top of page

Migren ve Masaj


Migren ve Masaj

Migren geçirmiş biri, bir daha asla yaşamamak için neredeyse her şeyi yapar. Migren son derece ağrılıdır ve normal bir baş ağrısında olmayan birçok semptomla birlikte gelir.


Migren Nedir ve Belirtileri Nelerdir?


Migren, bir kişinin hayatı boyunca birçok kez yaşadığı şiddetli baş ağrılarıdır. Migren, her biri farklı semptomlara sahip dört aşamadan oluşur. Bu aşamalara prodrom, aura, baş ağrısı ve postdrom adı verilir. Bu aşamaların hepsini her seferinde yaşamayabilirsiniz.

 • Prodrom Aşaması

Bu aşama, migrenin fiilen başlamasından tam bir gün öncesine kadar başlar. Belirtiler şunları içerebilir:

 1. Yemek isteği,

 2. Ruh hali değişiklikleri,

 3. Aşırı esneme,

 4. Sıvı birikmesi,

 5. Daha sık idrara çıkma.

Bu belirtilerden hangilerini yaşadığınızı fark etmeye başlayabilirseniz, bunlardan herhangi biri varsa, migrenin ne zaman ortaya çıkacağını tahmin etmeye başlayabilirsiniz.

 • Aura Aşaması

Bu aşama, adından da anlaşılacağı gibi, bir auranın oluşabileceği zamandır. Bu, migren öncesi veya sırasında olabilir ve 20-60 dakika sürebilir. Bir auranın semptomları daha sonra tartışılacaktır.

 • Baş Ağrısı Aşaması

Bu, gerçek migrenin gerçekleştiği zamandır. Semptomlar tipik olarak yavaş yavaş başlar ve zamanla kötüleşir. Bunlar şunlar olabilir:

 1. Başınızın bir veya iki tarafında zonklayan ağrı,

 2. Işığa, gürültüye ve kokulara karşı artan hassasiyet,

 3. Mide bulantısı ve kusma,

 4. Hareket etmek, öksürmek veya hapşırmak ağrıyı daha da kötüleştirebilir. Bu migrenin en kötü aşamasıdır.

 • Postdrom Aşaması

Bu aşama migren geçtikten sonra ortaya çıkar. Bu aşamada;

 1. Yorgun,

 2. Güçsüz,

 3. Kafası karışmış hissedebilirsiniz. Bu belirtiler en fazla bir gün sürmelidir.

 4. Aura Nedir?

 5. Aura, duyusal bir rahatsızlıktır, yani gerçekte olmayan şeyleri deneyimlersiniz, örneğin:

 6. Yanıp sönen ışıklar,

 7. Parlak ışıklar,

 8. Zig-zag hatları,

 9. Dokunulmuş gibi hissetmek.

Ayrıca bir aura yaşarken kendinizi zayıf hissedebilirsiniz. Migren yaşadıklarında herkes bunlara sahip değildir. Bu duyusal bozuklukların nedeni bilinmemektedir.


Migrenin Nedenleri veya Tetikleyicileri Nelerdir?


Migrenlerin genetikle bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca kadınsanız veya akıl hastalıkları, uyku bozuklukları ve epilepsi gibi diğer tıbbi rahatsızlıklarınız varsa migren geçirme olasılığınız daha yüksektir. Migreni tetikleyebilecek faktörler kişiden kişiye değişir. Bazı tetikleyiciler şunları içerir:

 1. Stres,

 2. Endişe,

 3. Kadınlarda hormonal değişiklikler,

 4. Parlak/yanıp sönen ışıklar,

 5. Yüksek ses,

 6. Güçlü kokular,

 7. Çok fazla veya çok az uyku,

 8. Ani çevre veya hava değişiklikleri,

 9. Kafein,

 10. Öğün atlamak,

 11. Migren ilaçlarını aşırı kullanmak.

Masajlar Migrene Nasıl Yardımcı Olur?


Migrenin ana nedenlerinden ikisi stres ve gerginliktir. Masajlar zihinsel ve fiziksel olarak rahatlatıcıdır, bu nedenle semptomları ve migreni kendileri azaltabilirler. Düzenli olarak uygulanan masajlar, birinin migren geçirme sıklığını azaltabilir.


Masaj

Migren İçin En İyi Masaj Türleri Nelerdir?

Masajlar gevşemeye neden olduğundan, birçok masaj türü migren semptomlarını iyileştirmede işe yarayabilir. Bunlardan bazıları derin doku, miyofasyal gevşetme, nörofasyal sıfırlama ve kupa masajlarını içerir.

 • Derin Doku Masajı

Kafatasının tabanına, boyuna, omuzlara ve sırtınızın üst kısmına odaklanan derin doku masajı, migrene katkıda bulunuyor gibi görünen gerginliği giderir. Derin doku masajının düzenli masaja gelmeyen bazı kişilerde migreni tetikleyebileceğini lütfen unutmayın. Bu, bazen meydana gelen ve aşağıdakiler gibi birçok faktöre bağlı olabilen tedaviye olağandışı bir bedensel tepkidir.

 • Miyofasyal Gevşeme

Miyofasyal tetik noktaları ile migren arasında bir bağlantı bulundu, bu nedenle bu noktalardaki gerilimi serbest bırakmak migrenleri azaltabilir. Masaj, kaslarınızdaki miyofasyal tetik noktalarıyla ilgili gerginliği gidermeye ve ayrıca bağ dokusunu ve fasyayı uzatmaya odaklanır.

 • Nörofasyal Sıfırlama

Bu masaj türü, bağ dokusundaki yapışıklıkları kırmak için belirli yönlerde hareket ve basınç kullanır. Bu, başka bir masaj türünden önce veya tek başına kullanılabilir.

 • Kupa Masajı

Bu masaj yöntemi ve aleti, emme oluşturmak için cildinize kapların yerleştirilmesini içerir. Bu, kas ve bağ dokusu gerginliğini azaltır ve kan akışını, gevşemeyi ve sağlığı artırabilir. Bu, eski Mısırlılara kadar uzanan çok eski bir masaj terapisi şeklidir.


Kaç Masaj Uygulaması Önerilir?

Birkaç hafta boyunca haftada 2 kez 30 dakikalık masaj seansları migrenden uzun süreli rahatlama sağlamaktadır. Masajı rutininize uygulamaya başladığınızda, sizin için en uygun frekansı daha iyi hesaplayabileceksiniz.


留言


bottom of page