top of page

Masajla Artrit Ağrısı Nasıl Giderilir?


Masajla Artrit Ağrısı Nasıl Giderilir

Artrit Nedir?


Artrit, eklemlerin şişmesini ve iltihaplanmasını tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. En yaygın artrit türlerinden ikisi osteoartrit ve romatoid artrittir, ancak başka türleri de vardır. Artrit olarak adlandırılmayan bazı durumlar artrite benzer semptomlara neden olabilir.


Yaygın Artrit Türleri

  • Kireçlenme

  • Romatizmal eklem iltihabı

  • Juvenil artrit

Osteoartrit , kemikleri ve eklemleri yastıklayan kıkırdak zamanla yıpranmaya başladığında ortaya çıkar. Genellikle 50 yaşından sonra ortaya çıkmaya başlar ve kadınları erkeklerden daha sık etkiler. Osteoartrite katkıda bulunabilecek diğer faktörler arasında aşırı kullanım, obezite (eklemlere daha fazla baskı uygular) ve yaralanma bulunur. Osteoartrit, eklemlerde, genellikle parmaklarda, dizlerde, kalçalarda ve ayaklarda ağrı, sertlik, şişme ve zayıflığa neden olabilir.


Romatoid artrit, bağışıklık sisteminin sinovyal membranlara, eklemlerdeki açık boşlukları kaplayan bağ dokusuna, tendon kılıflarına, tendonlar ve kemikler arasındaki yastıklama keselerine zarar verdiği otoimmün bir hastalıktır. Akut aşamasında, romatoid artrit eklemlerin ağrılı, sert ve sıcak olmasına neden olur. En sık etkilenen eklemler parmak eklemleri, bilekler ve ayak bilekleridir. Dizler ve boyun eklemleri daha az etkilenir.


Juvenil artrit, 16 yaşın altındaki çocukları etkiler. Juvenil artritin çeşitli türleri, jüvenil idiyopatik artrit veya JIA terimi altında gruplandırılır. JIA'lı çocuklar eklemlerde ve bazen ciltte, gözde ve içte kronik iltihaplanma yaşarlar.


Lupus ve fibromiyalji gibi diğer durumlar, eklem ağrısı ve şişme gibi artritik durumlara benzer etkilere sahip olabilir. Artrit tedavi edilmezse eklem hasarına, hareket kabiliyetinde bozulmaya, kilo alımına, düşme insidansında artışa, depresyon ve anksiyeteye yol açabilir.


Artrit Tedavisi


Artrit için ilaç, artrit tipine bağlı olarak değişir. Osteoartrit için, aspirin, naproksen, asetaminofen ve ibuprofen dahil olmak üzere hem reçetesiz hem de reçeteli ağrı kesiciler ve iltihap önleyici ilaçlar kullanılır. Daha ileri osteoartrit için diğer tedaviler arasında kortizon veya hyaluronik asit enjeksiyonları, masaj, fizik tedavi ve hatta ameliyat uygulanabilir.


Romatoid artrit için ibuprofen gibi standart anti-inflamatuar ilaçlar kullanılırken, doktorlar otoimmün durumu kortikosteroidler ve özel anti-romatolojik ilaçlarla da tedavi edebilir.


İlaç tedavisinin yanı sıra, romatoid artritli kişilere, lif, omega-3 yağ asitleri ve antioksidanlar, germe, masaj, egzersiz, hareketliliği artırmak ve stresi azaltmak için yaşam tarzı değişiklikleri yapmaları tavsiye edilir.


Evde Masaj

Artrit için Masaj

Birçok artritik semptomu masajla hafifletilebilir. Osteoartritli hastalar üzerinde yapılan 2018 tarihli bir araştırma, düzenli tüm vücut masajı alan hastalarda hareketlilikte önemli bir artış ve ağrıda azalma olduğunu ortaya çıkarmışlardır.


Romatoid artrit dahil olmak üzere otoimmün durumlar genellikle stres tarafından tetiklenir. Masajın kortizol gibi stres hormonlarını azalttığı, gevşeme ve rahatlama sağladığı, böylece romatoid artrit semptomlarını tetikleyebilecek stres koşullarını da azalttığı kanıtlanmıştır. Diğer araştırmalar, derin doku masajının boyun ve sırttaki sertlik ve ağrıyı daha etkili bir şekilde tedavi edebileceğini belirlemiştir.


コメント


bottom of page