top of page

Onkoloji Masajında Neden Eğitimli Bir Masaj Terapisti Gerekir?


Onkoloji Masajında Neden Eğitimli Bir Masaj Terapisti Gerekir

Onkoloji masajı tedavisi sunduğu faydalar ortaya çıktıkça, hekimler tarafından hastalar için daha fazla tavsiye edilen tamamlayıcı bir kanser tedavisidir. Kanser tedavisi gören biri herhangi bir onkoloji masajına başlamadan önce, doğru terapisti bulmanın ne kadar önemli olduğunu bilmek çok önemlidir.


Kanser tedavileri sırasında terapötik masaj, güvenli ve rahat olması için özel bir şekilde yapılmalıdır. Hastalar her zaman, bu terapinin zayıflamış bedenlere uygulanması gerektiği şekilde uygulanan eğitimli bir onkoloji masaj terapisti aramalıdır.


Onkoloji Masaj Terapisi Nasıl Yardımcı Olur?


Kanser tedavisi görmek hem beden hem de duygular için çok yorucu olabilir. Tedavi görenler, eğitimli bir terapist tarafından uygulanan onkoloji masaj terapisi ile biraz rahatlama sağlayabilirler.


Bu özel vücut tedavisi türü iki ana şey yapar; birçok kanser tedavisiyle ilişkili ağrı ve yan etkileri azaltır, stresten kurtulmaya ve duygusal zindeliğe yardımcı olur.

Fiziksel ve duygusal acı, kanser tedavilerini hastalar için zorlaştırabilir ve hatta vücudu, iyileşme ve sağlığı yeniden kazanma çabalarına karşı çalışan bir stres durumunda tutabilir. Bu anlamda, onkoloji masajının bu vücut streslerini azaltarak tedavi sonuçlarını gerçekten iyileştirdiği bulunmuştur.


Onkoloji Masaj Terapistleri İçin Eğitim Neden Bu Kadar Önemli?


Masajın ağrıyı hafifletmeye ve kanser tedavisiyle ilişkili olumsuz duyguları iyileştirmeye yardımcı olması dışında hastaların yalnızca özel eğitim almış bir masaj terapisti tarafından masaj yaptırması çok önemlidir.


Onkoloji masajı, normalde masaj terapistleri tarafından müşterilere verilen normal masaj terapisinden çok farklıdır. Bu özel teknikte eğitilmiş terapistler, kanser ve onkoloji tedavilerinin vücudu nasıl etkilediği, yanlış yapılan masajın aslında nasıl zarar verebileceğini ve yardımcı olabilecek daha nazik tedavilerin nasıl uygulanacağı konusunda eğitimlidir.


Onkoloji Masaj Terapisi Nasıl Farklıdır?


Kanser hastalarına onkolojik masaj terapisi uygulayan terapistler, öncelikle her bir hastanın kanser türünü, radyasyon tedavisini veya kemoterapi başka bir tedavi görüp görmediklerini belirleyerek başlar. Hastanın teşhis ve tedavilerinin tam bir değerlendirmesini aldıktan sonra, masaj terapisti kanser tedavisi gören hastalarda kullanılmak üzere özel olarak geliştirilmiş nazik tekniklerle başlayabilir.


Onkoloji masajı için eğitimli masaj terapistleri, özellikle kemoterapinin neden olduğu periferik nöropatiyi ve diğer kanser türlerini, tedaviye bağlı ağrıyı hedeflemek için geliştirilmiş teknikleri kullanır.


Evde Masaj

Ağrıyı azaltmak yerine ağrıya neden olabilecek, hasarlı dokuya zarar verebilecek, lenf sistemini etkileyebilecek veya bir tedaviden sonra kemoterapinin vücutta dağılma şeklini etkileyebilecek yoğun derin doku tekniklerinin aksine, vücudu gevşetmek için nazik İsveç masajı tekniklerini uygularlar.


Bir doktor kanser tedavisi gören hastalar için onkoloji masaj terapisini önerdiğinde veya onayladığında, onu uygulayacak doğru masaj terapistini bulmak çok önemlidir. Hastalar önce bir terapistin onkolojik masajı uygulamak için doğru eğitime sahip olduğunu doğrulamalı, ardından kanser türüne ve aldıkları tedavilere göre yaklaşımları hakkında sorular sormalıdır.


Nitelikli bir onkoloji eğitimi almış masaj terapisti, kanser tedavisi görürken semptomların giderilmesinde değerli bir ortak olabilir ve hastaların bu stresli dönemde fiziksel ve zihinsel olarak daha iyi hissetmelerine yardımcı olabilir.

Comments


bottom of page