top of page

Masajları Rutininize Dahil Etmenin Faydaları


Masajları Rutininize Dahil Etmenin Faydaları

Düzenli masaj sadece profesyonel sporcular için değildir, herkes düzenli masaj terapisinden yararlanabilir. Aslında, düzenli kişisel bakım rutininize masajı dahil ettiğinizde, başka hiçbir sağlıklı yaşam uygulamasından elde edemeyeceğiniz hem fiziksel hem de psikolojik faydaları fark edeceksiniz.


Neden Masajı Rutin Hale Getirmelisiniz?


Profesyonel bir masaj terapistinden düzenli masajlar almak ağrı, stres ve rahatlamaya yardımcı olabilir. Sırt ağrısı gibi kronik ağrılardan muzdaripseniz, rejiminize masajı dahil etmek, daha fazla rahatsızlığı tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olabilir. Ama bir masaj rezervasyonu yaptırmak için ağrıyan kaslara sahip olmanıza gerek yoktur. Sağlıklı ve rahatsızlığı olmayanlar bile masajın aşağıdaki faydalarından yararlanabilir.


Ağrı ve Rahatsızlığı Hafifletmek


Kas ağrıları, egzersiz yapma, uyuma ve hareket etme şeklimizi tehlikeye atabilir. Sık egzersiz yaparsanız, düzenli olarak kas ağrısı yaşayabilirsiniz. Masaj, eklem hareketliliğini iyileştirmeye gergin, ağrılı kasları gevşeterek daha hızlı iyileşmelerine yardımcı olabilir. Masajı düzenli rutininize dahil etmek, egzersiz sonrası toparlanmanızda ve uzun süre oturduktan sonra kaslarınızın gergin ve ağrılı olduğunu fark ederseniz faydalı olacaktır.


Bağışıklık Sisteminizi Geliştirin


Masaj bağışıklık sisteminizi iyileştirebilir ve sizi soğuk algınlığı, grip ve hastalıklara daha az yatkın hale getirebilir. Masaj eylemi, kan akışını ve sağlıklı dolaşımı uyarır, lenfatik sistemi uyarır ve hastalıklarla savaşan beyaz kan hücreleri üretmesini sağlar.


Üretkenliği Arttırır


Masaj, bedeni ve zihni rahatlatır. Beyin rahat bir durumdayken, karmaşık sorunları daha kolay işleyebilir ve çoklu görevleri çok daha kolay hale getirebilir ve size gün boyunca ihtiyaç duyduğunuz motivasyon artışını verir.


Sağlığın İyileşmesine Yardımcı Olur


Masajın uykusuzluk, stres, sindirim sorunları gibi kronik sağlık sorunlarının ve fibromiyalji gibi dejeneratif hastalıkların tedavisine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Belirli bir durumu tedavi etmek için uygulanabilecek farklı masaj yöntemleri ve teknikleri vardır. Sinir ağrısı veya eklem iltihabı çekenler için masaj, kronik ağrı ve ağrıları gidermek için bu derin bağ dokuları ve kasları hedef almaya yardımcı olabilir.


Masaj terapisi ayrıca gevşeme yoluyla sinir sistemini düzenleyerek stres ve sindirim sorunlarının azaltılmasına yardımcı olabilir. Kasların uyarılması, vücuttaki toksinleri temizleyen ve stresi ve bunun vücut üzerindeki olumsuz etkilerini azaltan iyi hissettiren hormonları artıran besin açısından zengin enzimleri serbest bırakır.


Masaj

Kronik Durumlar


Düzenli masaj terapisi, kronik sağlık durumlarının tedavisinde ve yönetiminde etkilidir . Buna hem geçici durumlar (sırt ağrısı, baş ağrıları, vb.) hem de günlük yaşama şeklinizi etkileyebilecek uzun vadeli durumlar dahildir. Masaj terapistleri, derin doku masajı ve spor masajı da dahil olmak üzere bir dizi modalite konusunda eğitilmiştir. Ağrı veya ıstırap çekmenize neden olan kronik bir durumunuz varsa, masaj terapistiniz bu ağrıyı sizin için faydalı olacak şekilde tedavi etmek ve hafifletmek için masajınızı özelleştirebilir. Bir seanstan sonra rahatlama bulacaksınız, ancak düzenli masaj seansları rezervasyonu yapmak kronik ağrınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır.


Masajı aylık rutininizin bir parçası haline getirmek sizi daha mutlu, daha sağlıklı ve daha enerjik hissettirecektir. Sonuçları tek bir seansta anında hissedecek olsanız da düzenli bir masaj rutini sürdürmek vücudunuzu her zaman o rahat, düzenli durumda tutacaktır. Masajın uzun süreli düzeltici bakımı, kronik sağlık sorunları veya tekrarlayan ağrı ve yaralanmalarla uğraşan kişilerin hayatlarını daha rahat yaşamalarına yardımcı olacaktır. Düzenli masaj aynı zamanda bağışıklığınızı güçlü tutacak ve sizi üşütme veya hastalanma olasılığınızı azaltacaktır.


Comments


bottom of page