top of page

Nöromüsküler Masaj Terapisi Nedir ve Neden Gereklidir?


Nöromüsküler Masaj Terapisi Nedir ve Neden Gereklidir?

Nöromüsküler masaj terapisi, nöromüsküler ağrıyı gidermek için esneklik germe dahil olmak üzere belirli teknikleri birleştiren özel bir manuel terapi şeklidir. Nöromüsküler masaj terapisi birçok tekniği içerebilir ve en çok kullanılanlardan biri tetik nokta miyoterapisidir. Nöromüsküler masaj, ağrıya neden olan beş unsura odaklanır sinir sıkışması, kan akışının azalması, biyomekanik işlev bozukluğu, duruş bozukluğu ve tetik noktaları barındırır.


Nöromüsküler masaj, vücudun merkezi sinir sistemi içinde dengeyi yeniden kurmak için kasları, tendonları ve diğer bağ dokuları manipüle etmek için kullanılır. Kronik ağrıyı gidermeye yönelik bu bütünsel yaklaşım, öğrenmesi nispeten kolay olan terapi adımlarını kullanır, böylece eğitim tamamlanır tamamlanmaz uygulanabilirler.


Nöromüsküler Masaj Terapi Seansları


Nöromüsküler terapistler ilk seanslarına hastalara tıbbi geçmişlerini sorarak başlamalı ve tedavi için bir plan oluşturabilmeleri için mevcut yaşam tarzlarını, stres düzeylerini ve fiziksel durumlarını tartışmalıdır. Bir nöromüsküler terapist, ağrılı bölgelere eklemler, parmaklar veya dirseklerle yoğun basınç uygulayarak tetik noktaları adı verilen hassas veya uyuşmuş bölgeleri bulabilir.


Genellikle kötü duruş, tekrarlayan hareketler veya bir yaralanma veya stres gibi şeylerden kaynaklanan tetik noktalar, kas dokusundaki bezelye büyüklüğünde düğümler veya kısıtlamalardır. Bu tetik noktaların her birinin daha güçlü ve daha lokalize masajı, laktik asit salarak ve oksijen ve kan akışını artırarak kasların ve eklemlerin gevşemesine neden olur.


Genel derin doku masajından temel farklardan biri, tedavi belirli rahatsızlık alanına odaklandığından, nöromüsküler masaj seanslarının tüm vücut masajını içermesidir. Nöromüsküler masaj süreci ayrıca ağrılı tetik noktasını besleyen kaslara ve yapılara da bakar. Masaj terapistleri daha sonra genellikle karıncalanma veya uyuşma gibi hisleri içeren ağrının yoğunluğunu azaltabilir.


Nöromüsküler Tetik Noktalar


Bu tetik noktalar aslında kasların vücudun merkezi sinir sistemi ile iletişim kurduğu nöromüsküler kavşaklarda oluşan mikroskopik spazmlardır. Bu tetik noktalarına sahip bir kas eninde sonunda ağrılı, işlevsiz ve zayıf hale gelecek ve genellikle daha ciddi yaralanmalara yol açacaktır. Tetik noktaları tarafından oluşturulan semptomlar genellikle daha ciddi durumları taklit edebildiğinden, masaj terapistlerine miyofasyal işlev bozuklukları veya tetik noktaları ile diğer klinik yaralanmalar veya işlev bozuklukları arasında ayrım yapmaya yardımcı olan kapsamlı bir değerlendirme prosedürü öğretilir.


Evde Masaj

Terapistler İçin Nöromüsküler Masajın Faydaları


Nöromüsküler masajın prensipleri tamamen vücudun nasıl çalıştığını ve farklı ağrıların nereden kaynaklandığını anlamayı öğrenmeye dayanır. Masaj terapistleri, tetik noktalarından gelen baskıyı serbest bırakarak, hastaları için daha hızlı sonuçlar elde etmek için doğruluklarını artırabilir ve bu da onların bir ilişki kurmalarına yardımcı olur.


Nöromüsküler masaj ayrıca, ihtiyaç duyulmayan alanlarda derin doku çalışmasını da azaltır, çünkü dokuya derin basınç uygulamak, dokuların gerginleşmesine neden olarak hem müşteriyi hem de masaj terapistini aynı şekilde yaralayabilir. Sonuç olarak, terapistler, nöromüsküler masaj terapisini öğrenmekten büyük ölçüde yararlanabilirler çünkü bu, güvenilir sonuçlar elde etmek için daha fazla değil, daha akıllıca çalışmalarını sağlar.


Comentarios


bottom of page