top of page

Masajla Tedavi Edilebilecek Yaygın Durumlar


Masajla Tedavi Edilebilecek Yaygın Durumlar

Masaj, beden ve zihin için sayısız terapötik fayda sağlar ve çeşitli sağlık durumlarının tedavisine yardımcı olmak için bir araç olabilir. Aslında, bu şifa sanatına yapılan atıflar 4.000 yıldan daha eskiye dayanmaktadır ve bu da onu tarihin en eski şifa uygulamalarından biri haline getirmektedir.


Birden fazla tekniği ve çeşidi ile masaj, vücudun çeşitli bölgelerini hassas bir şekilde hedefleyebilir, bu da onu son derece kişiselleştirilebilen ve her bireyin ihtiyaçlarına göre uyarlanabilen çok yönlü bir tedavi seçeneği haline getirir.


Aşağıda masajın tedaviye yardımcı olabileceği bazı genel durumları listeledik. Masaj terapisinin sağlığınız için etkili bir tedavi olup olmadığına karar vermek için sağlık uzmanınıza başvurmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Ayrıca, eğitimli masaj terapistlerimizden biriyle, çeşitli hizmetler hakkında görüşme sağlayabilirsiniz.

  • Kas Gerginliği ve Kronik Ağrı

İnsanlar tüm vücutlarında çok fazla gerilim biriktirebilir. Çenemizden ayaklarımıza kadar kas gerginliği, nasıl hissettiğimiz ve çalıştığımız üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve birçok kişide acıya neden olabilir. Bu ağrı uzun süre deneyimlendiğinde, birçok kişinin günlük olarak yaşadığı kronik ağrı gibi sorunlara yol açabilir.


Masaj, vücuda belirli bir baskı uygulayarak kas gerginliğini ve kronik ağrıyı önemli ölçüde azaltabilir. Masaj, çeşitli teknikler uygulayarak rahatsızlığa neden olan bölgelerde kan dolaşımını artırabilir ve gerginliğe neden olan ağrılı dokuyu gerebilir. Kombine olarak, bu sert kasların gevşemesine neden olabilir ve sonuç olarak ağrıyı hafifletebilir.


Ayrıca kas hafızası sayesinde, gerginlik ve ağrı hissettiğiniz bölgelere tekrarlanan masajlar almak, kasları tutarlı bir şekilde ve daha uzun süre gevşetebilir. Boyun ağrısına odaklanan bir araştırma, haftada en az iki kez 60 dakikalık bir masaj, uzun vadede ağrı ve boyun fonksiyonlarını önemli ölçüde iyileştirebileceğini belirlemiştir.

  • Baş Ağrısı ve Migren

Migren ve baş ağrısı oldukça yaygın bir sağlık durumudur. Migrenin neden olduğu orta ila şiddetli ağrı, kişinin nasıl hissettiği ve işlev gördüğü üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir ve kişinin yaşayabileceği bir dizi başka semptomlar vardır.

Hem migren hem de baş ağrısı gibi gerilim tipi baş ağrılarında görülen boyun rahatsızlığında önemli rol oynayabilir.


Örneğin, migren üzerine yapılan bir çalışmada hastaların yarısından fazlası, migren yaşandığında boyun ağrısının da bununla birlikte var olan bir semptom olduğunu bildirmiştir. Bu nedenle boyun gibi belirli tetik noktalarını masajla hedeflemek kişinin yaşadığı genel ağrıyı azaltmaya yardımcı olabileceğinden, önemli gelişmelere neden olabilir.


Ayrıca, migren ve baş ağrıları ile ilişkili ağrı genellikle kan akışının olmamasından kaynaklanabilir. Masaj, vücudun üst kısmını hedefleyerek düğümleri ve ağrılı dokuları gevşetmeye ve kaslarımıza iletilmesi gereken oksijen ve besinleri artırmaya yardımcı olabilir.

  • Çene Ağrısı

Çenedeki temporomandibular eklem, yaralanma veya duygusal stres gibi çeşitli nedenlerle çok gergin hale gelebilir ve çeneyi kullanırken ağrı ve gerginlik hissine neden olabilir.


Masaj

Çenenizi sık sık gergin veya ağrılı hissediyorsanız, çene masajı bu ağrının tedavisine yardımcı olmak için son derece etkili bir araç olabilir. Bir masaj terapisti, çene ve üst elmacık kemiği bölgesindeki ağrının nedenini ele alabilir ve iltihabı azaltmak, o bölgedeki dolaşımı iyileştirmek ve iyileşmeyi artırmak için çene kası ile çalışabilir.

  • Artrit

Masaj, artritin neden olduğu ağrıyı doğrudan hedefleyebilir, genel eklem hareketini ve kas esnekliğini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Örneğin romatoid artritli kişiler, özellikle dolaşımın artmasını hedefleyen masajlardan yararlanabilir ve ağrı gibi yan etkilerin uzak tutulmasına yardımcı olabilir.


Özellikle esneklikle ilgili endişeleri olan yaşlılar, gergin kasları gevşettiği, dolaşımı iyileştirdiği ve artrit gibi durumların neden olduğu hareketlilik veya fiziksel ağrı ile ilgili zorlukları tedavi edebildiğinden masajdan büyük ölçüde yararlanabilir.

  • Stres ve Kaygı

Masaj, kaygıyı veya stresin neden olduğu etkileri kendi başına ortadan kaldıramasa da, vücuttaki genel olumlu duyguları kimyasal düzeyde artırmaya yardımcı olabilir. Kişi masaj aldığında, mutluluk (dopamin) ve duygudurum dengeleyici hormonumuzu (serotonin) artırabilir ve bu, vücut kortizol seviyelerini düşürdüğü için daha mutlu ve daha rahat hissetmemize neden olabilir.


Ek olarak, stres vücutta fiziksel ağrıya neden olabilir. Kas gerginliğine ve diğer fiziksel kaygılara yol açabilir. Bu nedenle masaj, stres düzeylerini düşürmek ve yönetmek için etkili bir araç olabilirken aynı zamanda stresin neden olabileceği fiziksel semptomları iyileştirebilir.

Comments


bottom of page