top of page

Ne Sıklıkla Masaj Yaptırmalısınız?


Ne Sıklıkla Masaj Yaptırmalısınız

Ne Sıklıkla Masaj Yaptırmalısınız?


Masaj, bazı insanlar için çoğunlukla bir tatil aktivitesi olarak görülmektedir. Ancak masajın kaslara, uyku düzenine ve kalp sağlığına olan olumlu etkileri öğrenildiğinde bunun bir yaşam tarzı olması gerektiğini kavrayabiliriz.


Haftalık veya aylık masaj gibi bir düzen belirlemek zordur. Masaj uygulamasının yapılma sıklığı kişiye, günlük rutine ve devam eden aktivitelerine göre değişiklik gösterir. Masa başı bir işte çalışıyor, profesyonel olarak spor yapıyor ya da sadece kronik ağrı problemi yaşıyor olabilirsiniz. Masaj uygulamasının sıklığı, farklı yaşam tarzlarına göre değişiklik gösterebilir.


Masaj Uygulamasının Yapılma Sıklığı


Masaj uygulamasının yapılma sıklığı,

  • Hamilelik döneminde iki haftada bir masaj yaptırmak size iyi gelecektir. Hamilelik döneminde kilo almaya meyilli olursunuz. Kilo alındığında eklemlerinizde özellikle kalçalarınızda ve dizlerinizde fazlasıyla baskı oluşur. Masaj, baskıyı azaltmakta yardımcı olur ve anne adaylarının daha iyi bir uyku düzeni sağlamasını ve rahat hareket etmesini sağlar. Yapılması gereken üç aylık döneme kadar beklemek ve ardından uzman masaj terapistinden randevu almaktır. Doğumdan sonra masaj seanslarınıza devam edebilirsiniz çünkü bebeğinizi taşımak da sırt ve bel ağrılarına neden olabilir.


  • Uyku problemi yaşıyorsanız, haftada bir kere masaj yaptırmanızda fayda vardır. Masaj, sinir sistemini dinlenme moduna geçirdiği için, uyku problemi yaşayan insanlar için bir tedavi yöntemi olabilir. Geceleri uykuya dalmakta ve rahat uyuma konusunda problem yaşıyorsanız haftalık masaj seansları bu sorunun azalmasına yardımcı olabilir.


Masöz

  • Haftada 40 saatten fazla masa başında çalışıyorsanız iki haftada bir veya ayda bir kere masaj yaptırabilirsiniz. Gündelik hayatınızda iş sebebiyle masa başında çok fazla zaman geçiyorsanız düzenli bir masaj programı boynunuzu, bacaklarınızı ve kollarınızı rahatlatmanızı ve gevşetmenizi sağlar. Yaşam tarzınız sebebiyle ortaya çıkan duruş problemlerinizi uzman bir masaj terapisti sayesinde çözebilirsiniz.


  • Sakatlık yaşıyorsanız haftada bir veya iki haftada bir masaj yaptırabilirsiniz. Yoga, koşu veya başka bir nedenden dolayı sakatlandıysanız düzenli bir masaj terapisi size yardımcı olabilir. İyileşmeye başladığınızda masaj seanslarınız arasındaki süreyi de arttırabilirsiniz.


  • Kronik ağrılar çekiyorsanız haftada bir veya iki haftada bir masaj yaptırmak size iyi gelebilir. Sürekli bir sağlık problemi yüzünden rahatsızlık ve ağrı hissediyorsanız profesyonel masaj terapisti ile bu durumunuzu görüşerek bir masaj programı hazırlayabilirsiniz.


  • Ağır egzersizler yapıyorsanız haftada bir defa masaj yaptırmanız kaslarınızı rahatlatacaktır. Düzenli olarak egzersiz yapan insanlar için kasların ve eklemlerin rahatlamasını sağlayacak olan spor masajı ve derin doku masajı gibi teknikler iyi gelecektir. Bu masaj teknikleri gerilmiş kasları rahatlatır ve bir sonraki egzersizi daha rahat geçirmenizi sağlar. Haftalık masaj seansları ile bazı kas gruplarına odaklanmak mümkün olur. Örneğin egzersizlerinizde bacaklarınıza ağırlık veriyorsanız, masaj terapistinize bunu belirterek bacaklardaki kas grubunda iyileşme hızlandırılabilir.


  • Stresli bir yaşantınız varsa haftada bir kez masaj yaptırmak stresini azaltmaya yardımcı olur. Stres, uykunuzu, sağlığınızı ve yaşam kalitenizi etkileyebilir. Stresin azaltmak ve daha sağlıklı bir hayat için haftalık masaj yaptırmanız uygun olacaktır.

Comments


bottom of page