top of page

Masajların Stresi Azaltmasının Yolları


Masajların Stresi Azaltmasının 5 Yolu

Stres yaşamın normal bir parçasıdır. Ancak stres hayatımızı etkilemeye başladığında sağlığımız için zararlı hale gelebilir. Stresle mücadele etmenin ve stresi azaltmanın en iyi yolu, kendimizi daha rahat ve mevcut hissetmemizi sağlayan faaliyetlerde bulunmaktır.


Masaj terapisi, stresle savaşmaya ve stresin zihin ve beden üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlanmış bir yöntemdir. Sadece 10 dakikalık bir masaj terapisinin bile vücudun doğal mutluluk hormonlarını harekete geçirebildiği ve sizi daha rahat ve daha az stresli hissettirdiği gösterilmiştir.

Masaj terapisinin ruh halini iyileştiren faydaları, daha sakin ve kontrollü hissetmeyi kolaylaştırır, kaygıyı azaltır ve vücudun savaş ya da kaç tepkisini doğal olarak sakinleştirir.


Stres Belirtileri Nelerdir?


Stres hayatta kalmamızın ayrılmaz bir parçası olsa da sağlığınıza zarar verebilecek çeşitli semptomlara yol açabilir. Stresin en yaygın belirtilerinden bazıları şunlardır:

  • Nefes darlığı,

  • Kalp çarpıntısı,

  • Artan terleme,

  • Artan kalp atış hızı,

  • Göğüste sıkışma,

  • Uykusuzluk hastalığı,

  • Uykusuzluk hastalığı

  • Depresyon, anksiyete, sinirlilik.

Strese neden olan olaylara veya ortamlara verilen bu tepkiler, sinir sisteminize zarar verir. Stres altında, vücudunuz sağlıklı bir oksijen ve kan temini sağlamak için daha çok çalışmak zorundadır. Kronik stres yaşıyorsanız, vücudunuz aynı zamanda glikoz seviyelerinde bir artışa ayak uydurmak zorunda kalıyor, bu da tip 2 diyabet riskinizi ve asit reflü ve kabızlık gibi sindirim sağlığı sorunları riskinizi artırıyor. Kontrolsüz bırakıldığında, stres vücudun bağışıklık sistemini düşürebilir ve sizi hastalığa daha yatkın hale getirebilir ve hatta hem erkeklerde hem de kadınlarda üreme sorunlarına yol açabilir.


Evde Masaj

Masaj, kalp atış hızınızı azaltarak ve merkezi sinir sistemini sakinleştirerek stresi ve buna bağlı semptomları azaltabilir. Sonuç olarak, kendinizi daha rahatlamış, gençleşmiş ve odaklanmış hissedeceksiniz.


Masaj, kas gerginliğine yardımcı olur. Stresli olduğunuzda, vücudunuz istemsiz olarak kasılır ve bu da kasların gerginleşmesine neden olur. Masaj terapisi yardımı ile kaslar, kronik ağrıları hafifleterek gevşemiş bir duruma geri dönebilir. Vücuttaki yüksek düzeydeki gerilim kasların kısalmasına, hareketin kısıtlanmasına ve ağrıya neden olabilir. Masaj, doku elastikiyetini artırarak ve parasempatik sinir sistemini uyararak gerilimi azaltır. Tetik nokta tedavisi, ovma, germe, okşama gibi tekniklerle kas lifleri daha fazla ısınır ve gevşer. Hastalar kas gerginliğini gidermek için birden fazla masaja ihtiyaç duyabilirler, ancak sadece bir seanstan sonra yine de önemli sonuçlar göreceklerdir.


Masaj, uykuyu iyileştirir Masaj, vücudun serotonin üretimini doğrudan etkileyebileceğinden, uyku hormonu melatonin salgılanmasına da yardımcı olabilir . Boyun, omuz, sırt ve hatta bacaklar ve ayaklardaki kasların doğrudan basınç ve manipülasyonu melatonin üretimini tetikler. Masaj eylemi aynı zamanda uyku düzenini etkileyebilen stres hormonu olan kortizolü de azaltır. Dopamin hormonu onun yerine ruh halinizi dengeler ve sağlıklı bir şekilde uykuya dalmak için gerekli olan o rahat halin yaratılmasına yardımcı olur. Masaj terapisine, vücudu bu mutlu duruma daha fazla ikna etmek için lavanta gibi esansiyel yağlar yardımcı olabilir.


Comentarios


bottom of page