top of page

Meditasyon, Masajınızı İyileştirebilir ve Kaygıyı Azaltabilir


Meditasyon, Masajınızı İyileştirebilir ve Kaygıyı Azaltabilir

Meditasyon ve farkındalık kavramı artık oldukça yaygın ve muhtemelen hepimiz şimdiki anda olmanın önemini biliyoruz. Farkındalık, kişinin şimdiki ana odaklandığı zihinsel, fiziksel ve duygusal bir olma halidir. Kendinizi dış düşüncelerden, duygulardan kurtarmanın ve sadece şimdide var olmanın bir yolu, yorgun, yüksek hızlı, düşünce işleyen beyninize gün boyunca kalıcı etkileri olabilecek, çok ihtiyaç duyulan ve onarıcı bir mola vermenin bir yoludur.


Farkındalık uygularken, gelecek veya geçmişle ilgili düşünceler basitçe gözlemlenir ve kişinin bu düşünceye veya duyguya katılmasına izin vermeden geçip gitmesine izin verilir. İlk önce yalnızca şimdiye odaklanmaya ve beyninizi devre dışı bırakmaya çalıştığınızda, sizi uzaklaştırmaya çalışan bir dizi düşünce, fikir, iç diyalog ve daha fazlasıyla karşılaşmanız tamamen normaldir.

Kendinizi herhangi bir şey üzerinde kafa yorarken yakaladığınızda, derin bir nefes alın ve verdiğiniz nefese odaklanın, sabitlediğiniz şeyin geçmesine izin verin. Günlük olarak farkındalık, kaygı ve stresi azaltabilir, uykuyu iyileştirebilir ve iyi olma hissini artırabilir.


Farkındalık Masaj Terapisi Deneyiminizi Nasıl İyileştirebilir?


Zihin-beden bağlantısı güçlü bir bağlantıdır. Masaj terapisi kendi içinde doğal olarak bedeni ve zihni sakinleştirir ve farkındalık da öyle, böylece ikisi bir araya geldiğinde derinden rahatlatıcı bir deneyim sağlayabilir. Masaj tedaviniz sırasında bazı basit farkındalık egzersizleriyle bilinçli olarak zihninizi yavaşlatmaya yardımcı olarak, masajın kaygı, depresyon ve hatta fiziksel sağlık üzerindeki olumlu etkilerini önemli ölçüde artırabilirsiniz.


Bazıları için masaj sırasında zihni kapatmak kolay bir şeydir, ancak diğerleri için bu deneyimden tam olarak zevk alacak kadar zihni sakinleştirmek zordur. Bu, masaj sırasında meditasyon yapma fikrinin devreye girebileceği zamandır. Genellikle dikkatli masaj olarak anılır, bu sadece tedaviniz sırasında mevcut kalmak ve vücudunuza ve nefesinize odaklanmak anlamına gelir. Meditasyonun masajlarınızı daha da iyi hale getirmenin başka birçok yolu vardır. Bunlar;

  • Acıya Karşı Toleransınızı Artırabilir

Hepimiz bazen terapötik, derin doku masajının sorunlu alanlar üzerinde çalışılırken bir tedaviden biraz daha fazla işkence gibi görünebileceğini biliyoruz, ancak kas gerginliğini ve yapışıklıklarını etkili bir şekilde serbest bırakmak için genellikle sıkı bir baskıya ihtiyaç duyulur. Bir masaj sırasında farkındalık, nefesinize odaklanmak kadar basit olabilir. Birkaç derin, sakinleştirici nefes alın ve doğrudan ağrılı noktaya nefes aldığınızı hayal edin. Gerçekleşirken acıyı solumak, daha fazla dayanmanızı sağlayabilir, bu da terapistinizin sorunlu alanlarla daha uzun süre çalışabileceği ve nihayetinde kendinizi çok daha iyi hissedeceğiniz anlamına gelir.


Yavaşça nefes verirken, her nefeste ağrının dağıldığını ve vücudunuzdan dışarı itildiğini hayal edin. Vücudunuza gerginliği ve acıyı bırakmayı ne kadar çabuk öğretebildiğinize şaşıracaksınız. Elbette masajınız sırasında nefesinizi tutacak veya daha fazla gerilecek kadar çok acı çekmenizi istemeyiz ve bu olursa lütfen terapistinize o bölgede biraz olsun rahatlamasını söyleyin.

  • Daha fazla Rahatlama Hissi Verebilir

Masajınız sırasında nefesinize odaklanmak, beyninizdeki karmaşık düşüncelerle dolup taşmasını durdurmaya yardımcı olur ve size sakin bir his verir. Bu, daha derin bir rahatlama durumuna düşerek arkanıza yaslanıp deneyimin tadını çıkarabileceğiniz anlamına gelir.

  • Kaslarınızın Gevşemesine Yardımcı Olabilir

Zihniniz sakinleştikçe vücudunuz da yumuşayacaktır. Kaslarınız gevşediğinde çok daha esnek olacağından masaj terapistiniz daha etkili bir masaj yapabilir. Bir masaj terapisi seansı sırasında farkındalık, bir tedaviden önce yoga esnemeleri yapmak kadar etkili olabilir.


Masöz

  • Vücudunuzun Ağrılarını Hissetmenize İzin Verir

Masajınız sırasında dikkatli olmak, masaj terapistinizin dokunuşuna odaklanmanıza ve bunun vücudunuzda nasıl hissettirdiğini fark etmenize izin verebilir. Vücudunuza gerçekten uyum sağlayarak, sorunlu alanları çok daha hızlı tanımlayabileceksiniz ve muhtemelen kendinizi derinden gevşemiş ve günlük hayatın stresinden biriken bedensel gerilimden kurtulmuş bulacaksınız.

  • Meditasyon Tedavinizin Faydasını Artırabilir

Kendinizi stresli, gergin veya endişeli hissettiğinizi fark ettiğinizde, farkındalık tekniğinizi kullanın ve derin nefesler alın, vücudunuzda nerede gerginlik olduğunu fark edin ve yavaşça nefes verin. Bunu birkaç kez yapın, zihninizi sakinleştirmenin yanı sıra kas gerginliğini serbest bırakarak vücudunuzu sakinleştirmeye yardımcı olacaktır.


Comments


bottom of page