top of page

Omuz Ağrısı İçin Masajın 4 Faydası


Omuz Ağrısı İçin Masajın 4 Faydası

Omuz, farklı işlevlere hizmet eden birçok kemik, tendon ve kastan oluşur. Bu bölgedeki stres veya gerginlik omuz ağrısına dönüşebilir. Omuz ağrısının şiddeti, nerede ve nasıl başladığına bağlı olarak değişir ve hareket açıklığınızı sınırlayabilir, uykunuzu bölebilir ve günlük aktivitelere katılmanızı zorlaştırabilir. Omuz ağrısını tedavi etmek için kullanılan yöntem, nedene bağlı olarak değişecek olsa da çoğu durumda masaj tedavisinin omuz ağrısını etkili bir şekilde iyileştirdiği ve önlediği gösterilmiştir.


Omuz Ağrısının Yaygın Nedenleri


Omuz, üç ana kemikten oluşan küresel bir eklemdir: humerus, klavikula ve skapula. Bu kemikler bir kıkırdak tabakası ile desteklenir ve birçok tendon ve kas lifi ile çevrilidir. Bu alanlardan herhangi birinde bir şeyler ters gittiğinde, ağrıya ve hareketlilik sorunlarına yol açabilir.


Omuz ağrısı, en yaygın kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarından biridir ve genellikle dört ana durumdan kaynaklanır:

  • Tendinit veya tendon yırtılması,

  • Omuz dengesizliği,

  • Artrit,

  • Kırık kemik.

Omuz ağrısının diğer nedenleri arasında büyük bir omuz ameliyatı (örneğin omuz rekonstrüksiyonu), tümörler, enfeksiyon ve sinirle ilgili sorunlar yer alabilir.


Masajın Omuz Ağrısını Yönetmeye Yardımcı Olabileceği 4 Yol


Omuz ağrınızın nedeni ne olursa olsun, hareket açıklığınızı etkili bir şekilde arttırmak, ağrıyı hafifletmek ve omzun daha fazla yaralanmasını önlemek için masaj terapisi kullanılabilir. Bunun nedeni, bir omuz masajının, omuz ağrısı çeken herkese aşağıdaki faydaları sağlamasıdır:

  • Kan Akışını Arttırır

Masaj terapisi, kaslarınıza ulaşan taze kan hacmini artırmaya yardımcı olur ve onları oksijen açısından zengin besinlerle besler. Bu, kan basıncını doğal olarak düşürmek ve dolaşımı iyileştirmek için çalışır, bu da omuz eklemi içindeki hareket aralığını artırmaya yardımcı olur. Omuz kasları daha sonra gevşeyebilir, böylece gerginlik dağılmaya başlayabilir ve omuz ağrısını hafifletebilir.

  • Hareket Aralığını Arttırır

Masaj terapisi, omuzu çevreleyen kaslardaki gerginliğin giderilmesine yardımcı olarak eklemde daha serbest hareket aralığı sağlar. Omuz çevresindeki dokuların daha derin katmanları ile çalışarak, kas lifleri uzar ve tetik noktaları serbest bırakılır, omuz ekleminin işlevi iyileştirilir ve ağrı giderilir.


Evde Masaj

  • Kasları Güçlendirir ve Stabilize Eder

Yukarıda belirtildiği gibi, omuz dengesizliği veya kas dengesizliği omuz ağrısına neden olabilir. Masaj terapisi, kasları güçlendirmeye ve stabilize etmeye ve duruş ve omuz pozisyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Derin doku masajı ve tetik nokta masajı terapisi, özellikle boyun ve omuzdaki sinir yolları boyunca gerilimi azaltmak için çalışan omuz ağrısı için faydalıdır. Daha derin kas ve fasya katmanlarına ulaşmak için sıkı basınç ve yavaş vuruşların kombinasyonu, yara dokusunu parçalayarak ve omuz sıkışmasını hafifleterek kronik ağrıyı tedavi edebilir. Masaj ayrıca çıkık ve omuz eklemi dengesizliği olasılığını azaltmak için rotator manşet kaslarını ve skapular kasları güçlendirmeye yardımcı olabilir.

  • Sporla İlgili Yaralanmaları Tedavi Eder

Aşırı yüklenme, omuz ağrısı ve yaralanmasında büyük rol oynar. Spor salonunda ağır ağırlık kaldırmak gibi aktiviteler kas yorgunluğuna neden olabilir ve bu da diğer kasların aşırı kompanse olmasına neden olarak yaralanmaya neden olabilir. Masaj, sporla ilgili yaralanma ve ağrıyı hafifletmenin yanı sıra daha fazla yaralanmayı önlemeye yardımcı olabilir. Spor masajı tedavisi, spor yaralanmalarını ve kas gerilmelerini tedavi etmek için kullanılır, tekrarlayan hareketlerden kaynaklanan yumuşak doku kas dengesizliklerini düzeltmeye yardımcı olur.


Commenti


bottom of page