top of page

Masajın Yaşlanma Karşıtı Faydaları


Masajın Yaşlanma Karşıtı Faydaları

Masajlar sadece rahatlatıcı bir tedaviden daha fazlasıdır. Masaj terapisi, birçok kullanım alanı ve faydası sayesinde yüzyıllardır alternatif ve tamamlayıcı bir tıp şekli olarak kullanılmaktadır. Masaj denilince ilk akla gelen şey yaşlanma karşıtı olduğu olmayabilir ama yaşlanmayı geciktirmek kesinlikle masaj terapisinin bir avantajıdır. İşte masajların yaşlanmayı geciktirici faydalar sağlayabileceği beş yol.


Masajlar Rahatlamanıza ve Stresi Azaltmanıza Yardımcı Olabilir


Stres vücudunuzda her türlü olumsuz değişikliğe neden olur ve sağlığınıza fayda sağlamayan şekillerde davranmanıza neden olabilir. Örneğin, yüksek stres düzeyine sahip kişiler şunları yapabilir:

  • Enflamasyona yol açabilecek yüksek kortizol deneyimi,

  • Egzersiz yapamayacak kadar duygusal olarak tükenmiş olmak,

  • Gece boyunca uykuya dalmakta ve uyumakta zorluk çekiyorsanız.

Yukarıdakilerin tümü görünümünüzü olumsuz yönde etkileyebilir ve erken yaşlanmaya neden olabilir. Masaj terapisi, stresin olumsuz etkileriyle mücadeleye yardımcı olabilir ve sağlıklı ve genç görünmenizi sağlayabilir.


Masajlar Kan Akışını Teşvik Edebilir


Sağlıklı bir dolaşım sistemi, genel sağlık için gereklidir. Aslında, kan akışı vücudunuzdaki en önemli işlevlerden biridir. Kalbinizin her atışında kan, vücudunuzun tüm dokularına gerekli oksijen ve besinleri sağlar ve bu da sağlıklı kaslar, eklemler, organlar ve cilt ile sonuçlanır.


Öte yandan, sınırlı kan akışı, diğer semptomların yanı sıra sert kas ve eklemlere, donuk cilde, hazımsızlığa ve zayıf besin emilimine yol açabilir. Düzenli masajlar kan akışını teşvik edebilir ve dolaşım sisteminizi kontrol altında tutabilir.


Masajlar Lenfatik Sisteminizi Uyarabilir


Lenfatik sisteminiz, vücudunuz boyunca sıvı taşıyan karmaşık ve dinamik bir doku, sinir ve damar ağıdır. Proteinler, vitaminler ve minerallerin yanı sıra hasarlı hücreler ve toksinler içeren lenf adı verilen bir sıvının iletilmesinden sorumludur. Lenfatik sisteminiz iki yönlü çalışır: Besleyici lenfleri ihtiyacı olan dokulara taşır ve kanallar aracılığıyla toksinleri ve yabancı partikülleri tahliye eder.


Masaj terapisi kan akışını teşvik edebilir, aynı zamanda lenfatik sisteminizi uyarabilir ve lenf sıvısının dolaşımını iyileştirebilir. Ama bu tipik bir masaj değil: Lenfatik masajlar geleneksel masajlardan farklı hissettiriyor. Lenfatik sisteminizle ilgili sorunlarınız olduğunu düşünüyorsanız, lenfatik drenaj masajlarının sizin için uygun olup olmadığını sorun.


Masaj

Masajlar Geceleri Uyumanıza Yardımcı Olabilir


Herkes güzellik uykusunun gerçek bir şey olduğunu bilir. Sadece bir gecelik yetersiz uyku sizi yorgun ve yaşlı gösterebilir. Araştırmalar, kronik uyku kaybının erken cilt yaşlanmasına katkıda bulunabileceğini gösteriyor.


Masajlar çok rahatlatıcı olduğu için geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olabilirler. Sadece günün ilerleyen saatlerinde bir tane planladığınızdan emin olun, böylece tüm avantajlardan yatma saatine daha yakın olursunuz.


Masajlar Duruşunuzu İyileştirebilir


Duruşun yaşlanmayı nasıl etkilediğini merak ediyor olabilirsiniz. Masajın bu faydası diğerlerinden daha dolaylıdır, ancak yine de görünümünüz üzerinde olağanüstü bir etkisi olabilir. Duruşu kötü olan birini düşünün: Kambur, yorgun ve yaşlı görünebilirler. İyi duruş ise genç ve sağlıklı görünüyor.


Masaj terapisi, göğsünüzdeki, boynunuzdaki, omuzlarınızdaki ve sırtınızdaki gergin kasları gevşeterek iyi bir duruş sağlar. Genellikle bu kaslar, bilgisayar başında oturmak veya akıllı telefonun başında eğilmek gibi günlük alışkanlıklar nedeniyle gerginleşir.


Comments


bottom of page