top of page

Osteoartrit için Masaj Terapisi


Osteoartrit için Masaj Terapisi

Masaj terapisi, osteoartrit ve ilgili semptomları için yararlı bir tamamlayıcı tedavi olarak kabul edilmektedir. Bu dejeneratif hastalık genellikle zamanla kötüleşerek eklem sertliği, şişme ve ağrıya neden olur. Terapistler masaj kullanarak osteoartriti tedavi edebilir ve bu hastalığa sahip milyonlarca insana yardım edebilir.


Ağrı yönetimini ve eklem fonksiyonunu iyileştirmenin yanı sıra masaj, osteoartritin ilerlemesini yavaşlatma yeteneğine sahiptir. Osteoartritin önemi ve masaj terapisinin aşağıdaki hastalığı olanlara nasıl fayda sağlayabileceği hakkında bu yazımızdan bilgi edinebilirsiniz.


Osteoartrit Nedir?


Osteoartrit, kemik, kıkırdak, bağlar ve kaslar dahil olmak üzere tüm eklemi etkileyen bir hastalıktır. Vücuttaki herhangi bir eklemi etkileyebilmekle birlikte en sık dizler, parmak eklemleri, kalçalar ve ayaklarda görülür. Osteoartrit belirtileri;

  • Eklem çevresinde şişlik ve ağrı,

  • Eklemin kenarında büyüyen kemikler,

  • Eklem esnekliği kaybı,

  • Hassasiyet,

  • Sertlik.

Osteoartrit her yaşta gelişebilir, ancak genellikle 40 yaşın üzerinde veya eklem yaralanması geçirmiş kişilerde görülür. Osteoartrit teşhisi, diğer durumları veya diğer artrit türlerini ekarte etmek için bir doktor tarafından yapılmalıdır.


Osteoartrit ve Romatoid Artrit Arasındaki Fark


Osteoartrit ve romatoid artrit aynı özellikleri (eklem ağrısı, iltihaplanma, sertlik ve şişme) paylaşırken aynı nedenleri veya tedavi seçeneklerini paylaşmazlar. Osteoartrit, daha sık olarak, yıllarca eklem kıkırdağı aşınması ve yıpranmasından sonra yaşamın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkar. Romatoid artrit ise her yaşta ortaya çıkabilen otoimmün bir hastalıktır. Osteoartritten farklı olarak, semptomların başlaması hızlı olabilir, haftalar veya aylar içinde ortaya çıkar. Ayrıca yorgunluk, ateş, anemi ve iştahsızlık gibi başka semptomlar da eşlik edebilir.


Romatoid artritli hastalarda tedavi, fizik tedavi ve hastalığı modifiye edici ilaçlara odaklanarak farklı olacaktır. Masaj, bir doktorun izniyle, romatoid artritin kısa süreli ağrı tedavisine yardımcı olabilir.


Masöz

Osteoartrit İçin Masaj Terapisi


Masaj terapisi, eklemleri yeniden hizalayarak duruşu iyileştirebilir. Bir masaj sırasında, kas gerginliği serbest bırakılır ve vücudun ayakta dururken, otururken, yürürken ve ağır nesneleri kaldırırken daha iyi bir duruş kazanmasına izin verir. Gevşemiş kaslar, eklem üzerindeki ağırlık yükünü azaltarak daha sağlıklı duruş alışkanlıklarını arttıracaktır.


Osteoartrit için masaj terapisi bir dizi fayda sağlar. Ağrı hafifler, eklemler daha hareketli hale gelir, duruş ve hareket kalıpları geri yüklenir. Osteoartrit için en iyi masaj türleri şunlardır;


Derin Doku Masajı: Derin parmak basıncı kullanarak, düğümlenmiş veya gergin kaslar gevşeyebilir, ağrı bölgesine ve vücudun çevresindeki bölgelere rahatlama sağlar.


Tetik Nokta Masajı: Derin basınç ve titreşim, masaj terapistinin miyofasiyal dokudaki tetik noktalara odaklanmasını sağlayarak yayılan ağrıya yardımcı olur.


Gevşeme Masajı: Dairesel hareketler ve daha uzun vuruşlar uygulamak, gergin kasların gevşemesini sağlar ve kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur. Bir yoğurma tekniği kullanmak da gerilimi serbest bırakabilir ve ağrıyı hafifletebilir.


Masaj terapisinin osteoartrit için etkili bir tamamlayıcı tedavi olarak kullanılabileceği açıktır. Fizik tedavi, ağrı kesici ilaçlar, yardımcı cihazlar ve kendi kendine bakımın yanı sıra masaj terapisi, osteoartrit ağrısının etkili bir şekilde giderilmesini ve yönetimini sağlayabilir. Tedaviden önce müşteri, doktor ve masaj terapisti arasındaki iletişim, en faydalı sonuçlar için doğru masaj tekniğini ve sıklığını sağlayacaktır.


Comments


bottom of page