top of page

Omuz Masajı Nelere İyi Gelir?


Omuz Masajı

Omuz Masajı Nedir?


Omuz masajı, omuz bölgesi çevresindeki kasları hedef alır. Omuz masajı, gerginliği ve ağrıyı azaltan birçok farklı tekniğe sahiptir. Bu masaj kan dolaşımını hızlandırarak kasların sıcaklığını yükseltmeye yardımcı olur. Kaslarda artan sıcaklık sayesinde rahatlama ve ağrının azalması hedeflenir. Omuz masajı, vücudumuzu fiziksel ve zihinsel olarak rahatlatabilir. Omuzdaki kaslar gergin ve ağrılı olduğunda, bu durum vücudun kasılmasına neden olabilir.


Omuz Masajı Hangi Durumlarda Uygulanmalıdır?


Omuz masajının uygulanabileceği durumlar şunlardır;


  • Stres,

  • Gergin kaslar,

  • Yaralanma sonrası problemler.


Stres, omuz masajı ile iyileştirilebilir. Stres, bedeni hem zihinsel hem de fiziksel olarak etkiler. Kaslardaki gerginlik, stresin bilinen belirtilerinden biridir. Omuz masajı, stres hormonunu azaltmaya yardımcı olur, kasların sıcaklığını arttırır, gerginliği azaltır ve fiziksel olarak stresi yok eder.


Omuz masajı, ağrıya neden olan kasların gerginliğini azaltmayı sağlar. Sıkışan kasların nedeni duruş bozuklukları ve yaralanmalardır. Omuzlardaki kasların gerginliği, gündelik yaşantımızı olumsuz etkileyen yüksek dozda ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Kasların içerisindeki dokuların iyileştirilmesi, kas gerginliğinin azalmasına neden olur.


Yaralanmanın vücut üzerinde olumsuz etkileri vardır. Yaralanma sonucu ortaya çıkan olumsuz etkiler omuz masajı yaptırılarak tedavi edilebilir. Yaralanmadan sonra kaslarda hareket kısıtlaması meydana gelir ve ağrıda artışa neden olur. Omuz masajı, yaralanan bölgenin etrafında oluşan hasarlı dokuların dağılmasına ve azaltılmasına yardımcı olur. Yara dokusunun bozulması, kasların iyileşmesine neden olur. Doku elastikiyeti artar, bu nedenle eklemlerin etrafındaki bölge esneklik kazanarak iyileştirilir.


Omuz Masajının Faydaları Nelerdir?


Omuz masajının faydaları şunlardır:


  • Ağrıları azaltır,

  • Dolaşımı iyileştirir,

  • Yaralanmaları önler,

  • Duruş bozukluklarını düzeltir.


Ağrıların azalması omuz masajının en bilinen faydalarından biridir. Omuz kaslarında çeşitli sebeplerden dolayı ağrılar oluşabilir. Kasların gerginleşmesi kas ağrısında artışa neden olur. Vücuttaki alıcılar bir şeylerin ters gittiğini algıladığından kas ağrısı oluşur.Masöz


Omuz masajı, beyne gönderilen sinyallere engel olarak ağrıyı azaltmayı hedefler. Sinyalleri durdurmak vücudun ağrıyı algılayamayacağı bu durumda da ağrının azaldığı anlamına gelir. Masaj, kasın sıcaklığını artırarak kılcal damar oluşumunun artmasına neden olur. Kıl damarlardaki artış, vücut tarafından kullanılan oksijen miktarını da artırır. Kaslardaki sıcaklık artışı, kas elastikiyetinin gelişmesine neden olur, gerginlik azaltır ve dolayısıyla ağrıda azalmış olur.


Dolaşımı iyileştirmek, kaslara daha fazla oksijen verilmesini sağlar. Oksijendeki artış kasların sağlıklı kalmasını sağlayarak, yaralanmaları önleyebilir. Yaralanmaların önlenmesi, omuz masajının diğer bir faydasıdır. Kan ve lenf dolaşımının iyileştirilmesi nedeni ile kaslarda daha az toksin bulunur. Oksijen ve besinlerdeki artış, güçlü ve sağlıklı kaslara sahip olmamıza yardımcı olur. Yoğun aktiviteler esnasında kasların daha az kısıtlama ile hareket etmesi yaralanmanın önüne geçilmesi anlamına gelir.


Omuz masajı ile duruş problemleri de iyileştirilir. Kaslarda ağrı olduğunda vücuttaki hareketi de kısıtlar. Hareketlerin kısıtlanması, hatalı ve yanlış duruşa sebep olur. Omuz masajı sıkı kasları gevşetmeye yardımcı olur. Kaslardaki esnekliğin tedavi edilmesi, hareket kısıtlılığını ortadan kaldırır. Hareket kısıtlılığının ortadan kalması doğru bir duruşta herhangi bir ağrı veya rahatsızlık olmadan kendini düzeltmesini sağlar.

Commentaires


bottom of page