top of page

Meme Kanseri için Masaj Terapisi


Meme Kanseri için Masaj Terapisi

Araştırmalar, masajın ağrıyı azalttığını, gevşeme hissini arttırdığını ve çok sayıda fayda sağladığını göstermiştir. Birçok doktor, hastalarını, tedavilerin semptomlarını ve yan etkilerini azaltmaya, baş etmeyi iyileştirmeye ve çok stresli bir dönemde yaşam kalitesini artırmaya yardımcı olmak için terapötik masaj aramaya teşvik eder. Masaj terapisinin meme kanseri hastaları için ne gibi faydalar sağlayabileceği konusunu ve kanser tedavisi sırasında masajın uyarılarını ve kontrendikasyonlarını gözden geçirelim.


Meme Kanserinin İyileşmesinde Masajın Faydaları


Araştırmalar, masajın meme kanseri olan kadınlar ve erkekler için hem fiziksel hem de duygusal faydalar sunabileceğini göstermiştir:

 • Daha düşük kaygı,

 • Daha iyi uyku,

 • Azaltılmış mide bulantısı,

 • Daha az ağrı,

 • İyileştirilmiş ruh hali,

 • Daha iyi bağışıklık fonksiyonu,

 • Azaltılmış yorgunluk,

 • Gevşeme.

Kanser için Masaj Terapisi Önlemleri


Kanser tedavisi sırasında masaj yaptırmanın birçok faydası olsa da birkaç önemli husus vardır. Masaj terapistinize teşhis, tedavi ve sahip olabileceğiniz herhangi bir semptom hakkında bilgi vermeniz önemlidir. Tedavi planınızın bir parçası olarak masaj terapisini dahil etmekle ilgilendiğinizi doktorunuza bildirin. Bu, doktorunuzun farkında olmasını sağlar ve ayrıca masaj terapistinize gerekli veya yararlı bilgileri sağlayabilir. Meme kanseri tedavisi sırasında masaj yaptırırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bazıları şunlardır:

 • Kemoterapi veya radyasyon tedavileri sizi morarmaya yatkın hale getirebilir. Derin doku masajından kaçınılmalıdır.

 • Radyasyon ciltte hasara ve hassasiyete neden olabilir ve kızarıklık veya iltihaplanma alanlarından kaçınılmalıdır.

 • Enfeksiyona karşı korunmak için hala iyileşme sürecinde olan kesi yerlerinden kaçınılmalıdır.

 • Çıkarılan bir lenf düğümü bile lenfödem veya şişmeye neden olabilir. Bu bölgelere sadece çok hafif dokunuşlar yapılabilir ve bu işlem sadece manuel lenfatik drenaj masajı konusunda eğitimli bir masaj terapisti tarafından yapılmalıdır.

 • Radyasyon, kemoterapi ve ameliyatlar periferik nöropatiye neden olabilir. Herhangi bir karıncalanma, yanma veya uyuşma alanınız varsa masaj terapistinize bildirin, böylece bu alanlardan kaçınabilir veya farklı bir teknik kullanabilirler.

 • Mide bulantısı bazı masaj teknikleri veya pozisyonları, kanser tedavisi sırasında yaygın olarak şiddetlendirebilir.

Meme Kanserim Varsa Ne Tür Bir Masaj Yaptırmalıyım?


Masajınız muhtemelen İsveç masajı, miyofasyal gevşetme ve manuel lenf drenajı gibi tekniklerin bir kombinasyonu olacaktır ve hatta refleksoloji, akupresür, reiki, aromaterapi ve diğer rahatlatıcı teknikleri içerebilir.

 • İsveç masajı, gergin kasları gevşetmek ve stresi azaltmak için sürekli sistematik vuruşlar ve derin yoğurma ve germe.

 • Lenfatik drenaj, vücudun lenf damarları boyunca lenfleri hareket ettirmesine yardımcı olan çok yavaş, hafif dokunuşlu, ritmik bir masajdır.

 • Miyofasyal gevşetme, kas spazmını ve yara dokusunu serbest bırakmak için sistematik bir şekilde uygulanan spesifik sıkıştırma ve hassas uzatma kullanan bir tekniktir.

 • Kraniosakral terapi, beyni ve omuriliği çevreleyen ve koruyan zarların ve beyin omurilik sıvısının işlevini değerlendirmek ve geliştirmek için kullanılan nazik, uygulamalı bir tekniğe odaklanan bir tedavi yaklaşımıdır.

 • Germe, kas gevşemesine yardımcı olurken, eklem ve çevresindeki yapılardaki normal hareket aralığını düzeltmeye ve artırmaya yardımcı olabilir.

 • Nöromüsküler tedavi , ağrıyı gidermek için belirli miyofasiyal noktalar üzerinde statik basınç kullanır. Bu teknik vücudun yumuşak dokusunu (kaslar, tendonlar ve bağ dokusu) manipüle eder ve merkezi sinir sistemini dengelediği düşünülür.


Evde Masaj

Ne Zaman Masaj Almalıyım?

Masaj terapisi, meme kanseri ile yolculuğunuzun her aşamasında faydalı olabilir. Ameliyattan önce masaj, kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir ve kasları ve bağ dokusunu yumuşatarak ve gerginliği azaltarak vücudunuzu hazırlamaya yardımcı olabilir. Masaj, kemoterapi ve radyasyon sırasındaki yan etkilerin çoğunu hafifletmeye yardımcı olabilir ve birçok hasta, bir sonraki tedaviden birkaç gün önce masaj yaptırmayı faydalı bulmaktadır.


Ameliyattan veya rekonstrüktif cerrahiden iyileşme ağrılı ve bazen uzun bir süreç olabilir. Masaj terapisi, hareket açıklığını ve doku elastikiyetini artırarak ve lenfödemi azaltarak yardımcı olabilir. Olumlu dokunma deneyimi, meme kanseri tedavisi sırasında ve sonrasında insanların bedenleriyle yeniden bağlantı kurmasına ve vücut imajını iyileştirmesine de yardımcı olabilir.


Uygun eğitim ve niteliklere sahip saygın, lisanslı masaj terapisti bulmak önemlidir. Araştırmanızı yapın, incelemeleri okuyun ve sağlık hizmeti sağlayıcılarınızdan kanser hastalarıyla çalışan masaj terapistleri önermelerini isteyin. Bir masaj terapisti bulduğunuzda, ona deneyimleri ve becerileri hakkında birçok soru sorun.


Comentários


bottom of page