top of page

Miyofasyal Ağrı Sendromu Nedir?


Miyofasyal Ağrı Sendromu Nedir?

Miyofasyal ağrı sendromu, kronik kas ağrısının karmaşık bir durumudur. Ağrı, genellikle vücuttaki belirli tetik noktalara yapılan baskı ile ortaya çıkar ve vücutta başka yerlere yayılabilir. Miyofasyal ağrı, basınç kaldırıldığında bile devam eder ve çalışmayı, uyumayı veya diğer günlük işleri yapmayı zorlaştırabilir.


Profesyonel manuel terapiler, masaj ve fizik tedavi yönlendirmeyi içerir. Miyofasyal ağrı sendromu, genellikle bir doktorun ilaçları, masaj terapisini ve egzersizleri içeren bir tedavi planı geliştirmesini gerektiren kronik bir durumdur. Neyse ki, birçok miyofasyal ağrı vakası kronik değildir. Bu gibi durumlarda, kendi kendine masaj yaparak ve kasları geren ve oluşmuş olabilecek tetik noktalarını serbest bırakan basit egzersizlerle kendi kendine fasyal gevşetmenin yolları vardır.


Miyofasyal Ağrıya Ne Sebep Olur?


Miyofasyal ağrı sendromunun nedenleri tam olarak anlaşılmamakla birlikte, genellikle tekrarlayan kas stresinin, muhtemelen duygusal gerginlik ve kaygı ile birleştiğine inanılmaktadır. Miyofasyal ağrı sendromu için tedavi mümkün değildir, ancak uygun tedavi ile ağrıların şiddeti ve süresi azaltılabilir. Doktorunuz muhtemelen fizik tedavi, ağrı kesici enjeksiyonlar veya akupunktur önerecektir. Ancak miyofasyal ağrınızı evde nasıl tedavi edeceğinizi öğrenmek de önemlidir.


Masaj

Miyofasyal Ağrı Tedavisi

  • İlaç tedavisi

Reçetesiz satılan ağrı kesiciler ve iltihap önleyici ilaçlar ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir ve reçetesiz ilaçlar yeterli değilse doktorunuz daha güçlü ağrı kesiciler de reçete edebilir. Ağrı kesicileri ne zaman ve nasıl kullanacağınızı doktorunuzdan mutlaka öğrenin ve teyit edin.

  • Sıcaklık

Ağrı kas gerginliğinden kaynaklandığından, kronik miyofasyal ağrı tedavisinde ısı genellikle soğuktan daha etkilidir. Etkilenen bölgeye sıcak bir paket, banyo veya duş veya topikal bir ısıtma merhemi, kaslarınızın gevşemesine yardımcı olabilir.

  • Germe

Ağrı tetik noktalarının bulunduğu kasları germek, onları tetikleme olasılığının azalmasına yardımcı olabilir. Ancak, gerdirmeyi nazik tutun. Gerilmeye başlamadan önce kası ısıtmak da onu daha etkili hale getirebilir.

  • Egzersiz ve Kilo Kaybı

Aktif kalmak ve kilo vermek, kaslarınızı gevşetmeye ve vücudunuzdaki yükü azaltmaya yardımcı olur. Bazı hastalar ayrıca yüksek proteinli, anti-inflamatuar bir diyetin miyofasyal ağrıya karşı yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Yeni bir rejime başlamadan önce doktorunuzla konuşun. Ama aynı zamanda, egzersiz yaparak acıdan kurtulamayacağınızı da bilmek önemlidir ve bir kası güçlendirmek, onu mutlaka acıya karşı daha dirençli yapmaz.

  • Masaj Terapisi

Ağrılı bölgelere masaj yapmak, kendiniz veya bir başkasının size yaptırması da ağrılı hisleri azaltmaya yardımcı olabilir. Her zaman nazikçe başlayın ve sürtünmenin yoğunluğunu dikkatli bir şekilde artırın. Ağrının kötüleştiğini hissediyorsanız, durun. Bazı hastalarda elektrikli masaj aleti veya tenis topu veya köpük rulo gibi bir aletle daha iyi sonuç alınır.


Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, bazı miyofasyal ağrıların ağrı olarak adlandırılmasıdır. Bir bölgedeki ağrı, vücudun başka bir yerindeki bir durumdan kaynaklanır. Örneğin, kol ağrısı boyundaki tetik noktalardan kaynaklanabilir veya bacak kası ağrısı sırt kası sorunundan kaynaklanabilir. Bir kas bölgesine odaklanırsanız ve ağrı hafiflemiyorsa, gerçek ağrı kaynağını tespit edip edemediğinizi görmek için diğer alanları deneyin.


Commenti


bottom of page