top of page

Oksipital Nevralji ve Masaj


Oksipital Nevralji ve Masaj

Oksipital sinirler, omuriliğin tepesinden yukarıya, kafa derisinin içine ve çevresinden geçer. Oksipital nevralji, sinirlerin iltihaplandığı veya yaralandığı ve yoğun ağrıya neden olduğu bir hastalıktır. Bozukluk geliştiğinde, çalışmayı ve uyumayı çok zorlaştırır.


Oksipital Nevraljinin Nedenleri


Bu durum, özellikle oksipital sinirlerdeki sorunlardan kaynaklandığı için migren veya düzenli bir baş ağrısı değildir. Bir takım potansiyel nedenler vardır ve nedeni bilmek uygun tedavi planının geliştirilmesine yardımcı olabilir. Bunlar aşağıdakileri içerir ancak bunlarla sınırlı değildir:

  • Başın arkasında yaralanma,

  • Sıkı boyun kasları,

  • Servikal (üst omurga) disk hastalığı,

  • Kireçlenme,

  • Kan damarı iltihabı,

  • Gut ve diyabet gibi tıbbi durumlar,

  • Enfeksiyon,

  • Başın düzenli olarak aşağı veya öne eğilmesinden kaynaklanan aşırı kullanım yaralanmaları.

Sinirler direkt olarak yaralanır veya gergin kaslar veya iltihaplanma nedeniyle sinirlere baskı uygulanır. Oksipital nevralji ile ilişkili ağrı, migren ile ilişkili ağrıdan farklıdır. Hastalar bunu keskin, dürtme, zonklama ve yoğun ağrı olarak tanımlar. Elektrik çarpması gibi hissedilebilir.


Oksipital nevralji ağrısı boyun hareketini ağrılı hale getirebilir. Kafa derisi hassaslaşabilir veya gözün arkasında ağrı hissedilebilir veya ışık hassasiyeti gelişir. Boyun ve baş bölgesindeki ağrı ve hassasiyet, iyi bir gece uykusu çekmeyi zorlaştırır.

Yeterli uyku alamamak ve yanlış pozisyonda uyumak ağrıyı şiddetlendirebilir. Aslında, kötü bir duruşla uyumak, oksipital nevraljinin en önemli nedenidir. İnsanlar sert bir boyunla uyandıklarını söyler, bu da bir kasın gergin olduğu ve sinirlerin iltihaplandığı anlamına gelir.


Oksipital Nevralji İçin Masaj Tedavisi


Oksipital nevralji için en iyi tedavi genellikle masajdır. Boyun kaslarının gerginleşmesi ve sinirlere baskı yapan kas gerginliği nedeniyle oluşan oksipital nevralji ağrılarının giderilmesine yardımcı olduğu için çok faydalıdır.


Masajın amacı gergin boyun kaslarını gevşeterek sinir sıkışmalarını kolaylaştırmaktır. Bir fizyoterapist veya masaj terapisti, suboksipital kaslardaki tetik noktalara odaklanan oksipital nevralji masaj tekniklerini kullanacaktır. Bunlar, başın arkasında kafatasının tabanını oluşturan oksipital kemiğin altında bulunan kaslardır.


Kaslar suboksipital sinirler tarafından sağlanır. Masaj teknikleri, suboksipital kasların çene kasları tarafından dengelenme şeklinden dolayı çene bölgesine de hitap edebilir. Bir profesyonelden tedavi alsanız bile, ağrı yönetimi için oksipital nevralji kendi kendine masaj yapmayı da öğrenmek akıllıca olacaktır. Parmak uçlarınızı kafatasının tabanına yerleştirin ve hafifçe basınç uygulayın. Kendi kendine masaj yapmanın başka bir yolu da sırt üstü uzanmak ve boyun bölgesinde başın altına rulo bir havlu koymaktır.


Boyun halkaları, boyun germe ve çene germe kas gerginliğini azaltmaya yardımcı olabilecek birkaç egzersizdir. Boyun germe veya çene germe yaparken sırtınızı duvara yaslayın ve başınızı sadece duvarla buluşacak kadar geriye çekin.


Evde Masaj

Ağrı kesici için Topikal İlaçlar


Oksipital nevralji için jel, krem ​​ve losyon formlarında bazı topikal ilaçlar vardır. Çoğunlukla sinir ağrısını tedavi etmek içindir ve reçetesiz ve reçeteli formlarda bulunurlar. Topikal ilaçların çok güzel bir özelliği de oksipital nevralji için kremin nasıl uygulanacağını öğrenmenin kolay olmasıdır. Boynun arkasındaki cilde ince bir tabaka krem ​​uygulayın ve nazikçe ovalayın.


Oksipital nevraljinin yoğun ağrısı rahatsız edicidir, ancak çoğu zaman konservatif tedavilerle yönetilebilir. Bahsedilenlerin yanı sıra, oksipital çentikte oksipital siniri dondurmak için buz, kasları gevşetmek için ısı kompresleri, sessiz bir odada dinlenme ve reçetesiz anti-inflamatuar ilaçlar uygulayarak bir miktar rahatlama bulunabilir. Gece ve gündüz iyi bir duruş kullanmak, boyun ağrısını hafifletmenin ve daha fazla oksipital nevralji olaylarını önlemenin en iyi yollarından biridir.


Comments


bottom of page