top of page

Ortopedik Masaj ve Entegre Manuel Terapi Nedir?


Ortopedik Masaj ve Entegre Manuel Terapi Nedir

Ortopedik masajın ilk kısmı, ayrıntılı bir müşteri geçmişi almak ve müşteri üzerinde ayrıntılı fonksiyonel değerlendirmeler yapmanın yanı sıra özel ortopedik testler yapmaktır. Bu, müşterinin başlıca şikayetini veya klinik durumunu özel olarak ele almak için uygun yöntemi veya disiplini uygulamanıza olanak tanır. Her müşteriye, her klinik duruma katkıda bulunan kas-iskelet dengesizliğini düzeltmeye özel düzeltici egzersizler de verilir.


Ortopedik masaj, tek bir masaj yöntemini öğrenmekten çok daha fazlasıdır. Odak noktası, yapısal entegrasyona dayalı olarak vücuttaki kas ve iskelet dengesini geri yüklemektir. Ortopedik masaj semptomlara odaklanmak yerine karmaşık ağrı kalıplarının nedenini tedavi etmektir.


Örneğin, bir eklem çevresindeki tendon ağrısına genellikle karşıt kas gruplarının dengede olmaması neden olur. Bir grup kasın kısa ve gergin olduğu zıt kas gruplarında tendon gerilimi olarak başlarken, antagonist kas grubu zayıflar ve inhibe olur. Dirsek tendonlarında fleksörler genellikle kısa ve gergindir, ekstansörler ise zayıf ve baskılıdır. Bu, miyofasyal ve nöromüsküler ağrı paternini başlatır ve tendinoz veya tendinit gibi durumlara yol açabilir.


Çoğu zaman, bir eklem etrafındaki karşıt kas gruplarını basitçe dengelemek, tendon ağrısının çoğunu ortadan kaldıracaktır.

Normal kas uzunluklarını, karşıt kas gruplarına geri yüklemek için ne yaparsanız yapın, miyofasiyal, nöromüsküler, tendon ve sinir sıkışması ağrı kalıplarının çoğunu azaltabilir veya ortadan kaldırabilir. Kaslar kemikleri sinirlere ve kan damarlarına çektiği için sinirler sıkışmaz ve dolaşım bozulmaz.


Kas-iskelet dengesini sağlamak için, terapiste fonksiyonel değerlendirme, postüroloji, miyofasyal gevşetme, nöromüsküler terapi, kas iskelet hizalaması, yara dokusu mobilizasyonu, eklem kapsülü serbest bırakma, aktif izole germe, güçlendirme egzersizleri gibi modaliteleri harmanlaması öğretilir.


Masaj

Odak noktası şunlar olacaktır; pelvis, boyun, omuz, dirsek, bilek, el, diz ve ayak bileği çevresindeki tüm kas gruplarını dengelemek. Sadece bunu yaparak ağrı kalıplarının çoğunun ortadan kalkacağını göreceksiniz. Bu şekilde, kas-tendon ağrısı, eklem ağrısı ve eklem yapılarının dejenerasyonu gibi eklem çevresindeki klinik semptomlar ele alındığında, klinik semptomlara değinmeden önce eklem ağrısının nedenini ele almış olursunuz.


Manuel terapistlerin öğrenmesi gereken teknik, kalça ve omuzlardaki eklem kapsülü yapışıklıklarını serbest bırakmaktır. Bu genellikle yapışkan kapsülit veya donmuş omuzlar olarak bilinir. Her klinik durum için altta yatan patolojilere bakarak, insan vücudunun içine bakabilecek ve her bir spesifik tekniği patoloji veya klinik durumla eşleştirebilirsiniz.


Kas dengesizliği çalışması, yara dokusu çalışması, nazik eklem mobilizasyon teknikleri, sinirleri gevşetme, burkulma ve incinmeleri tedavi etme ve duygusal tutma kalıplarını anlama arasındaki birlikteliği bilmeniz gerekir. Ortopedik masaj ve entegre manuel terapi profesyonel eğitimli masaj terapistleri tarafından uygulanmaktadır. Bu masaj ve terapi çeşidi kaplıcadan hastaneye spor salonundan fizik tedavi merkezlerine kadar her ortamda çalışan manuel terapistler tarafından uygulanabilmektedir.

Comments


bottom of page