top of page

Medikal Masaj Kaç Günde Bir Yapılır?


Medikal-Masaj-Kaç-Günde-Bir-Yapılır-?

Medikal Masaj Yöntemi


Kişi için ve özellikle yorgun bir organ için rehabilitasyon işleminin gerçekleştirilmesine olanak tanıdığı tıbbi masaj yöntemi, organizmanın belli bir sistem altında gerçekleştirilen mekanik enerji kapsamında, anatomik ve fizyolojik olarak en yüksek olumlu etkilerin gerçekleştirilmesine olanak tanımaktadır.


El ile ya da özel bir takım makineler, cihazlar kapsamında gerçekleştirilen bu sistem altında, cilt, adale dokusu ve cilt altı mekanik bir takım etkiler sunmaktadır. Özellikle vücut üstünde yumuşak dokulara el ile gerçekleştirilen bu masaj tekniği kapsamında işlem sistemi bir biçimde yapılmakta ve yorgun bir organ da rehabilite edilmektedir. Kısacası mekanik enerjinin derinlerde fizyolojik bir etki meydana çıkarmasıdır.


Bu Tıbbi Masaj Yöntemi Ne Zaman Uygulanır?


Günün her vakti gerçekleştirilebilecek olan bu medikal masaj tekniği, özellikle de karın masajı gerçekleştirmek istediği vakit mutlaka tok karnına yapılması büyük bir önem arz etmektedir. Genel olarak haftada 1 defa uygulanan bu masaj yönteminin yeterli olduğu bilinmesine rağmen, 2 ya da 3 defa da yapılabilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.


Bu masaj yöntemi gerçekleştirilirken, uygulanırken masör ya da masözlerin bu sistemi mutlaka hafif ve yavaş hareketler ile uygulaması gerekmektedir. Derinin alt bölgesinde dokuların üstünde meydana gelebilecek olan etkilerin ne gibi hız ile gerçekleşebileceği bilinmediği için, yavaş uygulanması mekanik enerjinin fizyolojik açıdan olumlu bir etki yapmasına daha da büyük bir avantaj sunar.


Bu masaj işlemi gerçekleştirilirken bunun yanı sıra el ile deri üstünden hiçbir şekilde kalkmamalıdır.Bir kısmından diğer bir kısıma geçiş yapılırken en fazla 1 saniye kadar süre geçmeli ve düzenli bir şekilde her kısıma eşit güçte yapılmalıdır. Bu sistem altında bunun yanı sıra kan dolaşımı hızlandığından dolayı çok daha fazla uygulanmaması önerilir.Genel masaj yarım saat süre ile uygulanması gerekirken lokal masaj için 15 ila 20 dakika yeterli olacaktır. Spor masajı ise 10 dakika uygularken tabii olarak gerçekleştirecek masaj için süre yoktur. Burada önemli olan doku üstünden organların ve hastanın rahatlamasıdır. O sebepten rahatlama gerçekleşene kadar masaj uygulaması devam eder.


Medikal Masaj Uygulamasının Yararları


Hasar görmüş ya da yorgun düşmüş organların tekrardan yapılandırılması için gerçekleştirilen bu masaj yöntemi, özellikle de önemi son zamanlarda çok daha fazla anlaşıldığından dolayı artık doktorların reçetelerine bile girmektedir. Bu bağlamda özellikle organ açısından bakıldığında pek çok farklı büyük yararlar yanında getirmektedir.


Kan dolaşımını düzenlerken aynı zamanda da akyuvar sayısını çoğaltmak sureti ile bağışıklık sistemini daha da güçlü bir hale getirmektedir. Üre ile beraber diğer farklı atık maddelerin vücuttan dışarı atılmasına da olanak tanıyan bu masaj teknikleri sayesinde, kanın temizlenmesi de elde edilebilir. Aynı zamanda akciğerlerdeki mukusun çözülmesi adına katkı sağlar ve sindirim sistemlerinin düzenli bir şekilde çalışmasına da olanak tanır.


Diğer yandan kemikler kuvvetlenir ve kas yapısı daha güçlü bir hale gelerek kişinin hızlı hareket etmesine olanak tanır. Kas spazmları, kireçlenme ve kramplar adına da doğrudan büyük bir etki sağlayarak bu durumların meydandan kalkmasına imkan sunar.


Cildin kalitesini de yükseltmek için yağ bezlerinin salgısını güçlendirir ve cildin elastikiyetini de daha esnek ve güçlü bir hale getirir. Fakat burada kesinlikle damar yapısının bozuk olup olmadığı, kas, lif ve tendon gibi kopmalar ve kas fıtığı gibi durumların olmadığına da dikkat edilmelidir. Eğer bunlar var ise o vakit bu doğal tedavi uygulanamaz.


Comments


bottom of page