrikli cihazlarla tedavide kullanılması gereken yöntemleri mutlaka yazmalıdır. Bu doğrultuda bu süreç uzman terapistler tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştirilir.


Tedavi masajlarının başarılı olabilmesi için doktorlar ve masaj uzmanlarıyla iş birliği içerisinde olmalıdır. Tedavi boyunca hastalar sıklıkla kontrol edilmeli, gerektiğinde tedavi biçimi değiştirilmeli ve bütün değişiklikler ve süreç hastanın dosyasına işlenmelidir.

Comentarios


bottom of page