top of page

Meridyen Terapi Nedir? Nasıl İşler?


Meridyen-Terapi-Nedir-?-Nasıl-İşler-?

Meridyen Terapi Nedir?


Meridyenler, dolaşım sistemi ve sinir sistemi gibi, bütün bedeni, entegre bir bütün olarak bağlarlar. Hatta geleneksel çin tıbbı meridyen teorisinde, meridyenler yalnızca beden, vücut dahilinde iletişimi sağlamak ile kalmaz. Organlarımız ile duyularımız, dokularımız, düşünce ve duygularımız arasındaki iletişim ve uyumu sağlamaktadırlar. Meridyen sistemi, tam anlamı ile, beden, zihin ve ruhun bir bütünlüğünü, işlevsel bir şekilde tanımlar.


Meridyen terapisi, geleneksel Çin tıbbı’nda enerji akışının tıkanması ve dengesini yitirmesi, hastalığın başlıca nedeni olarak görülür. Enerji akışının tam olarak nerelerde, ne sebepler ile ve nasıl tıkandığının ya da dengesini yitirdiğinin belirlenmesi ve buna bağlı olarak tekrardan açılması ve dengelenmesi ise, bütün hastalıkların başlıca ve temel olan tedavi yöntemidir. Hangi teknik ya da teknikler grubu kullanırsa, meridyen terapisi metodlarının bütünün ortak amacı budur.


Meridyen Terapi Nasıl İşler?


Meridyen terapisi Geleneksel Çin Tıbbı’na göre insan fizyolojisinin temelini, genetik bilgiyi ve yaşam enerjisini taşıyan bir enerji meridyenleri ağı oluşturur. Meridyenlerin önemli olan bir görevi de, insanların iç enerjileri ile, dış dünyanın etkileşimini sağlıyor olmaktır. Geleneksel Çin Tıbbı’nda denir ki; ‘’Meridyenler sayesinde içeride ne oluyor ise, dışarıdan görünür ve dışarıdan ne yapılırsa da içeriyi etkiler.’’


Meridyen terapisinde, meridyenler üstünde, bu iç dış etkileşiminin daha güçlü olduğu belli noktalar bulunur. Akupunktur noktaları olarak bilinen bu noktalar, karmaşık bir elektrik devresinin sigorta kutuları gibi ulaşılabilir alanlara yerleştirilmiştir ve enerjinin akışını da kontrol ederler.Hastalıkların Nedenleri


Geleneksel Çin Tıbbı’nın eski metinlerinde denir ki: ‘’Pek çok hastalık vardır ama aslında bütün hastalıkların pek az nedeni vardır.’’ Meridyen enerjisinin tıkanmasını sağlayarak hastalıklara, rahatsızlıklara zemin açan birkaç neden belirtilir. Bunlardan en önemlileri, duygularımızı aşırı bir şekilde deneyimlemek, yetersiz miktarda hareket etmek, yanlış yemek yemek ve yeteri kadar dinlenememektir.


Bunlar dışında zehirlenmeler ve kazalar vardır. Bu nedenden dolayı, Geleneksel Çin Tıbbı, meridyen terapileri ve bitkisel tıp gibi tedavi metodlarının da yanı sıra, beslenme ve yaşam tarzının düzeltilmesi ve dengelenmesini de önem ile vurgular. Bunlardan da önemlisi, kişinin psikolojisini olumlu açıdan teşvik etmesi, duyguların dengelenmesi ve bireyin iyileşebileceği ve tamamen sağlıklı olabileceği inancını ve arzusunu kazanmasıdır.

Meridyen Terapinin İğneli ve İğnesiz Metodları


Akupunktur, meridyen terapisi’nin dahilindeki metodlardandır. Meridyen terapisi dahilindeki bütün metodlar aynı temel teorilere tabidir. Ne var ki, meridyen terapisi’nin Japonya’daki gelişim sürecinde, iğnelerin kullanımı çok azaltılmış ya da bazen tamamen bırakılmıştır. İğne kullanımı, becerilerini üst seviyede geliştirmiş birçok meridyen terapisti aracılığı ile, etkili sonuçlar olmak için gerekli görülmez, hatta bazen etki azaltıcı olduğu da düşünülür.


İğneler can yakabileceği gibi, birçok hasta tedavi sırasında kendini rahat bırakamaz. Etkili sonuç alınması için, problemin kökündeki dengesizliğin hangi meridyenlerde ve noktalarda bulunduğunun doğru olarak tespit edilmesi ve bu noktalara mümkün olan en güçlü uyarının değil, en doğru olan ama yumuşak, nazik bir uyarının uygulanması gereklidir.


Meridyenler Nelerdir?


Meridyen sistemi, bedeni, vücudu dikey planda ve simetrik olarak kat eden, 12 sol, 12 sağ, 1 merkez ön, 1 merkez sırt, 1 merkez iç ve 4 çift diyagonal, bunun yanı sıra bir de yatay olarak kesen toplam 36 enerji kanalından oluşmaktadır. 12 çift sağ ve sol dikey meridyenlerin her biri 12 temel organdan biri ile yakın ilişkiye sahiptir.

Commentaires


bottom of page