top of page

Medikal Masaj Ne Sıklıkla Uygulanır?


Medikal-Masaj-Ne-Sıklıkla-Uygulanır-?

Medikal Masaj Yöntemi


Kişi için ve özellikle yorgun bir organ için rehabilitasyon işleminin gerçekleştirilmesine olanak tanıdığı tıbbı masaj yöntemi, organizmanın belli bir sistem altında gerçekleştirilen mekanik enerji kapsamında, anatomik ve fizyolojik olarak en yüksek olumlu etkilerin gerçekleştirilmesine olanak sunmaktadır.


El ile ya da özel bir takım cihazlar kapsamında gerçekleştirilen bu sistem altında, adale dokusu, cilt ve cilt altı mekanik bir takım etkiler sağlanır. Özellikle vücut üstünde yumuşak dokulara el ile yapılan bu masaj yöntemi kapsamında işlem sistemli bir biçimde yapılmakta ve yorgun bir organ da rehabilite edilmektedir. Kısacası mekanik enerjinin derinlerinde fizyolojik bir etki meydana getirmesidir.


Bu Tıbbi Masaj Yöntemi Ne Zaman Yapılır?


Günün her saati gerçekleştirilebilecek olan bu medikal masaj yöntemi, özellikle de karın masajı gerçekleştirmek istediği zaman mutlaka tok karnına yapılması büyük bir önem arz etmektedir. Genel olarak haftada 1 defa uygulanan bu masaj yönteminin yeterli olduğu bilinmesine rağmen, 2 ya da 3 defa da uygulanabilmesinde herhangi bir sorun yoktur.


Bu masaj yöntemi uygulanırken masöz ya da masörlerin bu sistemi mutlaka hafif ve yavaş hareketler ile yapması gerekir. Derinin alt kısmında dokuların üstünde ortaya çıkabilecek olan etkilerin ne gibi hızla gerçekleşeceği bilinmediği için, yavaş uygulanması mekanik enerjinin fizyolojik açıdan olumlu etkiler yapmasına daha da büyük bir avantaj sağlar.Bu işlem gerçekleştirilirken bunun yanı sıra eller deri üzerinden hiçbir şekilde kalkmamalıdır. Bir kısımdan diğer bir kısıma geçiş yapılırken en fazla 1 saniye kadar süre geçmeli ve düzenli bir biçimde her kısıma eşit güçte uygulanmalıdır. Bu sistem altında bunun yanı sıra kan dolaşımı hızlandığından dolayı çok da fazla uygulanmaması önerilir.


Genel masaj yarım saat süre ile yapılması gerekirken, lokal masaj için 15 ila 20 dakika yeterli bir süredir. Spor masajı ise 10 dakika kadar uygulanırken tabii olarak gerçekleştirilecek masaj için ise süre yoktur. Burada önemli olan kısım doku üzerinden organların ve kişinin rahatlamasıdır. Bu yüzden rahatlama gerçekleşene denk medikal masaj uygulaması devam eder.


Medikal Masajın Yararları


Hasar görmüş ya da yorgun düşmüş olan organların tekrardan yapılandırılması için gerçekleştirilen bu medikal masaj yöntemi, özellikle de önemi son yıllarda çok fazla anlaşıldığından dolayı artık doktorların dahi reçetelerine girmektedir. Bu bağlamda özellikle organ bakımından bakıldığında pek çok farklı büyük yararlar yanında getirmektedir. Kan dolaşımını düzenlerken aynı zamanda da akyuvar sayısını çoğaltmak sureti ile bağışıklık sistemini daha da güçlü bir hale getirmektedir.


Üre ile beraber diğer farklı atık maddelerin vücuttan dışarı çıkmasına da olanak sağlayan bu masaj teknikleri sayesinde, kanın temizlenmesi de elde edilir. Aynı zamanda akciğerde oluşan mukusun çözülmesi için yardımcı olur ve sindirim sistemlerinin düzenli bir şekilde çalışmasına da katkı sağlar. Öte yandan kemikler kuvvetlenir ve kas yapısı daha da güçlü bir hale gelerek bireyin hızlı hareket etmesine imkan tanır.


Kas spazmları, kireçlenme ve kramplar için de doğrudan büyük bir etki sağlayarak bu durumların ortadan kalkmasına imkan sunar. Cildin kalitesini de yükseltmek için yağ bezlerinin salgısını güçlendirir ve cildin elastikiyetini de daha güçlü ve esnek bir hale getirir. Fakat burada mutlaka damar yapısının bozuk olup olmadığı, kas, lif ve tendon gibi kopmalar ve kas fıtığı gibi durumların da olmadığına dikkat edilmesi gerekir. Eğer bunlar var ise o zaman bu doğal tedavi yapılamaz.


Comments


bottom of page