top of page

Masajlar Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmeye Nasıl Yardımcı Olur?


Masajlar Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmeye Nasıl Yardımcı Olur?

Masaj terapisi, her kesimden birçok kişinin faydalanabileceği tamamlayıcı bir fizyoterapi şekli olarak kabul edilebilir. Bazıları ağrılarını hafifletmek veya hareket kabiliyetini azaltmak için masaj terapisi isteyebilirken, diğerleri daha terapötik ve sakinleştirici faydalar için isteyebilir. Bazı araştırmacılar masajlar bağışıklık sistemini güçlendirmeye nasıl yardımcı olur sorusunun cevabını bulmuşlardır.


Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiren Masajlar


Refleksoloji masajı, bir refleksoloji haritasının kullanılmasını içerir. Harita, terapiste hastanın ayağındaki veya elindeki hangi refleks noktalarının belirli bir vücut bölümünü veya organını uyaracağını gösterecektir. Örneğin, şu anda mide ağrısı çekiyorsanız ve bunu tedavi etmek için ilaç kullanmak istemiyorsanız, refleksoloji masajı yardımcı olabilir. Ayağınızın belirli bir bölgesine baskı uygulamak mide ağrınızı hafifletebilir.


Sıcak taş masajı, ağrıyan kaslarınızı rahatlatmak ve masaj yapmak için ısıtılan taşların kullanılmasını içerir. Bazı durumlarda terapist biraz baskı uygulayabilir, bazılarında ise uygulamaz. Bazalt taşlar, ısıyı emen ve depolayan bir kaya türü olduğu için yaygın olarak kullanılmaktadır. Düz ve pürüzsüz taşlar, iyileşmeyi ve rahatlığı teşvik etmek için vücudunuzun sorunlu bölgelerine yerleştirilecektir.


Aromaterapi masajı rahatlamanıza ve daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Popüler kokular arasında gül, limon, lavanta ve nane bulunur. Uçucu yağlar genellikle derin doku ve İsveç masajlarıyla birlikte kullanılır.


Derin doku masajı, ağrıyan tendonlarınıza ve kaslarınıza derinlemesine nüfuz etmek için ilave basınç kullanılmasını içerir. Artritin neden olduğu sertlik ve ağrıdan muzdarip olanlar derin doku masajından yararlanabilir. Hastanın vücudundaki bağ dokuları, kronik ağrıyı hafifletmeyi, birçok siniri, kemiği, kası ve organı çevreler, barındırır ve destekler.


Tetik nokta masajı, düğümlerin veya kas gerginliğinin hedeflenmesini içerir. Derin doku ve İsveç masaj teknikleri, tetik nokta masajı sırasında sıklıkla birleştirilir. Tetik noktası, vücudun başka bir yerde sorunlara neden olan bir parçasıdır. Etkilenen bölgelerdeki kas gerginliğini ortadan kaldırarak, baş ağrılarında ve diğer rahatsızlıklarda azalma olduğunu fark edebilirsiniz.


Masaj Bağışıklık Sisteminizi Nasıl Güçlendirir?


Son araştırmalar, düzenli masaj tedavisi almanın bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Masajın toksinleri (özellikle laktik asit) serbest bıraktığı kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, detoksifiye edici bir deneyim olabilir ve vücudunuzdaki sağlıklı kan akışını kolaylaştırabilir.


Ayrıca, masaj terapisi beyaz kan hücrelerinin sayısını artıracaktır. Beyaz kan hücreleri, vücudun enfeksiyonlarla ve patojenlerle savaşmasına yardımcı olmak için gereklidir. Masaj terapisi ayrıca vücut tarafından üretilen kortizol miktarını da azaltabilir. Kortizol bir stres hormonudur, bu nedenle aşırı stres, bağışıklık sisteminizin istendiği gibi çalışmasını engeller.


Vücudunuzun ürettiği lenfosit (beyaz kan hücreleri) sayısını artırmak istiyorsanız 45 dakikalık bir masajı düşünebilirsiniz. Klinik araştırmalar, düzenli masajların bağışıklık sisteminin belirli tehlikeli hücreleri organik olarak öldürme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olacağını bulmuştur.


Masoz

Masaj Terapisinin Diğer Faydaları


Masaj terapisinin hem akut hem de kronik stresi azaltmaya yardımcı olduğu klinik olarak kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, diğer birçok sağlık yararına da sahiptir.

Örneğin, daha sağlıklı ve daha enerjik hissetmenizi sağlamak için vücudunuzun toksinleri daha hızlı ve daha verimli bir şekilde yok etmesine yardımcı olabilir. Ayrıca esnekliğinizi artırarak daha iyi bir hareket aralığı sağlar ve zorlanmalara, burkulmalara ve kas spazmlarına karşı duyarlılığı azaltır.


Ayrıca, aromaterapi daha iyi uyumanıza yardımcı olabileceğinden, uykusuzluk çekenler masaj terapisinden yararlanabilir. Masaj terapisi ayrıca kronik ağrıyı azaltmaya ve daha fazla egzersiz yapmak ve sağlıklı bir kiloyu korumak için motive olmak için enerji seviyenizi yükseltmeye yardımcı olacaktır.


Düzenli egzersiz ve sağlıklı ve dengeli beslenme ile birleştirildiğinde, masaj terapisi enerji seviyelerini artırmaya, kronik ağrıları azaltmaya, hareket açıklığınızı artırmaya, uyku kalitesini artırmaya, stres ve kaygıyı azaltmaya ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabilir.


Halihazırda kronik veya akut bir sağlık sorununuz varsa, önce doktorunuzla konuşmalısınız. Doğru bir teşhisin ardından sağlık sorunlarınız için bütünsel bir tedavi almanız için sizi bir masaj terapistine yönlendirebilirler. Masaj terapisi non-invazivdir ve ağrıyı azaltmak ve iyileşmeyi desteklemek için ağrı kesiciler gibi ilaçları içermez.


Comments


bottom of page