top of page

Menopoz ve Masaj Terapisi


Menopoz ve Masaj Terapisi

Menopoz Nedir?


Menopoz, adet gören bir kişinin adetinin sona erdiği bir zamandır. Menopoz tipik olarak 45 ile 55 yaşları arasında gerçekleşir ancak ortalama yaş 51'dir. 45-55 menopoza girmek için en yaygın yaş olmasına rağmen, yaklaşık 100 kadından biri 40 yaşından önce menopoza girer. Bu, erken menopoz olarak bilinir. Doğal olarak meydana gelebilir veya radyoterapi ve kemoterapi gibi bazı tedavilerin yan etkisi olabilir.


Kelimenin tam anlamıyla erken menopoz anlamına gelen perimenopoz terimini de duymuş olabilirsiniz. Çeşitli şekillerde tanımlanmıştır, ancak uzmanlar bu aşamanın düzensiz dönemlerle başladığı ve son adet döngüsünden bir yıl sonra sona erdiği konusunda hemfikirdir.


Kadınlar ve adet gören kişiler farklı yaşlarda perimenopoza başlayabilirler. Bazıları 40'lı yaşlarındaki değişiklikleri fark eder, bazıları ise 30'lu yaşların ortalarında adet düzensizliği yaşar. Bu süre zarfında, östrojen seviyesi yükselir ve düşer, bu da adet döngülerinin düzensiz zamanlarda gerçekleşmesine ve uzunluğunun değişmesine neden olur. Bir kişi 12 ayı adet görmeden geçirdikten sonra resmen menopoza girmiş demektir ve perimenopoz sona erer.


Menopoz Belirtileri Nelerdir?


Perimenopoz ve menopoz semptomları örtüşür, ancak perimenopozun bazı açıklayıcı belirtileri şunları içerir: dönem değişiklikleri, yorgunluk, düşük ruh hali, hafıza kaybının yanı sıra cilt ve saç değişiklikleri, zayıf konsantrasyon ile birlikte eklem ve kas ağrıları da yaygındır. Menopoza giren kadınlar ve adet gören kişiler için yaygın semptomlar şunları içerir:

  • Gece terlemeleri,

  • Baş ağrısı,

  • Uyumakta zorluk,

  • Düşük ruh hali veya kaygı gibi ruh halindeki değişiklikler,

  • Hafıza ve konsantrasyon ile ilgili sorunlar,

  • Eklem sertliği ve kas ağrıları,

  • Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları.

Evde Masaj

Masaj Menopoza Nasıl Yardımcı Olabilir?


Masaj, geleneksel tıbbi müdahalelerin yanı sıra menopoz için harika bir tamamlayıcı terapidir. Stres genellikle bu dönemde yoğunlaşarak menopoz semptomlarının artmasına neden olduğundan, masaj terapisi yardımcı olabilir. Bir menopoz kliniğinde 90 kadın üzerinde yapılan bir araştırma hem normal masajın hem de aromaterapi masajının menopoz semptomlarını azaltmada etkili olduğunu bulmuştur.


Menopoz İçin En İyi Masaj Hangisidir?

Yüksek stres yaşayan menopozdaki insanlar için stres giderme masajı idealdir. Stres giderme teknikleri, vücudun gevşeme tepkisini tetikler ve herhangi bir gerilimi nazikçe serbest bırakır. Menopoza giren bazı kadınlar ve âdet gören kişiler, özellikle dokunmaya karşı hassas olduklarını fark ederler. Bunun için ayaklarda ve bacakların alt kısmında akupresür kullanan son derece sakinleştirici bir tedavi olan refleksolojiyi önerilmektedir. Sinir sistemini uyarmaya yardımcı olur ve bu da bildiğimiz gibi menopozun yaygın semptomları olan stres, kaygı ve gerilimi azaltmaya yardımcı olur.


Uykusuzluk, menopozun gün içinde nasıl davrandığımızı etkileyebilecek bir başka yaygın semptomudur. Bir araştırma masajın postmenopozal uykusuzluğa nasıl yardımcı olabileceğine odaklanmıştır. Çalışma, düzenli masaj yaptıran katılımcıların anksiyete ve depresyon semptomlarında önemli bir iyileşme gördüğünü buldu. Çalışma ayrıca, tüm katılımcıların masajlardan sonra daha hızlı uykuya daldıklarını ve uyku kalitelerinde iyileşme olduğunu gösterdi. Uyku masajı, uykuyu teşvik eden esansiyel yağların vücuda nazikçe masaj yaptığı bir deneyimdir. Rahatlatıcı atmosfer, bu stresli dönemde genel refahı artırmaya da yardımcı olacaktır.


Comments


bottom of page