top of page

Nöromüsküler Masaj Terapisinin Faydaları


Nöromüsküler Masaj Terapisinin Faydaları

Nöromüsküler Masaj Terapisi Nedir?


Nöromüsküler masaj terapisi, genellikle serebral palsi veya osteoporoz gibi nöromüsküler rahatsızlıkların neden olduğu kronik kas ağrısının altında yatan nedenleri tedavi eder. Nöromüsküler tedavinin kökenleri Ayurveda tıbbına kadar izlenebilir. 1930'larda Avrupa'da iki Osteopatik Tıp Doktoru, Boris Chaitow ve Stanley Lief tarafından kurulmuş bir tekniktir. Avrupadan sonra, uygulama Kuzey Amerika'ya doğru yol almıştır.


Nöromüsküler masaj terapisi teknikleri son derece gelişmiştir ve hastaların tetik noktalarına veya ağrı kaynaklarına dikkat ederek devam eden nöromüsküler bozuklukları düzenli olarak tedavi etmek için tasarlanmıştır. Diğer masaj çeşitlerinden olan İsveç masajı veya miyofasyal rahatlama masajı türlerinden daha tıbbi olduğu söylenmektedir.


Nöromüsküler Masaj Terapisi Neyi Tedavi Eder?


Nöromüsküler masaj terapisi, vücuttaki kas ve tendon ağrısı veya vücudun herhangi bir yerinde hissedilen ağrı, rahatsızlık ve genel halsizlik ile ilişkili tıbbi rahatsızlıkları tedavi eder. Nöromüsküler masaj terapisi ile tedaviye genellikle kısa süreli kas ağrıları veya herhangi bir ağrısı olan kişiler katılmaz; bunun yerine bir İsveç masajı veya miyofasyal masaja gitmeyi tercih ederler. Nöromüsküler masajlar, özellikle nöromüsküler bozuklukların neden olduğu kas rahatsızlığı alanlarıyla ilgilenir.


Nöromüsküler Masaj Terapisinin Faydalarından Bazıları Nelerdir?


Nöromüsküler masaj terapisi tekniklerinin birçok faydası vardır, ancak uzun süreli nöromüsküler rahatsızlıklardan muzdarip olanlar için bu faydalar, uzun süreli, bazı durumlarda ömür boyu tedaviler, haftada birkaç kez veya ayda bir gerektirir. Öyle ki, düzenli masajları takip etmemek, masajın hafifletmeye yardımcı olduğu semptomların tekrarlamasına neden olacaktır. Örneğin, serebral palsili hastalar, düzenli masaj almadıklarında çok daha yüksek oranda kaslarında spastisite yaşayacaklardır.


Nöromüsküler masaj terapisi, hastalara hareketliliklerini artırmaktan ve özellikle nöromüsküler rahatsızlıkları olanlar için daha yüksek bir yaşam kalitesi arayanlar için önemlidir. Kan akışını artırmaya yardımcı olmaya ve böylece enerji seviyelerini yükseltmeye, yorgunluğu azaltmaya kadar her türlü şekilde yardımcı olabilir. Masaj terapisinin diğer faydaları arasında daha yüksek düzeyde esneklik ve güç bulunur ve bu, durumları nedeniyle kasları çok fazla düzenli egzersiz yapamayanlar için çok önemlidir.


Evde Masaj

Nöromüsküler Masaj Terapisi Sonuçları

Kronik nöromüsküler rahatsızlıkları olanlar için düzenli masaj terapisinin faydaları yaşamı değiştirebilir. Örneğin, bazen, serebral palsiden muzdarip insanlar, boyunlarının üst kısmında, omurganın tepesine yakın ve beynin tabanındaki kaslarda spastisite yaşayabilir. Bu artan basınç genellikle kronik baş ağrılarına neden olabilir. Eğitimli bir nöromüsküler masaj terapisti tarafından yoğun bir çaba ve esasen dev bir kas düğümü olan şeye genellikle doğrudan baskı uygulayarak, bireysel hastanın kullanabileceği veya kullanmayacağı diğer ilaçların yanı sıra ağrıyı birkaç gün boyunca ortadan kaldırabilir.


Kronik hastalığı olan birçok kişi için, bir masaj randevusuna gitmemek, günlerce süren kronik ağrı nöbetleri veya nispeten ağrısız bir hafta arasındaki fark anlamına gelebilir. Düzgün yapıldığında, nöromüsküler masaj tedavisi insanların hayatlarını değiştirir. Sizlerde rahatsızlıklarınızı gidermek ve rahatlamak için sayfamızdaki profesyonel masaj terapistlerimizle iletişime geçerek randevunuzu oluşturabilirsiniz.


Comentarios


bottom of page