top of page

Miyofasyal Gevşetme Nedir?


Miyofasyal Gevşetme

Miyofasyal Gevşetme Nedir?


Miyofasyal gevşetme, genellikle miyofasyal ağrı sendromunu tedavi etmek için kullanılır. Miyofasyal ağrı sendromu, miyofasyal dokularınızdaki hassasiyet ve sıkışmanın neden olduğu kronik bir ağrı bozukluğudur. Bu dokular vücudumuzdaki kasları destekler. Ağrı genellikle miyofasiyal dokularınızdaki tetik noktalar olarak bilinen belirli noktalardan kaynaklanır.


Miyofasyal gevşetme, tetik noktalarındaki gerginliği hafifleterek ağrıyı azaltmaya odaklanır. Ağrının hangi tetik noktaya bağlı olduğunu anlamak her zaman kolay değildir. Ağrıyı belirli bir tetik noktasıyla kısıtlamak çok zordur. Bu nedenle, miyofasyal gevşetme uygulaması genellikle tek bir noktalardan ziyade geniş bir kas ve doku alanı üzerinde yapılır.


Miyofasyal gevşetme tedavisi bir ameliyattan önce iskelet ve kas dizilimini iyileştirebilir veya sporcuların spor müsabakalarından önce daha iyi uyum sağlamasına yardımcı olabilir. Birçok hasta, bir yaralanmanın ardından esnekliğini veya işlevini kaybettikten sonra yumuşak doku içeren herhangi bir bölgede devam eden kronik ağrıların iyileştirilmesi için miyofasyal tedaviye başvurur.


Miyofasyal Gevşetme Nasıl Uygulanır?


Miyofasyal gevşetme tedavilerinin çoğu, bir masaj terapisi seansı sırasında gerçekleşir. Terapistiniz miyofasyaya nazikçe masaj yapacak ve sert veya gergin bölgeleri hissedecektir. Normal miyofasya esnek ve elastik olur. Terapist, hafif manuel basınçla sert hisseden bölgelere masaj yapmaya ve germeye başlar. Terapist daha sonra dokudaki gerginliği azaltmaya yardımcı olur. Terapist gerginliğin tamamen ortadan kalktığını hissedene kadar süreç aynı tetik noktasında ve diğer tetik noktalarında birçok kez tekrarlanır.


Masaj terapistinin çalıştığı bu alanlar, ağrının başladığı veya ağrıyı en belirgin şekilde hissettiğiniz yerlerin yakınında olmayabilir. Miyofasyal gevşetme, ağrınıza neden olabilecek daha geniş bir alandaki kasları çalıştırır. Kas sistemimizdeki tetik noktalarını serbest bırakarak vücudunuzdaki gerilimi azaltmayı hedefler. Rahatlamak veya vücutta ortaya çıkan ağrılardan kurtulmak için masaj ve miyofasyal gevşetme sorunlarınızdan kurtulmak için faydalı olabilir.Masöz

Miyofasyal Gevşetme Kimlere Uygulanabilir?


Miyofasiyal ağrı sendromu olan hastalar sıklıkla bu tip bir tedaviden fayda görürler. Kronik baş ağrısı yaşayan kişiler, miyofasyal gevşetme ile bu probleminden kurtulabilir. Boyun çevresindeki gergin kaslara hafifçe masaj yapmak baş ağrılarını azaltabilir.


Bacak damarlarında kan biriktiğinde ortaya çıkan venöz yetmezliği olan bazı kişiler de miyofasyal gevşetme için uygun olabilir. Venöz yetmezlik sırasında kan basıncı azalır ve bacaklarınızdaki damarlara zarar verir. Miyofasyal gevşetme, venöz yetmezliğin neden olduğu ağrıyı azaltmak için diğer tedavilerle birlikte kullanılabilir.

Miyofasyal Gevşetmenin Riskleri Nelerdir?

Masaj tedavisi ile miyofasyal gevşetmenin riskleri yok denilecek kadar azdır. Çok nadir durumlarda, masaj tedavisi aşağıdakilere neden olabilir:

  • İç kanama,

  • Geçici felç veya kaslarda hareket kısıtlaması,

  • Kullanılan masaj yağı veya losyona karşı alerjik reaksiyon,

  • Sinirlerde hasar meydana gelebilir.

Ancak masaj, bazı durumlarda uygulanmamalıdır. Bu gibi durumlarda masajın faydasından çok zararı olacaktır. Bunlar,

  • Vücutta oluşan yanıklar, yaralanmalar veya ağrılı yaralarda,

  • Kırıkların olduğu durumlarda,

  • Damar sorunlarında,

  • Kan inceltici ilaçlar alındığında.

Comments


bottom of page