top of page

Onkoloji Masajı Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Onkoloji Masajı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Terapötik masajın daha az bilinen bir şekli olan, bir tür tümör ile savaşan ve bu durum için çeşitli yöntemlerden geçen insanlara yardımcı olan bir tedavi şekli onkoloji masajıdır. Onkoloji masajı, herhangi bir onkoloji programında önemli bir rol oynayabilir ve hastaların kemoterapi veya cerrahi tedavileri sırasında kendilerini daha iyi hissetmelerine ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir.


Vücudun çok fazla fiziksel ve duygusal stres yaşadığı bir zamanda, lisanslı bir onkoloji masaj terapisti, tümör ile uğraşan herkesin iyileşme yolunda ilerlemeye devam etmesine yardımcı olmak için faydalı bir tamamlayıcı tedavidir.


Onkoloji Masajı Nedir?


Bu eşsiz masaj türü, kanserle ve kanser tedavisinin yan etkileriyle uğraşan birçok hastaya yardımcı olabilecek bir tedavi edici masaj şeklidir. Tıbbi olmayan bir iyileştirme yöntemi olarak umut verici sonuçlarıyla bilinen masaj terapisi, hassas fiziksel ve duygusal durumdaki bazı kanser hastalarına aynı faydaların çoğunu sunar.


Onkoloji Masajının Standart Masajdan Farkı Nedir?


Standart masaj teknikleri ile profesyonel bir terapist tarafından gerçekleştirilen masaj aynı olsa da, onkoloji masajında teknikler biraz farklı olabilir. Onkoloji masajı, tedavi edilen kanser türüne ve hastanın gördüğü tedavilerin türüne göre her zaman hasta ve doktor ile birlikte planlanır.


Kullanılan yöntemler, standart masaj için kullanılanlardan çok daha naziktir ve sonrasında geçici ağrıya neden olabilecek herhangi bir aşırı basınç veya doku gerdirmesinden kaçınılır. Rahatlamayı ve iyileşmeyi teşvik etmek için belirli bölgelere uygulanan ve kan akışını artıran doğru onkoloji masaj tekniklerinin kanser tedavisine olan etkisi yüksektir.


Onkoloji Masajının Faydaları Nelerdir?


Onkoloji masajı, kemoterapi ve kanser tedavisi görenler için olumlu deneyimler sağlayabilir, bunlardan bazıları;

  • Fiziksel Rahatlama - Kanserle uğraşan hastalar için nazik masaj, ister tedavi koltuğunda saatlerce oturmaktan, ister ilacın verdiği rahatsızlıktan olsun, kemoterapi tedavilerinin ardından vücudu gevşetmeye ve rahatlatmaya yardımcı olur.

  • İyileşmeyi Hızlandırır - Masaj, kan akışını ve oksijenlenmeyi artırarak, kanser tedavisinden sonra vücudun toparlanma hızını artırabilir.

  • Stres ve Kaygıdan Kurtulma - Kanserle uğraşmak kişisel olarak stresli ve endişe verici olsa da, profesyonel bir masaj terapisti ile görüşmek, stres ve kaygının yanı sıra zaten tehlikede olan bir vücut üzerindeki olumsuz etkileri de azaltabilir.

  • Duygusal Rahatlama - Zihinsel stres ve kaygıdan kurtulmanın yanı sıra onkoloji masajı, kanser teşhisi konan ve olumsuz duygularla uğraşanların hem duygusal hem de fiziksel rahatlama hissetmelerine yardımcı olabilir, bu da iyileşmeyi ve genel refahı iyileştirebilir.


Masöz

Onkoloji Masajını Kanser Tedavisinin Bir Parçası Olarak Düşünün

Kanserle baş etmek ve kemoterapi tedavisi görmek hiç kimse için kolay değildir; terapötik onkoloji masajı bunu biraz daha kolaylaştırabilir. Hastanın teşhis ve tedavisine göre geliştirilen bir masaj terapi planı ile rahatlatıcı pek çok faydayı görmek mümkündür.


Kanser teşhisi ile ilgili sorunları ve o sorunlara nasıl yardımcı olabileceğini anlayan profesyonel bir masaj terapisti ile çalışan birçok hasta, tedavi sırasında hayatlarında da büyük bir iyileşme gözlemlemektedir.

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page