top of page

Neden Miyofasyal Serbest Bırakma Terapisine İhtiyacınız Olabilir?


Neden Miyofasyal Serbest Bırakma Terapisine İhtiyacınız Olabilir?

Boynunuzda, sırtınızda, omuzlarınızda ve başınızda gerginlik ve ağrı hissediyorsanız, miyofasyal serbest bırakma terapisi ile ağrıyı hafifletmeyi denemek isteyebilirsiniz. Miyofasiyal ağrı, vücuttaki kasları çevreleyen destekleyici bağ dokusunda bir gerginlik ve hassasiyettir. Bu ağrı tipik olarak fasya ile sıkıca bağlanmış iskelet kası liflerinin kasılması ile oluşur veya ayrıca belirli alanlarda veya tetik noktalarında hasarlı miyofasiyal dokulardan da gelebilir.


Kronik miyofasiyal ağrının bazı olası nedenleri arasında inflamatuar bir bozukluk, kümülatif bir yanlış hizalama, bir yaralanmadan kaynaklanan travma veya fıtıklaşmış bir disk nedeniyle sıkıştırılmış bir sinir bulunur. Miyofasiyal ağrının nedeni ne olursa olsun, kas veya doku kısıtlaması, kanın etkilenen bölgelere normal şekilde akmasını engeller. Bu sonuçta ağrıyı arttırır ve kronik bozukluk bir miktar terapi ile tedavi edilene kadar kasılmayı daha da artırır.


Miyofasyal Serbest Bırakma Terapisi


Miyofasyal serbest bırakma terapisinin temel amacı, ağrıyı azaltmak ve bitişik yapılara hareketi geri kazandırmaktır. Bu tip fizik tedavi, miyofasiyal ağrı sendromunu içeren birçok farklı tıbbi durumun semptomlarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır.

Miyofasyal serbest bırakma terapisi, düşük yüklü germeler ve sürekli basınç kullanarak gerilimleri ve gerginliği hafifletmeye odaklanır. Bu, kasları ve kemikleri çevreleyen bağ dokusunu gevşetmek ve serbest bırakmak için hedeflenen bölgelere uygulanır. Belirli tetik noktalarının içindeki kısıtlı bağ dokusu serbest bırakıldığında, hastalar tipik olarak daha az ağrı hisseder ve çok daha iyi hareket açıklığına sahip olurlar.


Miyofasyal serbest bırakma terapisi genellikle masaj yağları veya kayganlaştırıcı olmadan geniş bir kas dokusu alanına uygulanır. Bunun nedeni, bağ dokusunun hangi tetik noktasının ağrıya neden olduğunu bulmanın ve tanımlamanın genellikle inanılmaz derecede zor olmasıdır. Fizyoterapistler, hedeflenen bölgelere sayısız dakika boyunca sabit bir baskı uygulayarak doku liflerinin gerilmesi ve yumuşaması için yeterli zamana sahip olmasını sağlayabilir.


Evde Masaj

Miyofasyal Serbest Bırakma Terapisinden Kimler Yararlanır?


Miyofasyal ağrı sendromu teşhisi konan hastalar bu tedavinin en yaygın alıcıları olsa da diğer birçok ağrılı durum için de kullanılabilir. Bunun nedeni, miyofasyal serbest bırakma tedavisinin yalnızca hafif ve sürekli basınç uygulamasını içeren çok güvenli ve etkili bir tedavi olmasıdır.


Göreceli olarak azaltılmış risk nedeniyle, kronik sırt ağrısı olan hastalar, herhangi bir rahatlama sağlayıp sağlamadığını görmek için miyofasyal serbest bırakma terapisi alternatif bir tedavi olarak denemek isteyebilirler. Bu, bir yaralanmadan sonra işlev veya esneklik kaybı olan veya sırt, omuz veya kalça gibi yumuşak doku içeren bölgelerde ağrı yaşayan herkesi içerir. Miyofasyal gevşetme tedavisi, özellikle ameliyattan kaçınmayı umanlar için yararlı olan kas ve iskelet dizilimini iyileştirmek için de kullanılabilir.


Miyofasyal serbest bırakma terapisi ile de tedavi edilebilecek diğer bazı durumlar Fibromiyalji, karpal tünel sendromu ve migren veya kronik baş ağrılarıdır. Bacak damarlarında derin kan biriktiğinde venöz yetmezliğin neden olduğu ağrıyı azaltmaya yardımcı olmak için etkili bir tamamlayıcı tedavi de olabilir. Tıpkı diğer tedaviler veya terapiler gibi, miyofasyal serbest bırakma terapisi ile ilgileniyorsanız, önce doktorunuza veya tıp uzmanınıza danışmalısınız.


Comments


bottom of page